|
Marknaden stängd -
BURSA MALAYSIA
10.50.02 2026-08-28
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 1,040 MYR | +0,97 % |
|
+1,96 % | +1,96 % |
| Börsvärde | 648 mn 161 mn 139 mn 130 mn 119 mn 223 mn 15,31 md 225 mn 1,54 md 600 mn 7,76 md 604 mn 591 mn 25,7 md | P/E-tal 2026 * |
7,12x | P/E-tal 2027 * | 5,83x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 1,5 md 373 mn 321 mn 302 mn 276 mn 518 mn 35,53 md 521 mn 3,58 md 1,39 md 18,01 md 1,4 md 1,37 md 59,65 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,64x | EV / Försäljning 2027 * | 1,2x |
| Fri-Float |
44,02 % | Avkastning 2026 * |
7,09 % | Avkastning 2027 * | 7,45 % |
| 1 dag | +0,97 % | ||
| 1 vecka | +1,96 % | ||
| Pågående månad | +2,97 % | ||
| 1 månad | +1,96 % | ||
| 3 månader | +2,97 % | ||
| 6 månader | −5,45 % | ||
| Pågående år | +1,96 % |
| 1 vecka | 1,01 | 1,04 | |
| 1 månad | 1 | 1,04 | |
| Pågående år | 0,99 | 1,11 | |
| 1 år | 0,97 | 1,11 | |
| 3 år | 0,89 | 1,3 | |
| 5 år | 0,64 | 1,3 | |
| 10 år | 0,63 | 1,79 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Sun Teong Chew
CEO | Verkställande Direktör | 61 | 2014-07-01 |
Poh Seng Foong
DFI | Finansdirektör/CFO | 61 | 2014-01-01 |
Chong Keok
PRN | Företagsledare/Principal | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Sun Teong Chew
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 61 | 2015-06-08 |
Chek Tin Quah
CHM | Ordförande | 74 | 2021-08-27 |
Poh Keat Quah
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 73 | 2016-06-08 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-03 | Övrigt | Verkställande direktör | −1 200 000 | 0,1927% | ||
| 26-07-24 | Köp | Styrelseledamot | 57 400 | 0,0092% | ||
| 26-07-23 | Köp | Styrelseledamot | 60 000 | 0,0096% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,97 % | +1,96 % | −2,80 % | +6,67 % | 161 mn | ||
| −4,68 % | −9,36 % | +26,86 % | +29,83 % | 45,05 md | ||
| −9,40 % | −15,04 % | −1,64 % | −11,33 % | 30,18 md | ||
| −0,84 % | +2,93 % | +20,17 % | +104,91 % | 28,78 md | ||
| −1,82 % | −1,46 % | −25,00 % | +53,19 % | 26,47 md | ||
| −1,14 % | +1,64 % | −3,03 % | +44,45 % | 25,91 md | ||
| −1,17 % | +1,47 % | −32,92 % | −61,95 % | 20,87 md | ||
| −1,22 % | −4,27 % | +23,37 % | +5,47 % | 20,47 md | ||
| −2,06 % | −0,39 % | +9,12 % | +80,42 % | 19,61 md | ||
| −9,33 % | −11,13 % | −9,92 % | −25,51 % | 19,29 md | ||
| Genomsnitt | −3,07 % | −0,56 % | +0,42 % | +22,62 % | 23,68 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −3,66 % | −1,22 % | +3,29 % | +27,39 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 918 mn 228 mn 196 mn 184 mn 168 mn 316 mn 21,69 md 318 mn 2,18 md 850 mn 11 md 856 mn 837 mn 36,42 md | 1,07 md 265 mn 228 mn 214 mn 195 mn 367 mn 25,19 md 370 mn 2,54 md 987 mn 12,77 md 994 mn 972 mn 42,3 md |
| Nettoinkomst | 90,8 mn 22,55 mn 19,42 mn 18,23 mn 16,64 mn 31,27 mn 2,15 md 31,49 mn 216 mn 84,06 mn 1,09 md 84,68 mn 82,84 mn 3,6 md | 111 mn 27,59 mn 23,75 mn 22,3 mn 20,36 mn 38,25 mn 2,63 md 38,52 mn 264 mn 103 mn 1,33 md 104 mn 101 mn 4,41 md |
| Netto Skuld | 856 mn 212 mn 183 mn 172 mn 157 mn 295 mn 20,22 md 297 mn 2,04 md 792 mn 10,25 md 798 mn 781 mn 33,95 md | 634 mn 157 mn 136 mn 127 mn 116 mn 218 mn 14,97 md 220 mn 1,51 md 587 mn 7,59 md 591 mn 578 mn 25,14 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-28 | 1,040 MYR | +0,97 % | 120 300 |
| 2026-08-27 | 1,030 MYR | +1,98 % | 865 500 |
| 2026-08-26 | 1,010 MYR | −0,98 % | 516 200 |
| 2026-08-24 | 1,020 MYR | 0,00 % | 21 000 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















