NetDragon Websoft Holdings Limited Aktie
Aktier
777
KYG6427W1042
Internettjänster
OTC Markets Traded|
Marknaden stängd -
Hong Kong S.E.
10.08.13 2026-09-01
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 8,360 HKD | +0,06 % |
|
+11,69 % | −20,00 % |
| Börsvärde | 3,76 md 4,39 md 559 mn 482 mn 454 mn 413 mn 777 mn 53,08 md 782 mn 5,36 md 2,09 md 27 md 2,1 md 2,05 md 89,53 md | P/E-tal 2026 * |
10,5x | P/E-tal 2027 * | 7,59x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 3,76 md 4,39 md 559 mn 482 mn 454 mn 413 mn 777 mn 53,08 md 782 mn 5,36 md 2,09 md 27 md 2,1 md 2,05 md 89,53 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,87x | EV / Försäljning 2027 * | 0,84x |
| Fri-Float |
49,46 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
Senaste Transkript : NetDragon Websoft Holdings Limited
| 1 dag | +0,06 % | ||
| 1 vecka | +11,69 % | ||
| Pågående månad | +0,06 % | ||
| 1 månad | +3,72 % | ||
| 3 månader | −5,00 % | ||
| 6 månader | −7,42 % | ||
| Pågående år | −20,00 % |
| 1 vecka | 7,45 | 8,55 | |
| 1 månad | 7,34 | 8,55 | |
| Pågående år | 6,81 | 12,08 | |
| 1 år | 6,81 | 16,8 | |
| 3 år | 6,81 | 16,8 | |
| 5 år | 6,81 | 21 | |
| 10 år | 6,81 | 34,35 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Lu Yuan Liu
CEO | Verkställande Direktör | 52 | 1999-01-01 |
Kwok Hei Yam
DFI | Finansdirektör/CFO | 50 | 2013-10-01 |
Hak Kin Lau
CMP | Compliance Officer | 49 | 2014-02-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Lu Yuan Liu
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 52 | 2010-12-22 |
Hongzhan Chen
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 53 | 2001-01-01 |
De Jian Liu
CHM | Ordförande | 54 | 2010-03-22 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-07-16 | Annan | Styrelseledamot | −28 500 | 0,0054% | ||
| 26-04-16 | Annan | Grundare | 716 500 | 0,1349% | ||
| 26-04-16 | Annan | Verkställande direktör | 716 500 | 0,1349% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,06 % | +11,69 % | −19,77 % | −45,07 % | 559 mn | ||
| −1,87 % | −3,13 % | −11,11 % | +15,26 % | 78,57 md | ||
| +1,10 % | +3,22 % | −4,47 % | +8,39 % | 15,56 md | ||
| +1,76 % | +3,12 % | −29,47 % | +49,03 % | 7,2 md | ||
| +6,97 % | +6,86 % | −6,43 % | +71,48 % | 6,67 md | ||
| +0,98 % | +1,30 % | −5,33 % | −24,47 % | 6,04 md | ||
| +1,04 % | +1,75 % | −15,63 % | −7,23 % | 4,09 md | ||
| +1,85 % | +2,39 % | −10,39 % | −23,18 % | 3,57 md | ||
| +0,37 % | +1,48 % | −34,09 % | −20,61 % | 3,25 md | ||
| −0,22 % | −0,88 % | +10,34 % | −10,93 % | 3,18 md | ||
| Genomsnitt | +1,20 % | +1,65 % | −12,63 % | +1,27 % | 12,87 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,41 % | −0,28 % | −11,03 % | +13,78 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 4,31 md 5,03 md 641 mn 553 mn 520 mn 474 mn 891 mn 60,86 md 896 mn 6,15 md 2,39 md 30,96 md 2,41 md 2,36 md 103 md | 4,48 md 5,23 md 667 mn 575 mn 541 mn 493 mn 927 mn 63,31 md 932 mn 6,4 md 2,49 md 32,2 md 2,5 md 2,45 md 107 md |
| Nettoinkomst | 366 mn 426 mn 54,38 mn 46,91 mn 44,12 mn 40,2 mn 75,59 mn 5,16 md 76 mn 522 mn 203 mn 2,63 md 204 mn 200 mn 8,7 md | 511 mn 596 mn 76,03 mn 65,58 mn 61,69 mn 56,2 mn 106 mn 7,22 md 106 mn 729 mn 284 mn 3,67 md 285 mn 279 mn 12,17 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-01 | 8,360 HKD | +0,06 % | 2 511 449 |
| 2026-08-31 | 8,355 HKD | +3,47 % | 7 398 781 |
| 2026-08-28 | 8,075 HKD | +4,94 % | 3 280 519 |
| 2026-08-27 | 7,695 HKD | −0,32 % | 539 700 |
| 2026-08-26 | 7,720 HKD | +2,80 % | 1 552 412 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















