|
Marknaden stängd -
Athens S.E.
16.09.44 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 5,020 EUR | 0,00 % |
|
−0,20 % | +24,26 % |
| 06-18 | Thrace Plastics rapporterar resultat för första kvartalet 2026 | CI |
| 04-23 | Thrace Plastics föreslår utdelning på 10,5 miljoner euro från 2025 års vinst | RE |
| Börsvärde | 215 mn 250 mn 202 mn 185 mn 346 mn 23,6 md 347 mn 2,39 md 928 mn 12,11 md 939 mn 918 mn 39,01 md | P/E-tal 2026 * |
10,8x | P/E-tal 2027 * | 9,75x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 279 mn 325 mn 263 mn 240 mn 449 mn 30,64 md 450 mn 3,1 md 1,2 md 15,72 md 1,22 md 1,19 md 50,65 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,66x | EV / Försäljning 2027 * | 0,6x |
| Fri-Float |
34,46 % | Avkastning 2026 * |
5,41 % | Avkastning 2027 * | 5,75 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Athens S.E.
| PLAT | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| TP3 | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| TP3 | Fördröjd |
| 1 vecka | −0,20 % | ||
| Pågående månad | −0,40 % | ||
| 1 månad | +5,24 % | ||
| 3 månader | +14,09 % | ||
| 6 månader | +34,40 % | ||
| Pågående år | +24,26 % |
| 1 vecka | 4,95 | 5,08 | |
| 1 månad | 4,73 | 5,4 | |
| Pågående år | 3,55 | 5,4 | |
| 1 år | 3,55 | 5,4 | |
| 3 år | 3,54 | 5,4 | |
| 5 år | 3,34 | 8,92 | |
| 10 år | 1,23 | 8,92 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | - | 2021-01-18 | |
Dimitris Fragkou
DFI | Finansdirektör/CFO | - | - |
Michael Psarros
CMP | Compliance Officer | - | 2010-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | 64 | 2016-04-14 | |
Christos Shiatis
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 77 | 2016-05-09 |
| Direktör/Styrelseledamot | 65 | 2016-05-09 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 24-03-04 | Köp | Styrelseledamot | 5 780 | 0,0132% | ||
| 24-03-04 | Köp | Styrelseledamot | 19 220 | 0,0439% | ||
| 23-12-05 | Köp | Styrelseledamot | 4 200 | 0,0096% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0,00 % | −0,20 % | +26,77 % | +4,04 % | 250 mn | ||
| −1,14 % | −4,09 % | +32,14 % | +49,81 % | 4,91 md | ||
| −2,01 % | +5,56 % | +97,72 % | +132,54 % | 1,92 md | ||
| −1,09 % | −0,31 % | +24,93 % | −37,26 % | 1,61 md | ||
| −1,87 % | +2,13 % | +25,11 % | +37,62 % | 1,48 md | ||
| −0,20 % | +1,03 % | +69,31 % | +58,39 % | 1,24 md | ||
| +0,01 % | +0,26 % | +4,33 % | +23,85 % | 842 mn | ||
| −1,24 % | −2,28 % | −29,81 % | −41,51 % | 736 mn | ||
| −0,45 % | +3,66 % | −29,27 % | −7,20 % | 411 mn | ||
| +0,04 % | −0,04 % | +0,35 % | +18,64 % | 381 mn | ||
| Genomsnitt | −0,80 % | −0,27 % | +22,16 % | +23,89 % | 1,38 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,11 % | −1,50 % | +35,22 % | +40,80 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 424 mn 493 mn 399 mn 365 mn 682 mn 46,53 md 684 mn 4,72 md 1,83 md 23,87 md 1,85 md 1,81 md 76,91 md | 449 mn 522 mn 422 mn 386 mn 722 mn 49,27 md 724 mn 4,99 md 1,94 md 25,28 md 1,96 md 1,92 md 81,44 md |
| Nettoinkomst | 20,15 mn 23,42 mn 18,96 mn 17,32 mn 32,4 mn 2,21 md 32,49 mn 224 mn 86,93 mn 1,13 md 87,93 mn 86,01 mn 3,65 md | 22,4 mn 26,03 mn 21,08 mn 19,25 mn 36,02 mn 2,46 md 36,11 mn 249 mn 96,64 mn 1,26 md 97,75 mn 95,62 mn 4,06 md |
| Netto Skuld | 64,2 mn 74,61 mn 60,4 mn 55,18 mn 103 mn 7,04 md 104 mn 714 mn 277 mn 3,61 md 280 mn 274 mn 11,64 md | 52,8 mn 61,36 mn 49,68 mn 45,38 mn 84,89 mn 5,79 md 85,12 mn 587 mn 228 mn 2,97 md 230 mn 225 mn 9,58 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-04 | 5,020 € | 0,00 % | 21 012 |
| 2026-09-03 | 5,020 € | 0,00 % | 25 588 |
| 2026-09-02 | 5,020 € | +0,20 % | 25 494 |
| 2026-09-01 | 5,010 € | −0,60 % | 28 736 |
| 2026-08-31 | 5,040 € | +0,20 % | 33 598 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















