|
Slutkurs
Shenzhen S.E.
2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 35,27 CNY | −7,50 % |
|
−1,73 % | +43,37 % |
| Börsvärde | 101 md 15,03 md 12,93 md 12,16 md 11,11 md 20,79 md 1 419 md 20,84 md 144 md 55,78 md 728 md 56,42 md 55,19 md 2 345 md | P/E-tal 2026 * |
29,9x | P/E-tal 2027 * | 27,1x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 123 md 18,27 md 15,72 md 14,79 md 13,51 md 25,27 md 1 725 md 25,34 md 175 md 67,82 md 885 md 68,6 md 67,1 md 2 851 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,02x | EV / Försäljning 2027 * | 0,85x |
| Fri-Float |
70,06 % | Avkastning 2026 * |
0,35 % | Avkastning 2027 * | 0,45 % |
| 1 dag | −7,50 % | ||
| 1 vecka | −1,73 % | ||
| Pågående månad | −9,45 % | ||
| 1 månad | +2,77 % | ||
| 3 månader | +27,24 % | ||
| 6 månader | +49,70 % | ||
| Pågående år | +43,37 % |
| 1 vecka | 34,86 | 39,55 | |
| 1 månad | 33,93 | 41,68 | |
| Pågående år | 23,23 | 45,8 | |
| 1 år | 23,23 | 45,8 | |
| 3 år | 14,22 | 45,8 | |
| 5 år | 14,22 | 45,8 | |
| 10 år | 14,22 | 45,8 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Hua Jie He
PSD | President | 52 | 2026-08-28 |
Peng Qin
DFI | Finansdirektör/CFO | 51 | 2012-06-20 |
Yue Xia Diao
IRC | Investor Relations Kontakt | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Hong Tao Wang
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 57 | 2017-06-08 |
Hui Xuan Wang
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 60 | 2018-04-24 |
Shao Peng Zhou
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 79 | 2021-05-17 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 20-03-11 | Försäljning | Ordförande | 1 800 | 0,0001% | ||
| 20-03-10 | Försäljning | Ordförande | 700 | 0,0000% | ||
| 20-01-01 | Försäljning | Styrelseledamot | 200 | 0,0000% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −7,50 % | −1,73 % | +27,51 % | +31,26 % | 15,03 md | ||
| +10,30 % | +17,29 % | - | - | 49,9 md | ||
| −1,00 % | +3,18 % | −8,34 % | −28,52 % | 19,05 md | ||
| +2,88 % | −0,23 % | −42,36 % | −76,64 % | 7,28 md | ||
| −0,63 % | −4,12 % | +18,33 % | - | 3,44 md | ||
| −0,43 % | −2,00 % | −9,84 % | −3,10 % | 3,43 md | ||
| −1,81 % | −5,92 % | - | - | 3,02 md | ||
| +0,23 % | +1,95 % | −30,20 % | +8,57 % | 3,04 md | ||
| −2,03 % | +0,24 % | −21,42 % | - | 2,67 md | ||
| +1,93 % | +14,54 % | - | - | 2,71 md | ||
| Genomsnitt | +0,19 % | +0,83 % | −9,47 % | −13,69 % | 10,96 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +3,60 % | +6,98 % | −3,22 % | −12,88 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 121 md 17,98 md 15,47 md 14,55 md 13,3 md 24,87 md 1 697 md 24,94 md 172 md 66,74 md 871 md 67,51 md 66,03 md 2 805 md | 143 md 21,24 md 18,27 md 17,19 md 15,71 md 29,38 md 2 005 md 29,46 md 203 md 78,84 md 1 029 md 79,74 md 78 md 3 314 md |
| Nettoinkomst | 3,38 md 503 mn 433 mn 407 mn 372 mn 696 mn 47,51 md 698 mn 4,81 md 1,87 md 24,38 md 1,89 md 1,85 md 78,53 md | 3,72 md 554 mn 477 mn 448 mn 410 mn 766 mn 52,29 md 768 mn 5,3 md 2,06 md 26,83 md 2,08 md 2,03 md 86,44 md |
| Netto Skuld | 21,76 md 3,24 md 2,79 md 2,62 md 2,4 md 4,48 md 306 md 4,5 md 31,01 md 12,03 md 157 md 12,17 md 11,91 md 506 md | 20,86 md 3,11 md 2,67 md 2,52 md 2,3 md 4,3 md 293 md 4,31 md 29,72 md 11,53 md 150 md 11,67 md 11,41 md 485 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-04 | 35,27 CNY | −7,50 % | 238 278 883 |
| 2026-09-03 | 38,13 CNY | +0,37 % | 155 801 016 |
| 2026-09-02 | 37,99 CNY | −0,86 % | 136 986 541 |
| 2026-09-01 | 38,32 CNY | −1,62 % | 190 461 402 |
| 2026-08-31 | 38,95 CNY | +8,53 % | 267 043 487 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















