|
Marknaden stängd -
Nasdaq
22.00.00 2026-11-06
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 7,570 USD | +2,71 % |
|
−4,90 % | +10,03 % |
| 11-06 | Pangaea Logistics Solutions Ltd., Q3 2026 Earnings Call, Nov 06, 2026 | |
| 11-05 | Pangaea Logistics Solutions rapporterar resultat för tredje kvartalet och de första nio månaderna 2026 | CI |
| Börsvärde | 496 mn 445 mn 406 mn 371 mn 699 mn 46,59 md 721 mn 4,9 md 1,95 md 24,86 md 1,86 md 1,82 md 78,48 md | P/E-tal 2026 * |
8,6x | P/E-tal 2027 * | 6,88x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 686 mn 615 mn 562 mn 513 mn 967 mn 64,46 md 997 mn 6,78 md 2,7 md 34,39 md 2,57 md 2,52 md 109 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,89x | EV / Försäljning 2027 * | 0,78x |
| Fri-Float |
48,86 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Nasdaq
| PANL | Fördröjd | |
CBOE
| PANL | Realtid |
Senaste Transkript: Pangaea Logistics Solutions Ltd.
| 1 dag | +2,71 % | ||
| 1 vecka | −4,90 % | ||
| Pågående månad | −4,90 % | ||
| 1 månad | −9,99 % | ||
| 3 månader | +1,75 % | ||
| 6 månader | −3,20 % | ||
| Pågående år | +10,03 % |
| 1 vecka | 7,25 | 8,15 | |
| 1 månad | 7,25 | 8,66 | |
| Pågående år | 6,44 | 9,39 | |
| 1 år | 6,08 | 9,39 | |
| 3 år | 3,93 | 9,52 | |
| 5 år | 3,42 | 9,52 | |
| 10 år | 0 | 9,52 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 46 | 2026-01-01 | |
| Finansdirektör/CFO | 43 | - | |
Steve Tremblay
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2014-03-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 69 | 2014-04-29 | |
| Ordförande | 79 | 2021-11-08 | |
Karen Beachy
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 55 | 2022-03-29 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-05-26 | Annan | Styrelseledamot | 100 000 | 0,1531% | ||
| 26-03-25 | Kostnadsfri | Chef / ledande befattningshavare | 20 568 | 0,0317% | ||
| 26-03-25 | Kostnadsfri | Verkställande direktör | 47 420 | 0,0730% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +2,71 % | −4,90 % | +53,55 % | +25,54 % | 496 mn | ||
| −2,73 % | −12,01 % | +58,04 % | +102,59 % | 46,85 md | ||
| −0,73 % | −1,23 % | +27,84 % | +130,51 % | 38,44 md | ||
| −1,32 % | −4,49 % | +8,23 % | +10,87 % | 24,99 md | ||
| −3,98 % | −8,70 % | +90,01 % | +149,54 % | 19,55 md | ||
| −5,73 % | −12,10 % | +35,05 % | +84,61 % | 16,91 md | ||
| −4,83 % | −9,21 % | +30,77 % | +126,15 % | 16,28 md | ||
| −2,51 % | −5,06 % | +48,03 % | +289,46 % | 15,84 md | ||
| −3,29 % | −5,57 % | +9,98 % | +31,64 % | 15,25 md | ||
| −6,59 % | −15,07 % | +48,23 % | +71,07 % | 14,14 md | ||
| Genomsnitt | −2,90 % | −8,20 % | +40,97 % | +102,20 % | 20,87 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −2,99 % | −8,10 % | +40,57 % | +108,21 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 773 mn 693 mn 634 mn 578 mn 1,09 md 72,66 md 1,12 md 7,64 md 3,05 md 38,77 md 2,9 md 2,84 md 122 md | 742 mn 666 mn 608 mn 555 mn 1,05 md 69,76 md 1,08 md 7,33 md 2,92 md 37,22 md 2,79 md 2,73 md 118 md |
| Nettoinkomst | 57,28 mn 51,38 mn 46,96 mn 42,86 mn 80,76 mn 5,38 md 83,3 mn 566 mn 226 mn 2,87 md 215 mn 210 mn 9,07 md | 70,5 mn 63,23 mn 57,79 mn 52,75 mn 99,39 mn 6,63 md 103 mn 697 mn 278 mn 3,54 md 265 mn 259 mn 11,16 md |
| Netto Skuld | 190 mn 171 mn 156 mn 142 mn 268 mn 17,87 md 276 mn 1,88 md 749 mn 9,53 md 714 mn 698 mn 30,1 md | 81,92 mn 73,48 mn 67,15 mn 61,3 mn 115 mn 7,7 md 119 mn 809 mn 323 mn 4,11 md 308 mn 301 mn 12,97 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-06 | 7,570 US$ | +2,71 % | 564 209 |
| 2026-11-05 | 7,370 US$ | −1,86 % | 522 535 |
| 2026-11-04 | 7,510 US$ | −0,79 % | 292 762 |
| 2026-11-03 | 7,570 US$ | +0,13 % | 332 298 |
| 2026-11-02 | 7,560 US$ | −5,03 % | 360 478 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















