|
Marknaden stängd -
BURSA MALAYSIA
10.53.14 2026-10-16
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 89,32 MYR | −1,30 % |
|
−0,93 % | −21,65 % |
| Börsvärde | 20,95 md 5,13 md 4,56 md 4,22 md 3,84 md 7,25 md 487 md 7,37 md 50,77 md 19,9 md 254 md 19,24 md 18,83 md 809 md | P/E-tal 2026 * |
33x | P/E-tal 2027 * | 31,1x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 21,77 md 5,33 md 4,74 md 4,39 md 3,99 md 7,54 md 506 md 7,66 md 52,76 md 20,69 md 264 md 19,99 md 19,57 md 841 md | EV / Försäljning 2026 * |
3x | EV / Försäljning 2027 * | 2,86x |
| Fri-Float |
11,74 % | Avkastning 2026 * |
2,97 % | Avkastning 2027 * | 3,16 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
BURSA MALAYSIA
| 4707 | Fördröjd | |
OTC Markets
| NSLYF | Fördröjd |
| 1 dag | −1,30 % | ||
| 1 vecka | −0,93 % | ||
| Pågående månad | −0,76 % | ||
| 1 månad | −1,33 % | ||
| 3 månader | −4,41 % | ||
| 6 månader | −9,78 % | ||
| Pågående år | −21,65 % |
| 1 vecka | 89,3 | 91,48 | |
| 1 månad | 88,7 | 93,2 | |
| Pågående år | 88,7 | 122,2 | |
| 1 år | 88,7 | 122,2 | |
| 3 år | 61,8 | 130 | |
| 5 år | 61,8 | 140,6 | |
| 10 år | 61,8 | 163 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Juan Aranols
CEO | Verkställande Direktör | 58 | 2018-12-01 |
| Finansdirektör/CFO | 54 | 2022-08-01 | |
Xolile White
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | 58 | 2023-11-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Juan Aranols
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 58 | 2018-12-01 |
Kwai Fatt Chin
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 71 | 2021-04-29 |
| Direktör/Styrelseledamot | 63 | 2021-06-21 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −1,30 % | −0,93 % | −14,93 % | −27,68 % | 5,13 md | ||
| +1,68 % | +8,40 % | −2,83 % | −19,80 % | 257 md | ||
| +1,40 % | +5,79 % | +2,32 % | +0,58 % | 81,57 md | ||
| 0,00 % | +0,08 % | +22,14 % | +540,13 % | 45,82 md | ||
| +0,56 % | +4,87 % | −20,59 % | +13,08 % | 44,55 md | ||
| −0,39 % | +3,40 % | +30,44 % | +9,85 % | 39,81 md | ||
| +1,27 % | +4,97 % | −9,01 % | −10,45 % | 34,32 md | ||
| +0,82 % | −2,20 % | +26,74 % | +84,36 % | 31,92 md | ||
| +0,70 % | +2,82 % | −11,41 % | −5,10 % | 29,68 md | ||
| +1,72 % | +6,33 % | −7,21 % | −24,85 % | 28,08 md | ||
| Genomsnitt | +0,65 % | +3,00 % | +1,57 % | +56,01 % | 59,82 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,15 % | +5,37 % | +1,17 % | +36,80 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 7,25 md 1,77 md 1,58 md 1,46 md 1,33 md 2,51 md 168 md 2,55 md 17,57 md 6,89 md 87,88 md 6,66 md 6,52 md 280 md | 7,58 md 1,86 md 1,65 md 1,53 md 1,39 md 2,62 md 176 md 2,67 md 18,37 md 7,2 md 91,88 md 6,96 md 6,81 md 293 md |
| Nettoinkomst | 638 mn 156 mn 139 mn 129 mn 117 mn 221 mn 14,82 md 224 mn 1,55 md 606 mn 7,74 md 586 mn 574 mn 24,66 md | 673 mn 165 mn 146 mn 136 mn 123 mn 233 mn 15,63 md 237 mn 1,63 md 639 mn 8,15 md 618 mn 605 mn 25,99 md |
| Netto Skuld | 823 mn 201 mn 179 mn 166 mn 151 mn 285 mn 19,11 md 289 mn 1,99 md 782 mn 9,97 md 756 mn 740 mn 31,79 md | 718 mn 176 mn 156 mn 145 mn 132 mn 249 mn 16,68 md 253 mn 1,74 md 682 mn 8,7 md 659 mn 645 mn 27,74 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-16 | 89,32 MYR | −1,30 % | 35 400 |
| 2026-10-15 | 90,50 MYR | +0,42 % | 43 100 |
| 2026-10-14 | 90,12 MYR | −0,02 % | 19 800 |
| 2026-10-13 | 90,14 MYR | −1,05 % | 32 900 |
| 2026-10-12 | 91,10 MYR | +1,04 % | 80 900 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















