|
Marknaden stängd -
NSE India S.E.
13.05.09 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 76,25 INR | −0,26 % |
|
+1,91 % | −3,75 % |
| 09-01 | Dödliga översvämningar prövar Nepals vattenkraftsambitioner | RE |
| 08-28 | NHPC utser Paresh Rasiklal Ranpara till personaldirektör | CI |
| Börsvärde | 768 md 8,12 md 6,99 md 6,56 md 6 md 11,2 md 11,29 md 77,59 md 30,22 md 392 md 30,51 md 29,84 md 1 264 md | P/E-tal 2027 * |
17,7x | P/E-tal 2028 * | 13,8x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 1 403 md 14,84 md 12,77 md 11,98 md 10,97 md 20,47 md 20,63 md 142 md 55,21 md 717 md 55,74 md 54,52 md 2 309 md | EV / Försäljning 2027 * |
7,84x | EV / Försäljning 2028 * | 6,74x |
| Fri-Float |
37,52 % | Avkastning 2027 * |
2,51 % | Avkastning 2028 * | 3,11 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
NSE India S.E.
| NHPC | Fördröjd | |
Bombay S.E.
| NHPC | Fördröjd |
Senaste Transkript : NHPC Limited
| 1 dag | −0,26 % | ||
| 1 vecka | +1,91 % | ||
| Pågående månad | −0,61 % | ||
| 1 månad | −5,28 % | ||
| 3 månader | +0,17 % | ||
| 6 månader | +5,57 % | ||
| Pågående år | −3,75 % |
| 1 vecka | 74,3 | 77,21 | |
| 1 månad | 74,3 | 82,8 | |
| Pågående år | 71,62 | 86,83 | |
| 1 år | 71,62 | 89,22 | |
| 3 år | 48,4 | 118,4 | |
| 5 år | 26,9 | 118,4 | |
| 10 år | 15,1 | 118,4 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Bhupender Gupta
CEO | Verkställande Direktör | - | 2025-09-04 |
| Finansdirektör/CFO | - | 2025-10-17 | |
Neelam Bansal
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | - | 2025-04-16 | |
Bhupender Gupta
CHM | Ordförande | - | 2025-09-04 |
| Direktör/Styrelseledamot | - | - |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,26 % | +1,91 % | −2,36 % | +48,64 % | 8,12 md | ||
| −0,97 % | +1,21 % | +1,72 % | +30,40 % | 104 md | ||
| +0,34 % | +5,99 % | +25,28 % | +57,53 % | 31,33 md | ||
| +0,02 % | −4,97 % | +26,10 % | +24,88 % | 21,24 md | ||
| −1,47 % | +1,21 % | +58,11 % | +81,23 % | 11,78 md | ||
| −1,62 % | +1,41 % | +5,41 % | +6,48 % | 11,44 md | ||
| −3,44 % | −0,37 % | −9,66 % | +1,23 % | 8,31 md | ||
| −0,95 % | +0,56 % | +17,83 % | +27,06 % | 5,94 md | ||
| +0,75 % | -.--% | -.--% | -.--% | 4,4 md | ||
| +2,44 % | −1,22 % | +23,38 % | +162,50 % | 4,17 md | ||
| Genomsnitt | −0,52 % | +0,42 % | +14,58 % | +44,00 % | 21,03 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,70 % | +1,01 % | +11,29 % | +36,87 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 179 md 1,89 md 1,63 md 1,53 md 1,4 md 2,61 md 2,63 md 18,09 md 7,04 md 91,48 md 7,11 md 6,96 md 295 md | 222 md 2,35 md 2,02 md 1,9 md 1,74 md 3,24 md 3,27 md 22,47 md 8,75 md 114 md 8,84 md 8,64 md 366 md |
| Nettoinkomst | 44,37 md 469 mn 404 mn 379 mn 347 mn 647 mn 652 mn 4,48 md 1,75 md 22,67 md 1,76 md 1,72 md 73,02 md | 56,78 md 601 mn 517 mn 485 mn 444 mn 828 mn 835 mn 5,74 md 2,23 md 29,02 md 2,26 md 2,21 md 93,46 md |
| Netto Skuld | 635 md 6,72 md 5,78 md 5,43 md 4,96 md 9,26 md 9,34 md 64,18 md 25 md 325 md 25,23 md 24,68 md 1 045 md | 732 md 7,74 md 6,66 md 6,25 md 5,72 md 10,67 md 10,76 md 73,94 md 28,79 md 374 md 29,07 md 28,43 md 1 204 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-04 | 76,25 INR | −0,26 % | 4 059 538 |
| 2026-09-03 | 76,45 INR | +1,06 % | 14 041 987 |
| 2026-09-02 | 75,65 INR | −0,85 % | 13 055 359 |
| 2026-09-01 | 76,30 INR | −0,55 % | 11 983 253 |
| 2026-08-31 | 76,72 INR | +2,54 % | 16 814 619 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















