Ramsay Health Care Limited Aktie
Aktier
RHC
AU000000RHC8
Hälsovårdsanläggningar & Tjänster
OTC Markets Traded|
Marknaden stängd -
Australian S.E.
08.18.34 2026-09-01
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 52,23 AUD | +1,85 % |
|
+18,44 % | +52,01 % |
| 01.46 | Ramsay Health Care slutför förvärv av National Capital Private Hospital för 251 miljoner australiska dollar | MT |
| 08-27 | Australiska börsen backar; Wesfarmers ökar vinst och omsättning | MT |
| Börsvärde | 11,81 md 8,46 md 7,28 md 6,84 md 6,24 md 11,72 md 805 md 81 md 31,52 md 408 md 31,75 md 31,06 md 1 351 md | P/E-tal 2026 |
32,4x | P/E-tal 2027 * | 27,8x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 19,23 md 13,77 md 11,86 md 11,13 md 10,16 md 19,09 md 1 310 md 132 md 51,33 md 664 md 51,71 md 50,58 md 2 200 md | EV / Försäljning 2026 |
0,78x | EV / Försäljning 2027 * | 0,95x |
| Fri-Float |
80,11 % | Avkastning 2026 |
2,07 % | Avkastning 2027 * | 2,17 % |
Senaste Transkript : Ramsay Health Care Limited
| 1 dag | +1,85 % | ||
| 1 vecka | +18,44 % | ||
| Pågående månad | +17,79 % | ||
| 1 månad | +17,79 % | ||
| 3 månader | +42,94 % | ||
| 6 månader | +22,63 % | ||
| Pågående år | +52,01 % |
| 1 vecka | 43,69 | 52,79 | |
| 1 månad | 43,42 | 52,79 | |
| Pågående år | 34,38 | 52,79 | |
| 1 år | 30,39 | 52,79 | |
| 3 år | 30,39 | 57,23 | |
| 5 år | 30,39 | 84,58 | |
| 10 år | 30,39 | 84,58 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Natalie Davis
CEO | Verkställande Direktör | - | 2024-10-01 |
Anthony Neilson
DFI | Finansdirektör/CFO | 55 | 2025-11-24 |
John Doulis
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2025-11-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Michael Siddle
CHM | Ordförande | - | 2014-05-27 |
David Thodey
CHM | Ordförande | 72 | 2023-11-28 |
Catriona Deans
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 58 | 2018-11-15 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-28 | Försäljning | Styrelseledamot | −1 000 000 | 0,4332% | ||
| 26-03-30 | Köp | Styrelseledamot | 619 | 0,0003% | ||
| 26-03-25 | Köp | Styrelseledamot | 701 | 0,0003% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +1,85 % | +18,44 % | +51,26 % | +1,52 % | 8,46 md | ||
| −1,45 % | −0,25 % | +19,56 % | +38,27 % | 18,11 md | ||
| −2,06 % | +0,16 % | +13,62 % | +81,05 % | 13,45 md | ||
| −0,53 % | −0,59 % | −1,27 % | +69,21 % | 11,86 md | ||
| −0,48 % | −1,44 % | −38,73 % | −55,01 % | 11,32 md | ||
| −2,11 % | +0,74 % | - | - | 10,55 md | ||
| −0,42 % | −3,96 % | −0,16 % | +71,88 % | 9,96 md | ||
| +0,51 % | −1,51 % | −5,31 % | −31,23 % | 9,39 md | ||
| −0,75 % | +1,15 % | −8,97 % | - | 8,05 md | ||
| +0,61 % | −0,36 % | −1,08 % | +175,80 % | 7,2 md | ||
| Genomsnitt | −0,46 % | +1,32 % | +3,21 % | +43,94 % | 10,83 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,66 % | +1,00 % | +3,95 % | +41,03 % |
| 2026 | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 18,77 md 13,45 md 11,58 md 10,87 md 9,92 md 18,64 md 1 279 md 129 md 50,12 md 649 md 50,49 md 49,39 md 2 148 md | 19,24 md 13,78 md 11,87 md 11,14 md 10,17 md 19,11 md 1 311 md 132 md 51,37 md 665 md 51,75 md 50,62 md 2 202 md |
| Nettoinkomst | 301 mn 216 mn 186 mn 174 mn 159 mn 299 mn 20,51 md 2,06 md 803 mn 10,4 md 809 mn 792 mn 34,43 md | 429 mn 307 mn 265 mn 248 mn 227 mn 426 mn 29,23 md 2,94 md 1,15 md 14,82 md 1,15 md 1,13 md 49,08 md |
| Netto Skuld | 7,42 md 5,32 md 4,58 md 4,3 md 3,92 md 7,37 md 506 md 50,93 md 19,81 md 256 md 19,96 md 19,53 md 849 md | 6,43 md 4,6 md 3,96 md 3,72 md 3,4 md 6,38 md 438 md 44,11 md 17,16 md 222 md 17,29 md 16,91 md 736 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-01 | 52,23 AUD | +1,85 % | 1 662 299 |
| 2026-08-31 | 51,28 AUD | −0,49 % | 1 230 949 |
| 2026-08-28 | 51,53 AUD | +2,94 % | 3 444 737 |
| 2026-08-27 | 50,06 AUD | +13,72 % | 2 507 712 |
| 2026-08-26 | 44,02 AUD | −0,77 % | 445 154 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















