Värdering : Moury Construct SA

Börsvärde 291 mn 337 mn 273 mn 249 mn 469 mn 32,25 md 470 mn 3,23 md 1,26 md 16,28 md 1,27 md 1,24 md 53,98 md P/E-tal 2024
8,19x
P/E-tal 2025 6,46x
Företagsvärde 150 mn 174 mn 141 mn 129 mn 242 mn 16,66 md 243 mn 1,67 md 652 mn 8,41 md 654 mn 640 mn 27,88 md EV / Försäljning 2024
0,45x
EV / Försäljning 2025 0,33x
Fri-Float
38,67 %
Avkastning 2024
2,48 %
Avkastning 2025 2,52 %
1 dag+0,54 %
1 vecka−0,54 %
Pågående månad+1,37 %
1 månad+1,37 %
3 månader−5,61 %
6 månader+12,12 %
Pågående år+31,21 %
1 vecka 736
Extrem 736
740
1 månad 726
Extrem 726
750
Pågående år 570
Extrem 570
800
1 år 550
Extrem 550
800
3 år 368
Extrem 368
800
5 år 250
Extrem 250
800
10 år 130,11
Extrem 130.11
800
Verkställande direktör TitelÅlderSedan
Verkställande Direktör - 2014-01-01
Finansdirektör/CFO - 2012-01-01
Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör - -
Styrelseledamot TitelÅlderSedan
Direktör/Styrelseledamot - 2010-08-06
Direktör/Styrelseledamot 78 2013-05-28
Ordförande - -
Datum Insider Typ Huvudposition Kvantitet % av börsvärdet.
24-12-16 Försäljning

Grundare

18 175 4,5371%
21-08-20 Köp 41 804 10,5452%
21-08-20 Köp

Grundare

41 804 10,5452%
Förändring Utveckling 5 d Varia. 1 år Föränd. 3 år Kapi.($)
+0,54 %−0,54 %+27,15 %+95,77 % 337 mn
+1,95 %−0,51 %−6,21 %+70,30 % 6,49 md
+1,18 %−0,13 %−16,49 %−33,73 % 3 md
−0,05 %+3,05 %+52,05 %+1,34 % 1,06 md
+2,42 %+10,04 %+35,16 %+134,92 % 922 mn
−0,55 %−0,66 %+53,20 %+119,61 % 747 mn
+0,96 %+3,26 %+118,62 %+111,33 % 667 mn
+2,22 %+5,63 %−8,24 %+22,19 % 478 mn
−3,53 %−7,25 %+165,39 % - 448 mn
−3,24 %−12,27 %+2 430,77 %+3 257,14 % 434 mn
Genomsnitt +0,20 %+0,87 %+285,14 %+419,87 % 1,46 md
Viktad genomsnitt av Capi. +1,16 %+0,32 %+85,75 %+148,59 %

Finanser

2024 2025
Nettoförsäljning 186 mn 216 mn 175 mn 159 mn 300 mn 20,67 md 301 mn 2,07 md 809 mn 10,43 md 812 mn 794 mn 34,59 md 250 mn 290 mn 234 mn 214 mn 402 mn 27,68 md 404 mn 2,78 md 1,08 md 13,97 md 1,09 md 1,06 md 46,33 md
Nettoinkomst 24,42 mn 28,34 mn 22,9 mn 20,9 mn 39,38 mn 2,71 md 39,5 mn 272 mn 106 mn 1,37 md 106 mn 104 mn 4,53 md 34,47 mn 40,01 mn 32,32 mn 29,51 mn 55,58 mn 3,82 md 55,76 mn 383 mn 150 mn 1,93 md 150 mn 147 mn 6,4 md
Netto Skuld −116 mn −135 mn −109 mn −99,35 mn −187 mn −12,87 md −188 mn −1,29 md −504 mn −6,5 md −506 mn −495 mn −21,55 md −141 mn −163 mn −132 mn −120 mn −227 mn −15,59 md −227 mn −1,56 md −610 mn −7,87 md −612 mn −599 mn −26,09 md
Logo Moury Construct SA
Moury Construct SA är specialiserat på uppförande och renovering av bostadshus och andra byggnader. Koncernens verksamhet är uppdelad i fem affärsområden: - renovering och underhåll av byggnader; - uppförande av icke-bostadsbyggnader: kontor, industribyggnader, kommersiella lokaler, sjukhus, skolor, idrottsanläggningar etc.; - uppförande av bostadshus; - försäljning och installation av värme-, ventilations- och luftkonditioneringssystem; - tillverkning och installation av trämöbler för byggnader. Koncernen erbjuder även värme- och ljudisoleringssystem.
Anställda
350
Datum Kurs Förändring Volym
2026-08-31 740,00 € +0,54 % 22
2026-08-28 736,00 € −0,54 % 20
2026-08-27 740,00 € 0,00 % 18
2026-08-26 740,00 € +0,27 % 5
2026-08-25 738,00 € −0,81 % 16
  1. Börsen
  2. Aktier
  3. MOUR Aktie