Standex International Corporation Aktie
Aktier
SXI
US8542311076
Industriell maskineri och utrustning
|
Marknaden stängd -
NYSE
22.00.02 2026-11-03
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 259,13 USD | +2,16 % |
|
+6,56 % | +19,26 % |
| Börsvärde | 3,07 md 2,74 md 2,52 md 2,29 md 4,3 md 291 md 4,4 md 30,07 md 12,1 md 153 md 11,52 md 11,28 md 487 md | P/E-tal 2027 * |
26,9x | P/E-tal 2028 * | 21,3x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 3,44 md 3,07 md 2,82 md 2,56 md 4,82 md 326 md 4,94 md 33,7 md 13,56 md 172 md 12,91 md 12,64 md 545 md | EV / Försäljning 2027 * |
3,55x | EV / Försäljning 2028 * | 3,12x |
| Fri-Float |
43,06 % | Avkastning 2027 * |
0,52 % | Avkastning 2028 * | 0,52 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
NYSE
| SXI | Fördröjd | |
CBOE
| SXI | Realtid | |
Tradegate
| 9SI | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| 9SI | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| 9SI | Fördröjd |
Senaste Transkript: Standex International Corporation
| 1 dag | +2,16 % | ||
| 1 vecka | +6,56 % | ||
| Pågående månad | +6,40 % | ||
| 1 månad | −10,41 % | ||
| 3 månader | −16,93 % | ||
| 6 månader | +3,03 % | ||
| Pågående år | +19,26 % |
| 1 vecka | 234,73 | 262,3 | |
| 1 månad | 229 | 297,8 | |
| Pågående år | 217,4 | 363,89 | |
| 1 år | 215,62 | 363,89 | |
| 3 år | 128,84 | 363,89 | |
| 5 år | 79,02 | 363,89 | |
| 10 år | 37,5 | 363,89 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
David Dunbar
CEO | Verkställande Direktör | 64 | 2014-01-20 |
Ademir Sarcevic
DFI | Finansdirektör/CFO | 50 | 2019-09-09 |
Max Arets
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | 53 | 2024-04-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Charles Cannon
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 74 | 2004-05-17 |
Thomas Chorman
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 72 | 2004-06-01 |
David Dunbar
CHM | Ordförande | 64 | 2016-10-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-10-01 | Försäljning | Styrelseledamot | −50 | 0,0004% | ||
| 26-09-30 | Kostnadsfri | Controller / Revisor | 6 | 0,0000% | ||
| 26-09-30 | Kostnadsfri | Teknikchef | 11 | 0,0001% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +2,16 % | +6,56 % | +10,48 % | +91,31 % | 3,07 md | ||
| +1,80 % | +4,91 % | +22,43 % | +135,55 % | 117 md | ||
| +0,83 % | +3,51 % | +17,83 % | +27,59 % | 89,46 md | ||
| +1,47 % | +4,12 % | +44,67 % | +82,09 % | 64,89 md | ||
| −0,42 % | +1,51 % | +27,51 % | +75,02 % | 60,29 md | ||
| +2,06 % | −9,22 % | +63,88 % | +142,61 % | 50,89 md | ||
| −0,98 % | +0,16 % | +15,05 % | +48,12 % | 33,1 md | ||
| +2,19 % | +3,44 % | +49,01 % | +89,89 % | 30,84 md | ||
| +2,21 % | +11,96 % | +11,26 % | +29,38 % | 31,77 md | ||
| −1,08 % | +3,58 % | +19,88 % | +58,95 % | 28,72 md | ||
| Genomsnitt | +0,94 % | +2,11 % | +28,20 % | +78,05 % | 51,01 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,96 % | +1,40 % | +29,40 % | +83,74 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 968 mn 865 mn 795 mn 722 mn 1,36 md 91,71 md 1,39 md 9,48 md 3,82 md 48,41 md 3,63 md 3,56 md 153 md | 1,07 md 957 mn 879 mn 798 mn 1,5 md 101 md 1,54 md 10,49 md 4,22 md 53,55 md 4,02 md 3,93 md 170 md |
| Nettoinkomst | 114 mn 102 mn 93,79 mn 85,18 mn 160 mn 10,83 md 164 mn 1,12 md 450 mn 5,71 md 429 mn 420 mn 18,11 md | 144 mn 129 mn 118 mn 107 mn 201 mn 13,63 md 206 mn 1,41 md 567 mn 7,19 md 540 mn 529 mn 22,8 md |
| Netto Skuld | 370 mn 331 mn 304 mn 276 mn 518 mn 35,07 md 531 mn 3,63 md 1,46 md 18,51 md 1,39 md 1,36 md 58,67 md | 274 mn 245 mn 225 mn 204 mn 383 mn 25,93 md 393 mn 2,68 md 1,08 md 13,69 md 1,03 md 1,01 md 43,38 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-03 | 259,13 US$ | +2,16 % | 138 381 |
| 2026-11-02 | 253,64 US$ | +4,14 % | 142 659 |
| 2026-10-30 | 243,55 US$ | −1,87 % | 223 116 |
| 2026-10-29 | 248,19 US$ | +1,49 % | 142 770 |
| 2026-10-28 | 244,55 US$ | +0,57 % | 155 717 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















