|
Slutkurs
Korea S.E.
2026-09-03
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 217 000,00 KRW | −0,91 % |
|
−2,69 % | +7,69 % |
| 08-11 | Lyft för halvledarbolag drog upp Sydkoreas börser – NC Corporation steg 5 procent | MT |
| 08-11 | NC Corp vände till vinst i andra kvartalet efter en försäljningsökning på 101 procent | MT |
| Börsvärde | 4 226 md 3,11 md 2,68 md 2,51 md 2,3 md 4,29 md 294 md 4,33 md 29,73 md 11,58 md 150 md 11,69 md 11,43 md 484 md | P/E-tal 2026 * |
9,76x | P/E-tal 2027 * | 9,5x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 2,79 md 2,05 mn 1,77 mn 1,66 mn 1,52 mn 2,83 mn 194 mn 2,85 mn 19,62 mn 7,64 mn 99,21 mn 7,71 mn 7,54 mn 320 mn | EV / Försäljning 2026 * |
1,01x | EV / Försäljning 2027 * | 0,82x |
| Fri-Float |
68,6 % | Avkastning 2026 * |
1,36 % | Avkastning 2027 * | 1,87 % |
Senaste Transkript : NC Corporation
| 1 dag | −0,91 % | ||
| 1 vecka | −2,69 % | ||
| Pågående månad | −3,34 % | ||
| 1 månad | −6,47 % | ||
| 3 månader | −35,80 % | ||
| 6 månader | −1,14 % | ||
| Pågående år | +7,69 % |
| 1 vecka | 212 000 | 228 000 | |
| 1 månad | 212 000 | 268 000 | |
| Pågående år | 194 900 | 343 500 | |
| 1 år | 176 100 | 343 500 | |
| 3 år | 134 600 | 343 500 | |
| 5 år | 134 600 | 786 000 | |
| 10 år | 134 600 | 1 048 000 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Byung-Moo Park
CEO | Verkställande Direktör | 65 | 2007-03-23 |
Taek-Jin Kim
CEO | Verkställande Direktör | 59 | 2010-01-11 |
Won-Jun Hong
DFI | Finansdirektör/CFO | 56 | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Taek-Jin Kim
CHM | Ordförande | 59 | 2010-10-07 |
Byung-Moo Park
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 65 | 2011-07-01 |
Sang-Hoon Baek
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 55 | - |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 25-07-03 | Köp | 2 677 | 0,0122% | |||
| 25-03-19 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 604 | 0,0028% | ||
| 25-02-10 | Köp | 39 | 0,0002% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,91 % | −2,69 % | +13,32 % | −14,40 % | 3,11 md | ||
| +3,33 % | −1,61 % | −9,00 % | +15,09 % | 74,72 md | ||
| 0,00 % | −0,89 % | −8,53 % | +5,03 % | 15,73 md | ||
| −1,36 % | −0,68 % | −33,74 % | +40,19 % | 6,98 md | ||
| −0,82 % | −1,87 % | −13,60 % | +55,82 % | 6,76 md | ||
| +0,38 % | +0,72 % | −6,96 % | −23,62 % | 5,99 md | ||
| +0,63 % | −1,91 % | −19,03 % | −7,42 % | 4,07 md | ||
| −0,09 % | −3,34 % | −13,22 % | −25,58 % | 3,58 md | ||
| −0,09 % | −0,83 % | −31,39 % | −22,47 % | 3,21 md | ||
| +4,11 % | −6,72 % | −48,58 % | +130,30 % | 2,31 md | ||
| Genomsnitt | +0,52 % | −2,18 % | −17,07 % | +15,30 % | 12,65 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,93 % | −3,43 % | −11,64 % | +14,12 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 2 771 md 2,04 md 1,76 md 1,65 md 1,51 md 2,81 md 193 md 2,84 md 19,49 md 7,59 md 98,59 md 7,66 md 7,5 md 318 md | 3 075 md 2,27 md 1,95 md 1,83 md 1,67 md 3,12 md 214 md 3,15 md 21,64 md 8,43 md 109 md 8,51 md 8,32 md 352 md |
| Nettoinkomst | 457 md 336 mn 289 mn 272 mn 248 mn 464 mn 31,79 md 467 mn 3,21 md 1,25 md 16,25 md 1,26 md 1,24 md 52,33 md | 474 md 349 mn 300 mn 282 mn 258 mn 482 mn 33,01 md 485 mn 3,34 md 1,3 md 16,87 md 1,31 md 1,28 md 54,33 md |
| Netto Skuld | −1 437 md −1,06 md −911 mn −855 mn −782 mn −1,46 md −100 md −1,47 md −10,11 md −3,94 md −51,15 md −3,98 md −3,89 md −165 md | −1 705 md −1,26 md −1,08 md −1,01 md −928 mn −1,73 md −119 md −1,75 md −11,99 md −4,67 md −60,66 md −4,72 md −4,61 md −195 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-03 | 217 000,00 KRW | −0,91 % | 55 674 |
| 2026-09-02 | 219 000,00 KRW | −2,23 % | 46 747 |
| 2026-09-01 | 224 000,00 KRW | −0,22 % | 43 974 |
| 2026-08-31 | 224 500,00 KRW | −0,22 % | 38 601 |
| 2026-08-28 | 225 000,00 KRW | +0,90 % | 32 455 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















