|
Marknaden stängd -
London S.E.
17.35.07 2026-10-16
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 889,00 GBX | +2,89 % |
|
+4,34 % | −34,54 % |
| 10-15 | Mercantile Investment tror på brittiska bolag när halvårsintäkterna stiger | AN |
| 10-06 | VINNARE OCH F-RLORARE: Clarkson väntas slå vinstprognos; Informa köper Clarion | AN |
| Börsvärde | 693 mn 924 mn 821 mn 761 mn 1,31 md 87,7 md 1,33 md 9,15 md 3,59 md 45,77 md 3,47 md 3,39 md 146 md | P/E-tal 2027 * |
12,6x | P/E-tal 2028 * | 10,8x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 864 mn 1,15 md 1,02 md 950 mn 1,63 md 109 md 1,66 md 11,42 md 4,48 md 57,1 md 4,33 md 4,23 md 182 md | EV / Försäljning 2027 * |
0,42x | EV / Försäljning 2028 * | 0,41x |
| Fri-Float |
88,28 % | Avkastning 2027 * |
3,69 % | Avkastning 2028 * | 4,2 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
London S.E.
| TEP | Fördröjd | |
CBOE
| TEP | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| T8T | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| T8T | Realtid | |
Börse Stuttgart
| T8T | Fördröjd |
Senaste Transkript: Telecom Plus Plc
| 1 dag | +2,89 % | ||
| 1 vecka | +4,34 % | ||
| Pågående månad | +9,89 % | ||
| 1 månad | +7,63 % | ||
| 3 månader | +2,54 % | ||
| 6 månader | −35,01 % | ||
| Pågående år | −34,54 % |
| 1 vecka | 837 | 889 | |
| 1 månad | 786 | 889 | |
| Pågående år | 638 | 1 886 | |
| 1 år | 638 | 1 896 | |
| 3 år | 638 | 2 100 | |
| 5 år | 638 | 2 530 | |
| 10 år | 638 | 2 530 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Stuart Burnett
CEO | Verkställande Direktör | 44 | 2021-11-01 |
Nick Schoenfeld
DFI | Finansdirektör/CFO | 56 | 2015-01-07 |
John Marshall
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Charles Wigoder
CHM | Ordförande | 66 | 2010-01-01 |
Nick Schoenfeld
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 56 | 2015-01-07 |
Stuart Burnett
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 44 | 2020-07-23 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-07-10 | Köp | Ordförande | 250 000 | 0,3133% | ||
| 26-01-05 | Köp | Finanschef | 178 | 0,0002% | ||
| 25-08-28 | Köp | Finanschef | 188 | 0,0002% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +2,89 % | +4,34 % | −51,68 % | −42,65 % | 924 mn | ||
| +2,01 % | +6,15 % | +8,46 % | +25,05 % | 81,65 md | ||
| +0,90 % | +2,95 % | +18,73 % | +58,16 % | 64,07 md | ||
| +1,81 % | +2,54 % | −8,48 % | +17,63 % | 54,54 md | ||
| +1,77 % | +4,11 % | +9,51 % | +62,32 % | 52,51 md | ||
| +1,93 % | +1,90 % | +41,89 % | +73,65 % | 47,2 md | ||
| +1,89 % | +0,75 % | −1,10 % | +7,57 % | 36,75 md | ||
| +1,82 % | −1,09 % | −15,24 % | +17,41 % | 35,63 md | ||
| −3,06 % | −5,88 % | −33,90 % | −26,65 % | 31,69 md | ||
| +0,92 % | +3,16 % | +15,62 % | +15,36 % | 31,94 md | ||
| Genomsnitt | +1,29 % | +1,82 % | −1,62 % | +20,79 % | 43,69 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,31 % | +2,32 % | +6,18 % | +32,01 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 2,08 md 2,77 md 2,46 md 2,28 md 3,92 md 263 md 3,98 md 27,42 md 10,75 md 137 md 10,39 md 10,17 md 437 md | 2,13 md 2,85 md 2,53 md 2,34 md 4,03 md 270 md 4,09 md 28,18 md 11,05 md 141 md 10,68 md 10,45 md 449 md |
| Nettoinkomst | 55,2 mn 73,64 mn 65,46 mn 60,67 mn 104 mn 6,99 md 106 mn 729 mn 286 mn 3,65 md 276 mn 270 mn 11,63 md | 62,39 mn 83,23 mn 73,98 mn 68,57 mn 118 mn 7,9 md 120 mn 824 mn 323 mn 4,12 md 312 mn 306 mn 13,14 md |
| Netto Skuld | 171 mn 229 mn 203 mn 188 mn 324 mn 21,71 md 329 mn 2,27 md 888 mn 11,33 md 859 mn 840 mn 36,12 md | 174 mn 232 mn 206 mn 191 mn 328 mn 21,99 md 333 mn 2,29 md 900 mn 11,47 md 870 mn 851 mn 36,58 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-16 | 889,00 GBX | +2,89 % | 319 991 |
| 2026-10-15 | 864,00 GBX | +1,77 % | 233 286 |
| 2026-10-14 | 849,00 GBX | −0,47 % | 251 072 |
| 2026-10-13 | 853,00 GBX | −0,23 % | 108 001 |
| 2026-10-12 | 855,00 GBX | +0,35 % | 123 898 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















