|
Marknaden stängd -
Nasdaq Stockholm
18.00.00 2026-10-13
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 179,20 SEK | +1,30 % |
|
−1,54 % | −1,43 % |
| 10-08 | SB1 Markets ser starkare tillväxt för Note under 2027 - höjer riktkursen | FW |
| 10-08 | SB1 Markets höjer riktkursen för Note till 200 kronor (175), upprepar köp | FW |
| Börsvärde | 5,12 md 513 mn 458 mn 427 mn 387 mn 729 mn 48,69 md 734 mn 2 md 25,32 md 1,93 md 1,88 md 81,25 md | P/E-tal 2026 * |
17,9x | P/E-tal 2027 * | 13,1x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 6,46 md 647 mn 578 mn 539 mn 489 mn 920 mn 61,45 md 927 mn 2,53 md 31,96 md 2,43 md 2,38 md 103 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,4x | EV / Försäljning 2027 * | 1,18x |
| Fri-Float |
59,95 % | Avkastning 2026 * |
0,75 % | Avkastning 2027 * | 0,98 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Nasdaq Stockholm
| NOTE | Fördröjd | |
CBOE
| NOTEs | Realtid | |
CBOE
| 0GSS | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| NQA | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| NQA | Realtid | |
Tradegate
| NQA | Realtid |
Senaste Transkript: NOTE AB
| 1 dag | +1,30 % | ||
| 1 vecka | −1,54 % | ||
| Pågående månad | +2,75 % | ||
| 1 månad | −0,99 % | ||
| 3 månader | +23,50 % | ||
| 6 månader | −8,94 % | ||
| Pågående år | −1,43 % |
| 1 vecka | 174,8 | 182,4 | |
| 1 månad | 164,3 | 186,2 | |
| Pågående år | 138,1 | 205,2 | |
| 1 år | 138,1 | 205,2 | |
| 3 år | 110,8 | 205,2 | |
| 5 år | 110,8 | 257,8 | |
| 10 år | 13,5 | 257,8 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 54 | 2018-09-28 | |
Frida Frykstrand
DFI | Finansdirektör/CFO | 41 | 2022-04-20 |
| Försäljning & Marknadsföring | 45 | 2025-09-03 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Johan Hagberg
CHM | Ordförande | 55 | 2018-07-31 |
Anna Belfrage
CHM | Ordförande | 64 | 2023-04-19 |
| Direktör/Styrelseledamot | 50 | 2019-01-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-07-15 | Övrigt | Verkställande direktör | −9 400 | 0,0329% | ||
| 26-07-15 | Köp | Verkställande direktör | 40 000 | 0,1401% | ||
| 26-02-22 | Köp | 1 000 | 0,0035% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +1,30 % | −1,54 % | −8,62 % | +29,57 % | 504 mn | ||
| +0,97 % | −4,48 % | +21,35 % | +402,67 % | 5 465 md | ||
| −1,97 % | −3,68 % | +75,97 % | +350,27 % | 2 061 md | ||
| +0,73 % | −4,92 % | +0,17 % | +304,57 % | 1 693 md | ||
| −3,62 % | −8,83 % | +394,47 % | +1 277,24 % | 1 119 md | ||
| +1,90 % | −6,76 % | +179,79 % | +476,20 % | 970 md | ||
| −10,09 % | −18,61 % | +247,71 % | +1 057,18 % | 876 md | ||
| +1,44 % | −8,61 % | +176,22 % | +185,82 % | 533 md | ||
| −2,79 % | −14,24 % | - | - | 490 md | ||
| +0,06 % | −15,59 % | +48,53 % | +402,93 % | 273 md | ||
| Genomsnitt | −0,86 % | −8,97 % | +126,18 % | +498,50 % | 1 348 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,72 % | −6,56 % | +93,42 % | +497,65 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 4,62 md 463 mn 413 mn 385 mn 349 mn 658 mn 43,93 md 663 mn 1,81 md 22,85 md 1,74 md 1,7 md 73,32 md | 5,3 md 532 mn 475 mn 443 mn 401 mn 755 mn 50,47 md 761 mn 2,08 md 26,25 md 2 md 1,95 md 84,23 md |
| Nettoinkomst | 286 mn 28,65 mn 25,59 mn 23,85 mn 21,62 mn 40,69 mn 2,72 md 41,01 mn 112 mn 1,41 md 108 mn 105 mn 4,54 md | 389 mn 39,03 mn 34,87 mn 32,5 mn 29,47 mn 55,45 mn 3,71 md 55,89 mn 152 mn 1,93 md 147 mn 143 mn 6,18 md |
| Netto Skuld | 1,34 md 134 mn 120 mn 112 mn 101 mn 191 mn 12,76 md 192 mn 525 mn 6,64 md 505 mn 494 mn 21,29 md | 1,12 md 113 mn 101 mn 93,74 mn 84,99 mn 160 mn 10,69 md 161 mn 440 mn 5,56 md 423 mn 414 mn 17,84 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-13 | 179,20 kr | +1,30 % | 48 037 |
| 2026-10-12 | 176,90 kr | −1,72 % | 21 350 |
| 2026-10-09 | 180,00 kr | +1,24 % | 39 138 |
| 2026-10-08 | 177,80 kr | +0,45 % | 40 590 |
| 2026-10-07 | 177,00 kr | −2,75 % | 63 119 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















