|
Marknaden stängd -
Deutsche Boerse AG
11.50.46 2026-11-06
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 13,38 EUR | −3,60 % |
|
−2,48 % | +27,43 % |
| 10-21 | Tonies på rekordnivå - Nuways också optimistiskt inför rapporten | DP |
| 10-20 | Tonies på högsta nivån sedan 2021 " Oddo BHF räknar med starka siffror | DP |
| Börsvärde | 1,56 md 1,73 md 1,42 md 1,3 md 2,44 md 163 md 2,52 md 17,13 md 6,83 md 86,99 md 6,51 md 6,37 md 275 md | P/E-tal 2026 * |
37,6x | P/E-tal 2027 * | 22,9x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 1,47 md 1,64 md 1,35 md 1,23 md 2,32 md 155 md 2,39 md 16,24 md 6,48 md 82,44 md 6,17 md 6,04 md 260 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,88x | EV / Försäljning 2027 * | 1,51x |
| Fri-Float |
53,77 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Deutsche Boerse AG
| TNIE | Fördröjd | |
Xetra
| TNIE | Fördröjd | |
CBOE
| Realtid | ||
Tradegate
| TNIE | Realtid | |
Boerse Muenchen
| TNIE | Realtid | |
OTC Markets
| TNIEF | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| TNIE | Fördröjd | |
CBOE
| Realtid | ||
Wiener Boerse
| TNIE | Slutkurs |
Senaste Transkript: tonies SE
| 1 dag | −3,60 % | ||
| 1 vecka | −2,48 % | ||
| Pågående månad | −2,48 % | ||
| 1 månad | +15,15 % | ||
| 3 månader | +10,21 % | ||
| 6 månader | +33,53 % | ||
| Pågående år | +27,43 % |
| 1 vecka | 12,72 | 13,88 | |
| 1 månad | 11,52 | 14,54 | |
| Pågående år | 9,5 | 14,54 | |
| 1 år | 7,95 | 14,54 | |
| 3 år | 4,49 | 14,54 | |
| 5 år | 3,57 | 14,54 | |
| 10 år | 3,57 | 14,54 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Tobias Wann
CEO | Verkställande Direktör | 54 | 2024-01-01 |
Hansjörg Müller
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2025-09-01 |
Manuel Bösing
IRC | Investor Relations Kontakt | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Christian Bailly
CHM | Ordförande | 44 | - |
Helmut Jeggle
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 56 | 2021-11-27 |
| Direktör/Styrelseledamot | 46 | 2021-11-27 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-09-02 | Salvia GmbH
| Köp | Företag | 200 000 | 0,1577% | |
| 26-08-21 | Köp | 2 000 | 0,0016% | |||
| 26-06-03 | Köp | 2 000 | 0,0016% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −3,60 % | −2,48 % | +68,30 % | +183,17 % | 1,73 md | ||
| −7,91 % | −1,34 % | −41,19 % | +28,08 % | 59,54 md | ||
| −5,43 % | +2,91 % | +40,18 % | +98,26 % | 25,89 md | ||
| −0,53 % | −0,15 % | +55,30 % | +161,69 % | 16,63 md | ||
| −0,12 % | +1,97 % | +5,10 % | +54,91 % | 7,1 md | ||
| −3,16 % | −9,14 % | +1,38 % | +125,77 % | 6,33 md | ||
| +2,54 % | −0,45 % | −18,05 % | −19,93 % | 4,38 md | ||
| +1,06 % | −0,70 % | +45,69 % | - | 4,09 md | ||
| −7,40 % | −2,09 % | +49,89 % | +138,33 % | 2,62 md | ||
| −2,89 % | +18,69 % | +7,06 % | +15,34 % | 2,07 md | ||
| Genomsnitt | −2,74 % | −0,19 % | +21,37 % | +87,29 % | 13,04 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −5,04 % | −0,29 % | −0,58 % | +69,00 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 784 mn 874 mn 717 mn 654 mn 1,23 md 82,19 md 1,27 md 8,64 md 3,44 md 43,86 md 3,28 md 3,21 md 138 md | 949 mn 1,06 md 867 mn 792 mn 1,49 md 99,45 md 1,54 md 10,45 md 4,17 md 53,06 md 3,97 md 3,89 md 168 md |
| Nettoinkomst | 40,9 mn 45,6 mn 37,38 mn 34,12 mn 64,29 mn 4,29 md 66,31 mn 451 mn 180 mn 2,29 md 171 mn 167 mn 7,22 md | 68,55 mn 76,43 mn 62,65 mn 57,19 mn 108 mn 7,18 md 111 mn 755 mn 301 mn 3,83 md 287 mn 281 mn 12,1 md |
| Netto Skuld | −81,26 mn −90,6 mn −74,26 mn −67,79 mn −128 mn −8,52 md −132 mn −895 mn −357 mn −4,54 md −340 mn −333 mn −14,35 md | −127 mn −141 mn −116 mn −106 mn −199 mn −13,3 md −206 mn −1,4 md −557 mn −7,1 md −531 mn −520 mn −22,4 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-06 | 13,38 € | −3,60 % | 323 |
| 2026-11-05 | 13,88 € | +3,58 % | 362 |
| 2026-11-04 | 13,40 € | −0,30 % | 0 |
| 2026-11-03 | 13,44 € | −2,18 % | 22 |
| 2026-11-02 | 13,74 € | +0,15 % | 420 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















