|
Marknaden stängd -
Australian S.E.
08.10.09 2026-08-31
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 24,34 AUD | +0,62 % |
|
+1,46 % | +35,30 % |
| 08-18 | Sims Limited rapporterar resultat för helåret 2026 | CI |
| 08-18 | Sims ökar vinst och omsättning under räkenskapsåret 2026 – aktien faller 12 procent | MT |
| Börsvärde | 4,68 md 3,36 md 2,89 md 2,71 md 2,47 md 4,66 md 321 md 32,17 md 12,55 md 162 md 12,6 md 12,33 md 537 md | P/E-tal 2027 * |
12,6x | P/E-tal 2028 * | 11,8x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 5,07 md 3,64 md 3,14 md 2,94 md 2,69 md 5,06 md 348 md 34,9 md 13,62 md 176 md 13,67 md 13,37 md 582 md | EV / Försäljning 2027 * |
0,59x | EV / Försäljning 2028 * | 0,56x |
| Fri-Float |
82,35 % | Avkastning 2027 * |
2,71 % | Avkastning 2028 * | 2,74 % |
Senaste Transkript : Sims Limited
| 1 dag | +0,62 % | ||
| 1 vecka | +1,46 % | ||
| Pågående månad | −4,88 % | ||
| 1 månad | −4,88 % | ||
| 3 månader | −11,10 % | ||
| 6 månader | +14,43 % | ||
| Pågående år | +35,30 % |
| 1 vecka | 23,37 | 24,74 | |
| 1 månad | 21,26 | 27,26 | |
| Pågående år | 16,81 | 31,81 | |
| 1 år | 13,04 | 31,81 | |
| 3 år | 9,69 | 31,81 | |
| 5 år | 9,69 | 31,81 | |
| 10 år | 5,52 | 31,81 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | - | 2023-10-01 | |
Warrick Ranson
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2023-12-01 |
Jeff Wysocki
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2026-05-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | - | 2023-10-01 | |
Victoria Binns
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 62 | 2021-10-08 |
| Ordförande | 66 | 2024-03-25 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-19 | Köp | Styrelseledamot | 20 000 | 0,0104% | ||
| 26-04-08 | Köp | Styrelseledamot | 4 615 | 0,0024% | ||
| 25-11-21 | Kostnadsfri | Verkställande direktör | 189 504 | 0,0981% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,62 % | +1,46 % | +72,14 % | +58,67 % | 3,34 md | ||
| +1,17 % | +2,82 % | +68,43 % | +47,13 % | 56,83 md | ||
| +0,93 % | +3,79 % | +128,70 % | +165,72 % | 56,53 md | ||
| +0,96 % | +2,62 % | +79,24 % | +120,51 % | 33,63 md | ||
| −1,18 % | −1,08 % | +17,80 % | +49,59 % | 24,32 md | ||
| −0,51 % | −3,24 % | +97,79 % | +659,74 % | 23,61 md | ||
| −1,06 % | +0,56 % | +6,52 % | −2,84 % | 22,12 md | ||
| −0,59 % | +8,87 % | +18,21 % | −41,81 % | 18,52 md | ||
| +0,92 % | +4,17 % | +89,49 % | +64,79 % | 10,82 md | ||
| −1,05 % | −2,16 % | +34,88 % | +233,75 % | 10,66 md | ||
| Genomsnitt | −0,04 % | +1,97 % | +61,32 % | +135,52 % | 26,04 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,25 % | +2,19 % | +71,56 % | +136,09 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 8,6 md 6,17 md 5,32 md 4,98 md 4,55 md 8,57 md 590 md 59,13 md 23,07 md 298 md 23,16 md 22,66 md 987 md | 8,92 md 6,4 md 5,51 md 5,17 md 4,72 md 8,89 md 611 md 61,32 md 23,92 md 309 md 24,02 md 23,5 md 1 023 md |
| Nettoinkomst | 361 mn 259 mn 223 mn 209 mn 191 mn 360 mn 24,74 md 2,48 md 968 mn 12,49 md 972 mn 951 mn 41,41 md | 388 mn 278 mn 240 mn 225 mn 205 mn 386 mn 26,58 md 2,67 md 1,04 md 13,42 md 1,04 md 1,02 md 44,49 md |
| Netto Skuld | 397 mn 285 mn 245 mn 230 mn 210 mn 396 mn 27,22 md 2,73 md 1,07 md 13,74 md 1,07 md 1,05 md 45,56 md | 296 mn 212 mn 183 mn 172 mn 157 mn 295 mn 20,31 md 2,04 md 795 mn 10,25 md 798 mn 780 mn 33,99 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 24,34 AUD | +0,62 % | 1 195 656 |
| 2026-08-28 | 24,19 AUD | +0,12 % | 447 819 |
| 2026-08-27 | 24,16 AUD | −0,66 % | 824 342 |
| 2026-08-26 | 24,32 AUD | +0,21 % | 828 291 |
| 2026-08-25 | 24,27 AUD | +1,17 % | 1 080 666 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















