|
Marknaden stängd -
Australian S.E.
08.10.18 2026-09-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 14,57 AUD | −0,21 % |
|
−4,46 % | −38,18 % |
| 08-27 | Nick Scali meddelar styrelseförändringar | CI |
| 08-13 | Nick Scali utreder it-incident | MT |
| Börsvärde | 1,25 md 894 mn 771 mn 726 mn 662 mn 1,24 md 84,42 md 8,6 md 3,34 md 43,16 md 3,36 md 3,28 md 142 md | P/E-tal 2027 * |
17,1x | P/E-tal 2028 * | 15,3x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 1,22 md 873 mn 753 mn 710 mn 647 mn 1,21 md 82,5 md 8,4 md 3,26 md 42,18 md 3,28 md 3,21 md 139 md | EV / Försäljning 2027 * |
2,3x | EV / Försäljning 2028 * | 2,11x |
| Fri-Float |
88,83 % | Avkastning 2027 * |
4,96 % | Avkastning 2028 * | 5,45 % |
Senaste Transkript : Nick Scali Limited
| 1 dag | −0,21 % | ||
| 1 vecka | −4,46 % | ||
| Pågående månad | −2,15 % | ||
| 1 månad | −8,25 % | ||
| 3 månader | +1,67 % | ||
| 6 månader | −21,88 % | ||
| Pågående år | −38,18 % |
| 1 vecka | 14,19 | 15,24 | |
| 1 månad | 14,19 | 18,4 | |
| Pågående år | 12,82 | 26,08 | |
| 1 år | 12,82 | 26,08 | |
| 3 år | 9,97 | 26,08 | |
| 5 år | 7,06 | 26,08 | |
| 10 år | 2,65 | 26,08 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Anthony Scali
CEO | Verkställande Direktör | - | 2011-01-03 |
Keith Toms
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2026-03-12 |
| Företagssekreterare | - | 2025-07-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Anthony Scali
CHM | Ordförande | - | - |
| Direktör/Styrelseledamot | - | 2014-06-26 | |
William Koeck
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 73 | 2020-08-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-02-24 | Köp | Styrelseledamot | 5 435 | 0,0064% | ||
| 26-02-19 | Köp | Styrelseledamot | 1 350 | 0,0016% | ||
| 26-02-18 | Köp | Styrelseledamot | 5 194 | 0,0061% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,21 % | −4,46 % | −39,24 % | +18,46 % | 893 mn | ||
| +0,61 % | −5,96 % | +16,32 % | +210,21 % | 26,16 md | ||
| −0,30 % | −1,69 % | +11,97 % | −9,14 % | 10,7 md | ||
| +1,90 % | −1,17 % | −33,78 % | −61,94 % | 2,73 md | ||
| −2,97 % | −6,67 % | −27,65 % | −26,37 % | 2,34 md | ||
| −1,02 % | +5,71 % | +17,63 % | −16,43 % | 1,34 md | ||
| +1,61 % | −4,98 % | −24,42 % | −15,72 % | 1,19 md | ||
| −0,02 % | −1,60 % | −17,45 % | +29,92 % | 1,2 md | ||
| +2,48 % | −1,73 % | −19,50 % | −1,73 % | 582 mn | ||
| +3,33 % | +3,23 % | +25,40 % | −8,25 % | 424 mn | ||
| Genomsnitt | +0,47 % | −1,19 % | −9,07 % | +11,90 % | 4,76 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,27 % | −3,35 % | +7,07 % | +108,88 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 530 mn 380 mn 328 mn 309 mn 281 mn 526 mn 35,9 md 3,66 md 1,42 md 18,36 md 1,43 md 1,4 md 60,3 md | 570 mn 409 mn 353 mn 332 mn 303 mn 566 mn 38,64 md 3,94 md 1,53 md 19,76 md 1,54 md 1,5 md 64,9 md |
| Nettoinkomst | 73,27 mn 52,54 mn 45,33 mn 42,7 mn 38,91 mn 72,72 mn 4,96 md 506 mn 196 mn 2,54 md 197 mn 193 mn 8,34 md | 81,56 mn 58,49 mn 50,46 mn 47,54 mn 43,31 mn 80,96 mn 5,53 md 563 mn 218 mn 2,83 md 220 mn 215 mn 9,28 md |
| Netto Skuld | −28,36 mn −20,34 mn −17,54 mn −16,53 mn −15,06 mn −28,14 mn −1,92 md −196 mn −75,93 mn −982 mn −76,36 mn −74,69 mn −3,23 md | −41,13 mn −29,5 mn −25,45 mn −23,97 mn −21,84 mn −40,82 mn −2,79 md −284 mn −110 mn −1,42 md −111 mn −108 mn −4,68 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-02 | 14,57 AUD | −0,21 % | 476 912 |
| 2026-09-01 | 14,60 AUD | −1,95 % | 436 755 |
| 2026-08-31 | 14,89 AUD | +0,27 % | 377 120 |
| 2026-08-28 | 14,85 AUD | −0,20 % | 226 912 |
| 2026-08-27 | 14,88 AUD | −2,11 % | 436 692 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















