|
Marknaden stängd -
Nasdaq Stockholm
18.00.00 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 173,20 SEK | +0,12 % |
|
−0,35 % | −14,68 % |
| 09-03 | Svenska hotellmarknaden stärks – RevPAR upp 9 procent - högsta tillväxten sedan 2023 | FW |
| 08-24 | Länsförsäkringar Fastighetsfond ökade 2,14 procent i juli - tagit in Lumo i portföljen | FW |
| Börsvärde | 33,71 md 3,52 md 3,03 md 2,85 md 2,61 md 4,87 md 333 md 4,89 md 13,08 md 171 md 13,23 md 12,94 md 550 md | P/E-tal 2026 * |
14,3x | P/E-tal 2027 * | 12,2x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 81,77 md 8,55 md 7,35 md 6,92 md 6,32 md 11,83 md 807 md 11,86 md 31,73 md 414 md 32,1 md 31,4 md 1 334 md | EV / Försäljning 2026 * |
9,77x | EV / Försäljning 2027 * | 9,53x |
| Fri-Float |
54,13 % | Avkastning 2026 * |
2,74 % | Avkastning 2027 * | 2,95 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Nasdaq Stockholm
| PNDX B | Fördröjd | |
CBOE
| PNDXBs | Realtid | |
London S.E.
| 0R8U | Fördröjd | |
CBOE
| 0R8U | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| POX | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| POX | Realtid | |
Börse Stuttgart
| POX | Fördröjd |
Senaste Transkript : Pandox AB
| 1 dag | +0,12 % | ||
| 1 vecka | −0,35 % | ||
| Pågående månad | +2,00 % | ||
| 1 månad | −2,37 % | ||
| 3 månader | +0,70 % | ||
| 6 månader | −9,03 % | ||
| Pågående år | −14,68 % |
| 1 vecka | 168,6 | 175,8 | |
| 1 månad | 168 | 178 | |
| Pågående år | 161,8 | 205 | |
| 1 år | 161,8 | 205 | |
| 3 år | 100,2 | 213 | |
| 5 år | 100,2 | 213 | |
| 10 år | 50,2 | 227,5 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Liia Nõu
CEO | Verkställande Direktör | 61 | 2021-05-21 |
| Finansdirektör/CFO | 58 | 2021-12-01 | |
Aldert Schaaphok
COO | Verksamhetschef | 67 | 2004-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | 72 | 1996-01-01 | |
| Ordförande | 72 | 2010-11-17 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 54 | 2017-03-29 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-05-06 | Köp | 1 550 | 0,0013% | |||
| 26-05-06 | Köp | 565 | 0,0005% | |||
| 26-05-06 | Köp | Chef / ledande befattningshavare | 2 000 | 0,0017% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,12 % | −0,35 % | - | - | 3,52 md | ||
| Genomsnitt | +0,12 % | |||||
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,12 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 8,37 md 875 mn 753 mn 709 mn 647 mn 1,21 md 82,64 md 1,21 md 3,25 md 42,4 md 3,29 md 3,21 md 137 md | 8,59 md 898 mn 773 mn 727 mn 664 mn 1,24 md 84,82 md 1,25 md 3,34 md 43,52 md 3,37 md 3,3 md 140 md |
| Nettoinkomst | 2,22 md 232 mn 200 mn 188 mn 172 mn 321 mn 21,91 md 322 mn 862 mn 11,24 md 872 mn 853 mn 36,22 md | 2,76 md 288 mn 248 mn 233 mn 213 mn 399 mn 27,22 md 400 mn 1,07 md 13,97 md 1,08 md 1,06 md 45 md |
| Netto Skuld | 48,07 md 5,02 md 4,32 md 4,07 md 3,72 md 6,95 md 474 md 6,97 md 18,65 md 243 md 18,87 md 18,46 md 784 md | 48,19 md 5,04 md 4,33 md 4,08 md 3,73 md 6,97 md 476 md 6,99 md 18,7 md 244 md 18,91 md 18,5 md 786 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-04 | 173,20 kr | +0,12 % | 32 549 |
| 2026-09-03 | 173,00 kr | +1,17 % | 158 372 |
| 2026-09-02 | 171,00 kr | −0,23 % | 32 000 |
| 2026-09-01 | 171,40 kr | +0,94 % | 452 666 |
| 2026-08-31 | 169,80 kr | −2,30 % | 89 513 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















