Thai Oil Aktie Thailand S.E.
Aktier
TOP-R
TH0796010R11
Olja & Gas Raffinering och Marknadsföring
OTC Markets Traded|
Slutkurs
Thailand S.E.
2026-10-15
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 72,75 THB | −3,00 % |
|
−6,43 % | +102,08 % |
| 09-25 | Thai Oil byter finanschef | MT |
| 09-24 | Thai Oil meddelar förändringar i ledningen | CI |
| Börsvärde | 163 md 4,82 md 4,34 md 4,05 md 3,67 md 6,88 md 459 md 6,93 md 48,56 md 18,96 md 238 md 18,1 md 17,71 md 766 md | P/E-tal 2026 * |
4,4x | P/E-tal 2027 * | 9,25x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 238 md 7,06 md 6,34 md 5,92 md 5,37 md 10,07 md 671 md 10,14 md 71,05 md 27,74 md 348 md 26,49 md 25,92 md 1 121 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,48x | EV / Försäljning 2027 * | 0,57x |
| Fri-Float |
47,41 % | Avkastning 2026 * |
6,68 % | Avkastning 2027 * | 4,51 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Thailand S.E.
| TOP-R | Slutkurs | |
OTC Markets
| THOPF | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| LQZ1 | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| LQZ1 | Fördröjd |
| 2023-04-12 | De La Rue sjunker när efterfrågan på sedlar avtar | AN |
| 1 dag | −3,00 % | ||
| 1 vecka | −6,43 % | ||
| Pågående månad | +9,40 % | ||
| 1 månad | +10,65 % | ||
| 3 månader | +41,95 % | ||
| 6 månader | +54,79 % | ||
| Pågående år | +102,08 % |
| 1 vecka | 70,5 | 77,5 | |
| 1 månad | 61,25 | 79 | |
| Pågående år | 36,25 | 79 | |
| 1 år | 33 | 79 | |
| 3 år | 21 | 79 | |
| 5 år | 21 | 79 | |
| 10 år | 21 | 110 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 55 | 2026-02-01 | |
| Compliance Officer | 46 | 2024-01-01 | |
| Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 48 | - | |
Pantip Sripimol
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 63 | - |
| Direktör/Styrelseledamot | - | 2026-04-08 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −3,00 % | −6,43 % | - | - | 4,97 md | ||
| −1,18 % | +3,76 % | +56,64 % | +59,01 % | 728 md | ||
| +3,44 % | +0,60 % | −11,69 % | +3,44 % | 167 md | ||
| −2,12 % | +2,24 % | +157,70 % | +214,25 % | 136 md | ||
| −3,13 % | +0,51 % | +177,10 % | +245,26 % | 132 md | ||
| −0,43 % | +4,58 % | +47,05 % | +11,40 % | 125 md | ||
| −1,61 % | +3,96 % | +125,95 % | +161,91 % | 119 md | ||
| −1,85 % | +1,81 % | +11,39 % | +8,17 % | 95,73 md | ||
| +0,47 % | +7,05 % | +96,54 % | +131,31 % | 88,39 md | ||
| +0,38 % | +6,07 % | +53,49 % | +123,10 % | 62,61 md | ||
| Genomsnitt | −0,92 % | +7,06 % | +79,35 % | +106,43 % | 183,74 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,82 % | +6,30 % | +71,35 % | +88,23 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 496 md 14,72 md 13,23 md 12,35 md 11,19 md 21,01 md 1 401 md 21,14 md 148 md 57,87 md 727 md 55,26 md 54,06 md 2 338 md | 433 md 12,86 md 11,56 md 10,79 md 9,78 md 18,36 md 1 224 md 18,47 md 129 md 50,55 md 635 md 48,27 md 47,23 md 2 042 md |
| Nettoinkomst | 36,65 md 1,09 md 978 mn 912 mn 827 mn 1,55 md 103 md 1,56 md 10,95 md 4,28 md 53,71 md 4,08 md 3,99 md 173 md | 18,43 md 547 mn 492 mn 459 mn 416 mn 781 mn 52,05 md 786 mn 5,51 md 2,15 md 27,01 md 2,05 md 2,01 md 86,88 md |
| Netto Skuld | 75,28 md 2,23 md 2,01 md 1,87 md 1,7 md 3,19 md 213 md 3,21 md 22,49 md 8,78 md 110 md 8,39 md 8,2 md 355 md | 83,18 md 2,47 md 2,22 md 2,07 md 1,88 md 3,52 md 235 md 3,55 md 24,85 md 9,7 md 122 md 9,27 md 9,07 md 392 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-15 | 72,75 THB | −3,00 % | 16 996 000 |
| 2026-10-14 | 75,00 THB | +5,63 % | 28 632 300 |
| 2026-10-12 | 71,00 THB | −5,65 % | 30 524 000 |
| 2026-10-09 | 75,25 THB | −1,31 % | 12 134 900 |
| 2026-10-08 | 76,25 THB | −1,93 % | 16 327 300 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















