|
Slutkurs
Johannesburg S.E.
2026-08-28
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 7,280 ZAR | +3,26 % |
|
+4,75 % | +30,23 % |
| Börsvärde | 11,16 md 692 mn 596 mn 560 mn 511 mn 960 mn 65,85 md 966 mn 6,63 md 2,58 md 33,39 md 2,6 md 2,54 md 111 md | P/E-tal 2027 * |
11,7x | P/E-tal 2028 * | 9,58x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 11,52 md 715 mn 615 mn 578 mn 527 mn 991 mn 68,01 md 998 mn 6,85 md 2,66 md 34,49 md 2,68 md 2,63 md 114 md | EV / Försäljning 2027 * |
1,12x | EV / Försäljning 2028 * | 1,02x |
| Fri-Float |
89,8 % | Avkastning 2027 * |
0,05 % | Avkastning 2028 * | 0,06 % |
Senaste Transkript : PPC Ltd
| 1 dag | +3,26 % | ||
| 1 vecka | +4,75 % | ||
| Pågående månad | −2,41 % | ||
| 1 månad | −2,54 % | ||
| 3 månader | +4,90 % | ||
| 6 månader | +10,14 % | ||
| Pågående år | +30,23 % |
| 1 vecka | 6,55 | 7,32 | |
| 1 månad | 6,55 | 7,63 | |
| Pågående år | 5,3 | 8,5 | |
| 1 år | 4,9 | 8,5 | |
| 3 år | 2,52 | 8,5 | |
| 5 år | 1,86 | 8,5 | |
| 10 år | 0,43 | 9,25 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | - | 2023-12-01 | |
Paulo Marques
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2026-07-01 |
Ernesto Acosta
COO | Verksamhetschef | - | 2024-01-18 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 65 | 2017-02-08 | |
Jabu Moleketi
CHM | Ordförande | 69 | 2018-03-02 |
Noluvuyo Mkhondo
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 42 | 2018-03-02 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +3,26 % | +4,75 % | +43,03 % | +184,38 % | 693 mn | ||
| −2,71 % | +0,79 % | +6,60 % | +21,31 % | 49,99 md | ||
| +0,17 % | −3,15 % | +33,11 % | −9,37 % | 17,25 md | ||
| −3,23 % | +1,38 % | −27,52 % | −32,19 % | 13,67 md | ||
| 0,00 % | 0,00 % | +98,77 % | +187,22 % | 12,93 md | ||
| −3,33 % | −4,45 % | −20,75 % | −3,53 % | 9,06 md | ||
| −1,89 % | +3,37 % | −6,68 % | +48,66 % | 8,59 md | ||
| 0,00 % | 0,00 % | +108,17 % | +228,65 % | 7,99 md | ||
| −2,59 % | +0,73 % | +48,35 % | +75,83 % | 6,17 md | ||
| −1,43 % | −4,66 % | −13,44 % | +2,86 % | 6,06 md | ||
| Genomsnitt | −1,14 % | +0,84 % | +26,96 % | +70,38 % | 13,24 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,73 % | +1,16 % | +20,14 % | +43,12 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 10,28 md 638 mn 549 mn 516 mn 471 mn 884 mn 60,67 md 890 mn 6,11 md 2,38 md 30,77 md 2,39 md 2,34 md 102 md | 11,08 md 687 mn 592 mn 556 mn 507 mn 953 mn 65,38 md 959 mn 6,58 md 2,56 md 33,15 md 2,58 md 2,52 md 110 md |
| Nettoinkomst | 906 mn 56,19 mn 48,38 mn 45,43 mn 41,47 mn 77,9 mn 5,35 md 78,46 mn 538 mn 209 mn 2,71 md 211 mn 206 mn 8,98 md | 1,12 md 69,22 mn 59,6 mn 55,96 mn 51,08 mn 95,96 mn 6,59 md 96,65 mn 663 mn 258 mn 3,34 md 260 mn 254 mn 11,06 md |
| Netto Skuld | 365 mn 22,64 mn 19,49 mn 18,3 mn 16,71 mn 31,38 mn 2,15 md 31,61 mn 217 mn 84,38 mn 1,09 md 85 mn 83,15 mn 3,62 md | 104 mn 6,45 mn 5,55 mn 5,21 mn 4,76 mn 8,94 mn 614 mn 9,01 mn 61,79 mn 24,04 mn 311 mn 24,22 mn 23,69 mn 1,03 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-28 | 7,280 ZAR | +3,26 % | 1 381 427 |
| 2026-08-27 | 7,050 ZAR | +4,91 % | 2 485 838 |
| 2026-08-26 | 6,720 ZAR | +1,36 % | 757 168 |
| 2026-08-25 | 6,630 ZAR | −1,78 % | 1 624 315 |
| 2026-08-24 | 6,750 ZAR | −2,88 % | 1 777 429 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.
Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















