|
Marknaden stängd -
Nasdaq
22.00.00 2026-09-01
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 32,99 USD | −0,75 % |
|
−1,26 % | +12,48 % |
| 08-07 | Perdoceo Education Corporation, Q2 2026 Earnings Call, Aug 06, 2026 | |
| 08-06 | Perdoceo Education Corporation spår ett justerat resultat per aktie på 0,73–0,74 dollar för tredje kvartalet | MT |
| Börsvärde | 2,06 md 1,78 md 1,68 md 1,53 md 2,87 md 196 md 2,89 md 19,8 md 7,71 md 99,66 md 7,75 md 7,58 md 330 md | P/E-tal 2026 * |
11,2x | P/E-tal 2027 * | 10,6x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 2,06 md 1,78 md 1,68 md 1,53 md 2,87 md 196 md 2,89 md 19,8 md 7,71 md 99,66 md 7,75 md 7,58 md 330 md | EV / Försäljning 2026 * |
2,42x | EV / Försäljning 2027 * | 2,35x |
| Fri-Float |
66,56 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
Senaste Transkript : Perdoceo Education Corporation
| 1 dag | −0,75 % | ||
| 1 vecka | −1,26 % | ||
| Pågående månad | −0,75 % | ||
| 1 månad | +3,71 % | ||
| 3 månader | +0,40 % | ||
| 6 månader | −1,08 % | ||
| Pågående år | +12,48 % |
| 1 vecka | 32,89 | 34,45 | |
| 1 månad | 30,67 | 35,05 | |
| Pågående år | 28,96 | 38,5 | |
| 1 år | 26,66 | 38,5 | |
| 3 år | 15,94 | 38,5 | |
| 5 år | 9,65 | 38,5 | |
| 10 år | 6,25 | 38,5 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Todd Nelson
CEO | Verkställande Direktör | 67 | 2023-11-06 |
Ashish Ghia
DFI | Finansdirektör/CFO | 49 | 2017-09-21 |
Dave Czeszewski
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | 62 | 2013-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 82 | 2002-10-01 | |
Leslie Thornton
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 67 | 2005-12-22 |
Patrick Gross
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 81 | 2005-12-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-11 | Räkenskapsår | Ordförande | 33 813 | 0,0539% | ||
| 26-06-04 | Räkenskapsår | Styrelseledamot | 27 924 | 0,0445% | ||
| 26-05-21 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 3 987 | 0,0064% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,75 % | −1,26 % | +0,76 % | +89,71 % | 2,06 md | ||
| +2,36 % | +3,49 % | +23,09 % | +1,55 % | 9,4 md | ||
| +4,17 % | +5,52 % | +15,16 % | +63,72 % | 6,78 md | ||
| −0,72 % | −2,87 % | +35,59 % | +162,39 % | 5,13 md | ||
| +0,94 % | −2,05 % | +2,01 % | +193,58 % | 4,55 md | ||
| +1,32 % | +0,68 % | −25,54 % | +26,86 % | 3,86 md | ||
| +0,68 % | +1,97 % | −46,52 % | +97,96 % | 3,59 md | ||
| +0,70 % | −8,27 % | - | - | 3,5 md | ||
| 0,00 % | +1,13 % | −2,87 % | - | 1,88 md | ||
| +0,58 % | −3,15 % | +2,42 % | +5,64 % | 1,83 md | ||
| Genomsnitt | +0,89 % | −0,03 % | +0,46 % | +80,18 % | 4,26 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,41 % | +0,80 % | +6,31 % | +75,56 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 855 mn 737 mn 693 mn 632 mn 1,19 md 81,1 md 1,19 md 8,2 md 3,19 md 41,25 md 3,21 md 3,14 md 137 md | 880 mn 759 mn 714 mn 651 mn 1,22 md 83,52 md 1,23 md 8,44 md 3,29 md 42,48 md 3,3 md 3,23 md 141 md |
| Nettoinkomst | 187 mn 161 mn 151 mn 138 mn 259 mn 17,71 md 261 mn 1,79 md 697 mn 9,01 md 700 mn 685 mn 29,87 md | 196 mn 169 mn 159 mn 145 mn 273 mn 18,61 md 274 mn 1,88 md 732 mn 9,47 md 736 mn 720 mn 31,39 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-01 | 32,99 US$ | −0,75 % | 665 838 |
| 2026-08-31 | 33,24 US$ | −0,98 % | 547 766 |
| 2026-08-28 | 33,57 US$ | −0,71 % | 670 346 |
| 2026-08-27 | 33,81 US$ | +1,05 % | 716 872 |
| 2026-08-26 | 33,46 US$ | +0,15 % | 471 616 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















