|
Marknaden stängd -
Nasdaq
22.00.00 2026-09-01
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 82,93 USD | −2,89 % |
|
+2,94 % | −6,96 % |
| 07-31 | SPS Commerce, Inc., Q2 2026 Earnings Call, Jul 30, 2026 | |
| 07-30 | SPS Commerce rapporterar högre resultat och omsättning för andra kvartalet | MT |
| Börsvärde | 2,99 md 2,58 md 2,42 md 2,21 md 4,15 md 283 md 4,17 md 28,64 md 11,15 md 144 md 11,21 md 10,97 md 478 md | P/E-tal 2026 * |
36,5x | P/E-tal 2027 * | 25,6x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 2,77 md 2,39 md 2,25 md 2,05 md 3,85 md 263 md 3,87 md 26,57 md 10,34 md 134 md 10,4 md 10,17 md 443 md | EV / Försäljning 2026 * |
3,5x | EV / Försäljning 2027 * | 3,1x |
| Fri-Float |
88,63 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
Senaste Transkript : SPS Commerce, Inc.
| 1 dag | −2,89 % | ||
| 1 vecka | +2,94 % | ||
| Pågående månad | −2,89 % | ||
| 1 månad | +13,00 % | ||
| 3 månader | +39,05 % | ||
| 6 månader | +46,75 % | ||
| Pågående år | −6,96 % |
| 1 vecka | 81,58 | 86,02 | |
| 1 månad | 70,55 | 86,02 | |
| Pågående år | 49,04 | 96,54 | |
| 1 år | 49,04 | 114,87 | |
| 3 år | 49,04 | 218,74 | |
| 5 år | 49,04 | 218,74 | |
| 10 år | 22,51 | 218,74 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Chadwick Collins
CEO | Verkställande Direktör | 50 | 2023-10-02 |
Joseph Del Preto
DFI | Finansdirektör/CFO | 50 | 2026-03-16 |
| Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | 54 | 2013-08-19 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Philip Soran
CHM | Ordförande | 69 | 2024-05-16 |
Tami Reller
CHM | Ordförande | 61 | 2018-05-31 |
Marty Réaume
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 60 | 2018-03-16 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-05-28 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 3 736 | 0,0102% | ||
| 26-05-28 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 3 736 | 0,0102% | ||
| 26-05-28 | Kostnadsfri | Ordförande | 3 736 | 0,0102% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −2,89 % | +2,94 % | −24,81 % | −54,19 % | 2,99 md | ||
| −5,23 % | −2,38 % | −37,50 % | +16,86 % | 407 md | ||
| −1,10 % | +1,43 % | −19,65 % | +42,66 % | 247 md | ||
| −3,44 % | +12,52 % | −22,12 % | +20,92 % | 148 md | ||
| −6,06 % | −1,54 % | −62,66 % | +255,30 % | 47,98 md | ||
| −2,83 % | −0,93 % | −32,97 % | +7,12 % | 46,5 md | ||
| −3,79 % | −2,94 % | −27,47 % | +23,10 % | 23,84 md | ||
| −1,47 % | −8,72 % | −25,52 % | +52,82 % | 19,42 md | ||
| −1,79 % | +6,77 % | −7,34 % | +132,39 % | 16,74 md | ||
| −1,67 % | −0,82 % | −27,07 % | +7,05 % | 13,74 md | ||
| Genomsnitt | −1,87 % | +0,52 % | −28,71 % | +50,40 % | 97,26 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,92 % | +0,51 % | −30,47 % | +37,82 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 791 mn 682 mn 642 mn 584 mn 1,1 md 75,04 md 1,11 md 7,58 md 2,95 md 38,17 md 2,97 md 2,9 md 127 md | 840 mn 725 mn 682 mn 621 mn 1,17 md 79,73 md 1,17 md 8,06 md 3,14 md 40,56 md 3,15 md 3,09 md 134 md |
| Nettoinkomst | 83,8 mn 72,29 mn 68 mn 61,95 mn 116 mn 7,95 md 117 mn 804 mn 313 mn 4,05 md 315 mn 308 mn 13,41 md | 121 mn 104 mn 97,9 mn 89,19 mn 168 mn 11,45 md 169 mn 1,16 md 450 mn 5,82 md 453 mn 443 mn 19,31 md |
| Netto Skuld | −216 mn −186 mn −175 mn −160 mn −300 mn −20,48 md −302 mn −2,07 md −806 mn −10,42 md −810 mn −793 mn −34,55 md | −380 mn −328 mn −309 mn −281 mn −529 mn −36,09 md −531 mn −3,65 md −1,42 md −18,36 md −1,43 md −1,4 md −60,86 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-01 | 82,93 US$ | −2,89 % | 396 634 |
| 2026-08-31 | 85,40 US$ | +0,57 % | 486 386 |
| 2026-08-28 | 84,92 US$ | +0,86 % | 353 920 |
| 2026-08-27 | 84,20 US$ | +4,62 % | 420 906 |
| 2026-08-26 | 80,48 US$ | −0,10 % | 251 508 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















