|
Realtidsuppskattning
Tradegate
14.35.18 2026-08-31
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 9,495 EUR | −0,05 % |
|
+3,60 % | +37,28 % |
| 08-13 | MLP SE, Q2 2026 Earnings Call, Aug 13, 2026 | |
| 08-13 | MLP ökar intäkterna tvåsiffrigt – aktien stiger | DP |
| Börsvärde | 1,04 md 1,2 md 972 mn 887 mn 1,67 md 115 md 1,68 md 11,53 md 4,5 md 58,03 md 4,52 md 4,42 md 192 md | P/E-tal 2026 * |
13,8x | P/E-tal 2027 * | 12x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 3,08 md 3,58 md 2,89 md 2,64 md 4,97 md 342 md 4,99 md 34,3 md 13,38 md 173 md 13,43 md 13,14 md 572 md | EV / Försäljning 2026 * |
2,71x | EV / Försäljning 2027 * | 2,49x |
| Fri-Float |
72,36 % | Avkastning 2026 * |
4,15 % | Avkastning 2027 * | 4,61 % |
Senaste Transkript : MLP SE
| 1 dag | −0,05 % | ||
| 1 vecka | +3,60 % | ||
| Pågående månad | +22,90 % | ||
| 1 månad | +22,90 % | ||
| 3 månader | +17,57 % | ||
| 6 månader | +35,52 % | ||
| Pågående år | +37,28 % |
| 1 vecka | 9,12 | 9,67 | |
| 1 månad | 7,64 | 9,67 | |
| Pågående år | 6,74 | 9,67 | |
| 1 år | 5,85 | 9,67 | |
| 3 år | 4,42 | 9,67 | |
| 5 år | 4,42 | 9,67 | |
| 10 år | 3,48 | 9,67 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 61 | 2004-01-01 | |
Reinhard Loose
DFI | Finansdirektör/CFO | 61 | 2011-02-01 |
Simon Knaack
IRC | Investor Relations Kontakt | - | 2023-04-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | 87 | 1999-05-01 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 46 | 2018-06-01 | |
Monika Stumpf
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 62 | 2021-01-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 23-09-15 | Köp | Finanschef | 5 000 | 0,0046% | ||
| 22-09-12 | Köp | Ordförande | 30 865 | 0,0282% | ||
| 22-09-12 | Köp | Ordförande | 1 891 | 0,0017% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,05 % | +3,60 % | +33,99 % | +93,88 % | 1,2 md | ||
| −0,47 % | +1,10 % | +12,08 % | +41,15 % | 66,62 md | ||
| +1,06 % | +1,21 % | +64,24 % | +131,03 % | 42,57 md | ||
| −3,30 % | +3,85 % | −1,31 % | +122,75 % | 13,85 md | ||
| +0,10 % | +2,66 % | −5,75 % | +72,45 % | 13,71 md | ||
| +1,37 % | +4,90 % | +36,57 % | +44,74 % | 9,29 md | ||
| +2,13 % | +3,98 % | +7,93 % | +26,36 % | 7,47 md | ||
| −1,41 % | +0,86 % | +4,79 % | - | 4,69 md | ||
| −0,44 % | +5,73 % | −23,69 % | +0,29 % | 4,53 md | ||
| +0,85 % | +1,28 % | +42,09 % | +88,14 % | 4,12 md | ||
| Genomsnitt | −0,19 % | +3,20 % | +17,09 % | +68,98 % | 16,8 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,14 % | +2,36 % | +23,63 % | +74,09 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 1,14 md 1,32 md 1,07 md 974 mn 1,84 md 126 md 1,84 md 12,66 md 4,94 md 63,73 md 4,96 md 4,85 md 211 md | 1,21 md 1,41 md 1,14 md 1,04 md 1,95 md 134 md 1,96 md 13,49 md 5,26 md 67,89 md 5,28 md 5,17 md 225 md |
| Nettoinkomst | 74,98 mn 87,01 mn 70,3 mn 64,17 mn 121 mn 8,32 md 121 mn 834 mn 325 mn 4,2 md 327 mn 320 mn 13,92 md | 86,16 mn 99,99 mn 80,78 mn 73,74 mn 139 mn 9,56 md 139 mn 958 mn 374 mn 4,82 md 375 mn 367 mn 16 md |
| Netto Skuld | 2,05 md 2,38 md 1,92 md 1,75 md 3,3 md 227 md 3,31 md 22,77 md 8,88 md 115 md 8,92 md 8,72 md 380 md | 1,98 md 2,3 md 1,86 md 1,7 md 3,2 md 220 md 3,21 md 22,06 md 8,61 md 111 md 8,64 md 8,45 md 368 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 9,500 € | 0,00 % | 53 779 |
| 2026-08-28 | 9,500 € | +0,32 % | 126 968 |
| 2026-08-27 | 9,470 € | −0,84 % | 132 189 |
| 2026-08-26 | 9,550 € | +3,58 % | 148 041 |
| 2026-08-25 | 9,220 € | +0,55 % | 226 149 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















