|
Slutkurs
Ho Chi Minh S.E.
2026-09-03
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 20 600,00 VND | −2,14 % |
|
−2,14 % | −6,36 % |
| 08-28 | Military Commercial Joint Stock Bank etablerar nytt kontor i Hanoi | CI |
| 08-03 | Military Commercial Joint Stock Bank etablerar nya bankkontor | CI |
| Börsvärde | 190 823 md 7,32 md 6,3 md 5,91 md 5,41 md 10,09 md 692 md 10,17 md 69,91 md 27,22 md 354 md 27,48 md 26,89 md 1 139 md | P/E-tal 2026 * |
6,34x | P/E-tal 2027 * | 5,25x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 190 823 md 7,32 md 6,3 md 5,91 md 5,41 md 10,09 md 692 md 10,17 md 69,91 md 27,22 md 354 md 27,48 md 26,89 md 1 139 md | EV / Försäljning 2026 * |
2,29x | EV / Försäljning 2027 * | 1,89x |
| Fri-Float |
54,44 % | Avkastning 2026 * |
3,59 % | Avkastning 2027 * | 2,1 % |
| 1 dag | −2,14 % | ||
| 1 vecka | −2,14 % | ||
| Pågående månad | −2,14 % | ||
| 1 månad | −1,29 % | ||
| 3 månader | −5,99 % | ||
| 6 månader | −12,42 % | ||
| Pågående år | −6,36 % |
| 1 vecka | 20 600 | 21 000 | |
| 1 månad | 19 850 | 21 304,35 | |
| Pågående år | 18 565,22 | 25 652,17 | |
| 1 år | 18 565,22 | 25 652,17 | |
| 3 år | 9 709,57 | 25 652,17 | |
| 5 år | 6 575,16 | 25 652,17 | |
| 10 år | 2 595,56 | 25 652,17 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Anh Nhu Pham
CEO | Verkställande Direktör | 46 | 2023-05-18 |
| Finansdirektör/CFO | 45 | 2019-04-10 | |
Dung Thuy Dang
AUD | Comptroller/Controller/Revisor | 53 | 2018-05-02 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 56 | 2019-04-27 | |
Thai Trung Luu
CHM | Ordförande | 50 | 2023-04-12 |
Hai Viet Le
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 51 | 2019-04-27 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 25-04-04 | Köp | Styrelseledamot | 7 195 | 0,0001% | ||
| 24-12-27 | Köp | Styrelseledamot | 10 526 | 0,0002% | ||
| 24-12-26 | Försäljning | Styrelseledamot | 98 449 | 0,0019% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −2,14 % | −2,14 % | −16,73 % | +94,39 % | 7,32 md | ||
| +2,42 % | +5,06 % | +20,44 % | +135,25 % | 352 md | ||
| +0,06 % | +0,58 % | +1,81 % | +47,93 % | 109 md | ||
| −0,16 % | +3,32 % | +14,31 % | +50,66 % | 82,4 md | ||
| 0,00 % | +2,09 % | +18,55 % | +62,40 % | 66,27 md | ||
| +0,17 % | −0,44 % | −17,45 % | +12,48 % | 56,47 md | ||
| +1,05 % | +0,22 % | +20,60 % | +103,22 % | 49,85 md | ||
| +1,50 % | +5,86 % | −15,05 % | −26,56 % | 47,05 md | ||
| +0,24 % | −0,60 % | −11,22 % | +7,74 % | 41,74 md | ||
| +0,22 % | +3,61 % | +25,71 % | +173,58 % | 38,62 md | ||
| Genomsnitt | +0,31 % | +1,95 % | +4,10 % | +66,11 % | 85,07 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,08 % | +2,16 % | +11,22 % | +86,40 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 83 300 md 3,19 md 2,75 md 2,58 md 2,36 md 4,41 md 302 md 4,44 md 30,52 md 11,88 md 154 md 12 md 11,74 md 497 md | 101 220 md 3,88 md 3,34 md 3,13 md 2,87 md 5,35 md 367 md 5,4 md 37,08 md 14,44 md 188 md 14,58 md 14,26 md 604 md |
| Nettoinkomst | 31 830 md 1,22 md 1,05 md 986 mn 902 mn 1,68 md 115 md 1,7 md 11,66 md 4,54 md 58,98 md 4,58 md 4,48 md 190 md | 38 540 md 1,48 md 1,27 md 1,19 md 1,09 md 2,04 md 140 md 2,05 md 14,12 md 5,5 md 71,41 md 5,55 md 5,43 md 230 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-03 | 20 600,00 VND | −2,14 % | 11 730 350 |
| 2026-08-28 | 21 050,00 VND | 0,00 % | 8 710 543 |
| 2026-08-27 | 21 050,00 VND | 0,00 % | 8 840 733 |
| 2026-08-26 | 21 050,00 VND | +1,94 % | 18 786 041 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















