TAUNS Laboratories,Inc. Aktie
Aktier
197A
JP3452250008
Medicinsk utrustning, förnödenheter & distribution
|
Marknaden stängd -
Japan Exchange
07.30.00 2026-11-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 486,00 JPY | −1,02 % |
|
−3,19 % | −4,52 % |
| 08-26 | TAUNS Laboratories meddelar att styrelseledamöter avgår den 25 september 2026 | CI |
| 08-13 | TAUNS Laboratories föreslår utdelning för räkenskapsåret 2026 – lämnar prognos för 2027 | CI |
| Börsvärde | 51,91 md 329 mn 294 mn 269 mn 245 mn 460 mn 31,14 md 469 mn 3,22 md 1,3 md 16,44 md 1,23 md 1,21 md | P/E-tal 2026 * |
9,77x | P/E-tal 2027 * | 16,1x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 59,91 md 380 mn 339 mn 311 mn 283 mn 530 mn 35,93 md 541 mn 3,71 md 1,5 md 18,97 md 1,42 md 1,39 md | EV / Försäljning 2026 |
-
| EV / Försäljning 2027 * | 3,89x |
| Fri-Float |
30,14 % | Avkastning 2026 * |
7,26 % | Avkastning 2027 * | 5,86 % |
| 1 dag | −1,02 % | ||
| 1 vecka | −3,19 % | ||
| Pågående månad | −1,02 % | ||
| 1 månad | −4,52 % | ||
| 3 månader | +2,75 % | ||
| 6 månader | −0,61 % | ||
| Pågående år | −4,52 % |
| 1 vecka | 485 | 499 | |
| 1 månad | 485 | 525 | |
| Pågående år | 463 | 568 | |
| 1 år | 463 | 577 | |
| 3 år | 401 | 733 | |
| 5 år | 401 | 733 | |
| 10 år | 401 | 733 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Masataka Nonaka
CEO | Verkställande Direktör | 51 | 2014-05-01 |
Hiroyuki Otsuka
LAW | Generell Rådgivare | 58 | - |
Tomohiko Morita
AUD | Comptroller/Controller/Revisor | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Masataka Nonaka
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 51 | 2014-05-01 |
Masahiro Ito
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 53 | 2016-04-01 |
Satoshi Mishina
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 43 | 2020-09-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −1,02 % | −3,19 % | −12,43 % | - | 329 mn | ||
| +3,73 % | +5,03 % | −10,89 % | +14,80 % | 191 md | ||
| +2,85 % | +4,75 % | +9,47 % | +37,73 % | 122 md | ||
| +5,12 % | +0,22 % | −13,88 % | +10,27 % | 117 md | ||
| +0,13 % | +3,03 % | −40,91 % | +7,50 % | 96,21 md | ||
| +2,12 % | +2,38 % | +0,01 % | +75,79 % | 64,47 md | ||
| −5,48 % | −5,11 % | −1,24 % | +61,88 % | 52,51 md | ||
| +0,36 % | +1,13 % | +11,13 % | −22,40 % | 54,1 md | ||
| +21,85 % | +17,79 % | +6,69 % | +60,13 % | 52,91 md | ||
| −0,79 % | +4,34 % | +1,90 % | −10,36 % | 35,65 md | ||
| Genomsnitt | −0,59 % | +3,16 % | −5,01 % | +26,15 % | 78,51 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,44 % | +3,94 % | −7,04 % | +24,29 % |
| 2026 | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 14,76 md 93,49 mn 83,47 mn 76,6 mn 69,68 mn 131 mn 8,85 md 133 mn 915 mn 369 mn 4,67 md 351 mn 343 mn | 16,1 md 102 mn 91,06 mn 83,56 mn 76,01 mn 143 mn 9,66 md 145 mn 998 mn 402 mn 5,1 md 383 mn 375 mn |
| Nettoinkomst | 5,2 md 32,96 mn 29,42 mn 27 mn 24,56 mn 46,05 mn 3,12 md 46,97 mn 322 mn 130 mn 1,65 md 124 mn 121 mn | 3,21 md 20,35 mn 18,17 mn 16,67 mn 15,16 mn 28,43 mn 1,93 md 29 mn 199 mn 80,26 mn 1,02 md 76,37 mn 74,74 mn |
| Netto Skuld | 7,99 md 50,65 mn 45,22 mn 41,5 mn 37,75 mn 70,77 mn 4,8 md 72,18 mn 496 mn 200 mn 2,53 md 190 mn 186 mn | 10,67 md 67,6 mn 60,36 mn 55,39 mn 50,38 mn 94,46 mn 6,4 md 96,34 mn 662 mn 267 mn 3,38 md 254 mn 248 mn |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-02 | 486,00 JPY | −1,02 % | 137 900 |
| 2026-10-30 | 491,00 JPY | −0,20 % | 105 300 |
| 2026-10-29 | 492,00 JPY | 0,00 % | 205 300 |
| 2026-10-28 | 492,00 JPY | −1,20 % | 204 600 |
| 2026-10-27 | 498,00 JPY | −0,80 % | 145 500 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















