Värdering : Mutandis SCA

Börsvärde 2,21 md 237 mn 204 mn 192 mn 175 mn 329 mn 22,46 md 331 mn 2,27 md 884 mn 11,42 md 888 mn 869 mn 37,88 md P/E-tal 2024 *
-
P/E-tal 2025 -
Företagsvärde 2,21 md 237 mn 204 mn 192 mn 175 mn 329 mn 22,46 md 331 mn 2,27 md 884 mn 11,42 md 888 mn 869 mn 37,88 md EV / Försäljning 2024
1 328 109x
EV / Försäljning 2025 1 143 367x
Fri-Float
83,89 %
Avkastning 2024 *
-
Avkastning 2025 4,2 %
1 dag−0,46 %
1 vecka−0,42 %
Pågående månad−0,46 %
1 månad+5,71 %
3 månader+2,93 %
6 månader−1,65 %
Pågående år−4,40 %
1 vecka 239
Extrem 239
243
1 månad 228,3
Extrem 228.3
244,9
Pågående år 225
Extrem 225
264,9
1 år 225
Extrem 225
302
3 år 225
Extrem 225
345,9
5 år 190
Extrem 190
345,9
10 år 166
Extrem 166
345,9
Verkställande direktör TitelÅlderSedan
Verkställande Direktör 63 2008-03-14
Finansdirektör/CFO 44 2016-05-01
Företagsledare/Principal - -
Styrelseledamot TitelÅlderSedan
Direktör/Styrelseledamot 63 2008-03-14
Ordförande 66 2008-03-14
Direktör/Styrelseledamot 63 -
Förändring Utveckling 5 d Varia. 1 år Föränd. 3 år Kapi.($)
−0,46 %−0,42 %−20,33 %+1,06 % 237 mn
−2,18 %+1,78 %−8,26 %−11,55 % 46,05 md
−0,35 %−3,05 %+6,73 %+3,29 % 23,59 md
−2,77 %−9,49 %−19,65 %−38,82 % 11,48 md
−2,03 %−7,65 %−2,28 %−15,97 % 4,78 md
−2,56 %−5,00 %+0,59 %−53,28 % 3,66 md
−1,18 %+0,19 %+18,65 %+17,28 % 3,29 md
−0,70 %−0,70 %−1,57 %+0,88 % 2,85 md
+1,49 %+4,60 %+8,58 %+43,96 % 1,35 md
−0,36 %+4,60 %+11,50 %+950,00 % 886 mn
Genomsnitt −0,78 %−1,79 %−0,61 %+89,68 % 9,82 md
Viktad genomsnitt av Capi. −1,28 %−0,30 %−3,90 %−2,15 %

Finanser

2024 2025
Nettoförsäljning 2,12 md 227 mn 195 mn 184 mn 168 mn 315 mn 21,51 md 317 mn 2,17 md 846 mn 10,94 md 851 mn 832 mn 36,28 md 2,02 md 216 mn 187 mn 176 mn 160 mn 301 mn 20,55 md 303 mn 2,08 md 808 mn 10,45 md 813 mn 795 mn 34,66 md
Nettoinkomst 159 mn 16,99 mn 14,65 mn 13,78 mn 12,56 mn 23,61 mn 1,61 md 23,74 mn 163 mn 63,43 mn 820 mn 63,78 mn 62,4 mn 2,72 md 126 mn 13,51 mn 11,65 mn 10,96 mn 9,99 mn 18,78 mn 1,28 md 18,88 mn 130 mn 50,44 mn 652 mn 50,72 mn 49,62 mn 2,16 md
Netto Skuld 995,73 106,62 91,97 86,51 78,82 148,21 10,12 tn 149,01 1,02 tn 398,08 5,15 tn 400,31 391,63 17,07 tn 1,05 tn 112,27 96,84 91,1 82,99 156,06 10,65 tn 156,91 1,08 tn 419,16 5,42 tn 421,51 412,37 17,97 tn
Logo Mutandis SCA
Mutandis SCA är en industrikoncern som är organiserad kring 5 affärsområden: - Tillverkning av rengöringsmedel (44,2% av nettoomsättningen): Varumärkena Maxis och Magix; - tillverkning av fiskkonserver (35%; nr 2 i Marocko): Varumärkena Anny, Le Pêcheur, Josiane, Monica, Saupiquet, Sardinen m.fl; - tillverkning av livsmedelsflaskor av plast (16,1%): för tillverkare av mineralvatten, läskedrycker och ätbara oljor - Produktion av fruktjuice (4,5%): Varumärkena Maxy och Marrakech; - Övrigt (0,2%): framför allt distribution av fordon under varumärkena Honda, Seat och Ferrari. I slutet av 2019 hade koncernen 9 produktionsanläggningar i Marocko.
Anställda
-
Datum Kurs Förändring Volym
2026-09-01 239,00 MAD −0,46 % 916
2026-08-31 240,10 MAD −0,08 % 393
2026-08-28 240,30 MAD −1,11 % 724
2026-08-27 243,00 MAD +1,25 % 3 871

Nettoförsäljning - Överraskningsgrad

  1. Börsen
  2. Aktier
  3. MUT Aktie