|
Realtid
Euronext Paris
14.28.54 2026-09-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 77,19 EUR | +0,43 % |
|
−1,43 % | −6,71 % |
| 14.02 | Owkin tecknar AI-avtal med Boehringer för läkemedelsutveckling inom cancer och immunologi | RE |
| 09.49 | Europa viktiga bolag klockan 09.32 - GEA Group backar 2,4 procent | FW |
| Börsvärde | 92,08 md 107 md 86,62 md 78,91 md 148 md 10 131 md 149 md 1 024 md 399 md 5 154 md 401 md 392 md 17 088 md | P/E-tal 2026 * |
12,3x | P/E-tal 2027 * | 10,7x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 104 md 120 md 97,4 md 88,73 md 167 md 11 392 md 168 md 1 151 md 448 md 5 795 md 451 md 441 md 19 215 md | EV / Försäljning 2026 * |
2,17x | EV / Försäljning 2027 * | 1,98x |
| Fri-Float |
88,34 % | Avkastning 2026 * |
5,54 % | Avkastning 2027 * | 5,85 % |
Senaste Transkript : Sanofi
| 1 dag | +0,40 % | ||
| 1 vecka | −1,43 % | ||
| Pågående månad | +0,47 % | ||
| 1 månad | +3,58 % | ||
| 3 månader | +5,11 % | ||
| 6 månader | −5,25 % | ||
| Pågående år | −6,71 % |
| 1 vecka | 76,43 | 78,15 | |
| 1 månad | 73,63 | 79,36 | |
| Pågående år | 71,25 | 84,97 | |
| 1 år | 71,25 | 91,15 | |
| 3 år | 71,25 | 110,88 | |
| 5 år | 71,25 | 110,88 | |
| 10 år | 62,88 | 110,88 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 65 | 2026-05-01 | |
| Finansdirektör/CFO | 64 | 2024-04-01 | |
Paulo Fontoura
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2026-09-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 61 | 2019-04-30 | |
Rachel Duan
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 57 | 2020-04-28 |
Lise Kingo
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 65 | 2020-04-28 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-20 | Köp | Chef / ledande befattningshavare | 840 | 0,0001% | ||
| 26-08-20 | Köp | 1 422 | 0,0001% | |||
| 26-08-20 | Köp | Teknikchef | 168 | 0,0000% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,43 % | −1,43 % | −8,69 % | −21,28 % | 107 md | ||
| +0,28 % | −5,97 % | +58,34 % | +108,22 % | 1 034 md | ||
| +2,01 % | −0,71 % | +53,07 % | +68,99 % | 654 md | ||
| +1,39 % | −2,18 % | +23,57 % | +75,43 % | 459 md | ||
| +1,25 % | −4,53 % | +34,20 % | +36,46 % | 343 md | ||
| −0,47 % | +2,56 % | +28,89 % | +46,51 % | 307 md | ||
| +0,71 % | −1,85 % | +0,87 % | +12,33 % | 251 md | ||
| +1,92 % | −0,93 % | +52,28 % | +70,67 % | 237 md | ||
| +0,67 % | −3,07 % | −17,53 % | −54,90 % | 202 md | ||
| +2,45 % | +0,77 % | +32,71 % | +95,59 % | 186 md | ||
| Genomsnitt | +0,92 % | −2,83 % | +25,77 % | +43,80 % | 377,83 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,76 % | −3,29 % | +37,22 % | +64,22 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 47,68 md 55,28 md 44,85 md 40,86 md 76,84 md 5 246 md 77,26 md 530 md 206 md 2 669 md 208 md 203 md 8 849 md | 50,81 md 58,9 md 47,79 md 43,54 md 81,88 md 5 590 md 82,32 md 565 md 220 md 2 844 md 221 md 216 md 9 429 md |
| Nettoinkomst | 7,91 md 9,17 md 7,44 md 6,78 md 12,75 md 870 md 12,82 md 87,97 md 34,24 md 443 md 34,43 md 33,69 md 1 468 md | 9,24 md 10,72 md 8,7 md 7,92 md 14,9 md 1 017 md 14,98 md 103 md 40,01 md 517 md 40,23 md 39,36 md 1 715 md |
| Netto Skuld | 11,46 md 13,28 md 10,78 md 9,82 md 18,46 md 1 261 md 18,56 md 127 md 49,59 md 641 md 49,87 md 48,79 md 2 126 md | 8,3 md 9,63 md 7,81 md 7,12 md 13,38 md 914 md 13,45 md 92,34 md 35,94 md 465 md 36,14 md 35,36 md 1 541 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-02 | 77,19 € | +0,43 % | 268 258 |
| 2026-09-01 | 76,86 € | +0,07 % | 1 718 967 |
| 2026-08-31 | 76,81 € | −0,57 % | 2 863 251 |
| 2026-08-28 | 77,25 € | −0,04 % | 1 056 025 |
| 2026-08-27 | 77,28 € | −1,29 % | 1 124 375 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















