|
Marknaden stängd -
BME
17.38.26 2026-11-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 11,68 EUR | +1,83 % |
|
+3,64 % | −6,03 % |
| 11-02 | Merlin Properties säkrar finansiering om nära 4 miljarder euro | MT |
| 10-15 | Spanska aktier " faktorer att hålla koll på den 15 oktober | RE |
| Börsvärde | 7,23 md 8,1 md 6,64 md 6,04 md 11,32 md 767 md 11,54 md 79,27 md 31,95 md 405 md 30,4 md 29,75 md 1 278 md | P/E-tal 2026 * |
6,69x | P/E-tal 2027 * | 5,42x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 11,38 md 12,75 md 10,44 md 9,5 md 17,81 md 1 207 md 18,16 md 125 md 50,28 md 637 md 47,84 md 46,82 md 2 012 md | EV / Försäljning 2026 * |
18,7x | EV / Försäljning 2027 * | 17,6x |
| Fri-Float |
66,64 % | Avkastning 2026 * |
3,61 % | Avkastning 2027 * | 3,84 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
BME
| MRL | Fördröjd | |
CBOE
| MRLe | Realtid | |
Tradegate
| MEQA | Realtid | |
OTC Markets
| MRPRF | Fördröjd | |
Mexican S.E.
| MRL N | Slutkurs | |
CBOE
| 0QVM | Realtid | |
London S.E.
| 0QVM | Fördröjd | |
Euronext Lisbonne
| MRL | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| MEQA | Fördröjd | |
Wiener Boerse
| MERL | Slutkurs | |
Börse Stuttgart
| MEQA | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| MEQA | Realtid | |
Xetra
| MEQA | Fördröjd |
Senaste Transkript: Merlin Properties SOCIMI, S.A.
| 1 dag | +1,83 % | ||
| 1 vecka | +3,64 % | ||
| Pågående månad | +1,83 % | ||
| 1 månad | −3,55 % | ||
| 3 månader | −22,44 % | ||
| 6 månader | −21,35 % | ||
| Pågående år | −6,03 % |
| 1 vecka | 11,38 | 11,74 | |
| 1 månad | 11,13 | 12,64 | |
| Pågående år | 11,13 | 15,92 | |
| 1 år | 11,13 | 15,92 | |
| 3 år | 8,24 | 15,92 | |
| 5 år | 7,24 | 15,92 | |
| 10 år | 5,54 | 15,92 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | - | 2014-05-27 | |
| Compliance Officer | - | 2017-10-01 | |
| Finansdirektör/CFO | - | 2014-05-27 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | - | 2014-05-27 | |
| Direktör/Styrelseledamot | - | 2014-05-27 | |
| Direktör/Styrelseledamot | - | 2014-06-06 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-05-25 | Försäljning | −21 353 | 0,0034% | |||
| 26-05-25 | Försäljning | −21 353 | 0,0034% | |||
| 26-05-25 | Försäljning | −21 353 | 0,0034% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +1,83 % | +3,64 % | −13,55 % | +39,71 % | 8,1 md | ||
| +1,30 % | +2,64 % | +4,48 % | +23,81 % | 123 md | ||
| +1,83 % | +4,25 % | +26,15 % | +91,41 % | 71,74 md | ||
| +1,14 % | +0,73 % | −0,69 % | +15,09 % | 54,31 md | ||
| +2,44 % | +2,06 % | −17,12 % | +23,91 % | 38,25 md | ||
| +0,29 % | +1,28 % | +31,17 % | +22,20 % | 16,61 md | ||
| +2,24 % | +6,00 % | +21,35 % | +35,29 % | 16,66 md | ||
| +2,02 % | +2,00 % | +3,61 % | +82,12 % | 15,03 md | ||
| +1,31 % | +2,20 % | −1,28 % | +26,09 % | 14,28 md | ||
| +1,33 % | +2,59 % | +9,62 % | +21,61 % | 13,81 md | ||
| Genomsnitt | +1,44 % | +2,69 % | +6,38 % | +38,12 % | 37,2 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,35 % | +2,96 % | +7,17 % | +38,73 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 608 mn 681 mn 558 mn 508 mn 952 mn 64,48 md 971 mn 6,67 md 2,69 md 34,03 md 2,56 md 2,5 md 107 md | 695 mn 779 mn 638 mn 580 mn 1,09 md 73,73 md 1,11 md 7,62 md 3,07 md 38,91 md 2,92 md 2,86 md 123 md |
| Nettoinkomst | 1 md 1,12 md 920 mn 837 mn 1,57 md 106 md 1,6 md 10,99 md 4,43 md 56,13 md 4,22 md 4,13 md 177 md | 1,18 md 1,32 md 1,08 md 982 mn 1,84 md 125 md 1,88 md 12,89 md 5,2 md 65,83 md 4,94 md 4,84 md 208 md |
| Netto Skuld | 4,15 md 4,65 md 3,81 md 3,46 md 6,49 md 440 md 6,62 md 45,46 md 18,33 md 232 md 17,44 md 17,06 md 733 md | 5,02 md 5,62 md 4,6 md 4,19 md 7,85 md 532 md 8,01 md 54,99 md 22,17 md 281 md 21,09 md 20,64 md 887 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-02 | 11,68 € | +1,83 % | 980 711 |
| 2026-10-30 | 11,47 € | −1,12 % | 1 218 821 |
| 2026-10-29 | 11,60 € | +0,61 % | 1 259 053 |
| 2026-10-28 | 11,53 € | +0,09 % | 1 127 434 |
| 2026-10-27 | 11,52 € | +2,22 % | 1 907 745 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















