|
Marknaden stängd -
NYSE
22.00.02 2026-09-01
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 237,74 USD | −0,85 % |
|
−3,69 % | +9,37 % |
| 07-31 | MasTec, Inc., Q2 2026 Earnings Call, Jul 31, 2026 | |
| 07-30 | MasTec spår ett justerat resultat per aktie på 2,98 dollar för tredje kvartalet | MT |
| Börsvärde | 18,85 md 16,26 md 15,29 md 13,93 md 26,2 md 1 789 md 26,34 md 181 md 70,37 md 910 md 70,76 md 69,23 md 3 017 md | P/E-tal 2026 * |
38,2x | P/E-tal 2027 * | 24,1x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 21,79 md 18,79 md 17,68 md 16,11 md 30,29 md 2 068 md 30,45 md 209 md 81,35 md 1 052 md 81,8 md 80,03 md 3 488 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,2x | EV / Försäljning 2027 * | 0,97x |
| Fri-Float |
62,9 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
Senaste Transkript : MasTec, Inc.
| 1 dag | −0,85 % | ||
| 1 vecka | −3,69 % | ||
| Pågående månad | −0,85 % | ||
| 1 månad | −9,64 % | ||
| 3 månader | −34,34 % | ||
| 6 månader | −20,23 % | ||
| Pågående år | +9,37 % |
| 1 vecka | 233,62 | 257,47 | |
| 1 månad | 233,62 | 311,08 | |
| Pågående år | 213,2 | 441,43 | |
| 1 år | 171,05 | 441,43 | |
| 3 år | 44,65 | 441,43 | |
| 5 år | 44,65 | 441,43 | |
| 10 år | 22,51 | 441,43 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
José Mas
CEO | Verkställande Direktör | 54 | 2007-04-18 |
Paul DiMarco
DFI | Finansdirektör/CFO | 47 | 2023-04-01 |
Robert Apple
PSD | President | 76 | 2005-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
José Mas
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 54 | 2001-08-01 |
Jorge Mas
CHM | Ordförande | 63 | 1998-01-01 |
Robert Dwyer
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 82 | 2004-10-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-14 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 139 | 0,0002% | ||
| 26-08-14 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 139 | 0,0002% | ||
| 26-08-14 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 170 | 0,0002% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,85 % | −3,69 % | +30,85 % | +139,01 % | 18,85 md | ||
| −1,70 % | −3,27 % | +52,97 % | +101,08 % | 4,46 md | ||
| −2,90 % | −12,10 % | - | - | 3,07 md | ||
| −3,48 % | −0,62 % | +34,96 % | +175,52 % | 1,18 md | ||
| −0,50 % | −0,25 % | +7,83 % | +190,78 % | 1,03 md | ||
| −0,21 % | +0,04 % | +9,93 % | −9,05 % | 961 mn | ||
| −0,06 % | −2,42 % | −1,79 % | +119,40 % | 687 mn | ||
| −1,40 % | −7,54 % | −44,68 % | - | 613 mn | ||
| −1,48 % | −0,83 % | - | - | 581 mn | ||
| −3,07 % | −8,72 % | - | - | 378 mn | ||
| Genomsnitt | −1,58 % | −4,42 % | +12,87 % | +119,46 % | 3,18 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,27 % | −5,69 % | +30,53 % | +130,59 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 18,19 md 15,69 md 14,76 md 13,44 md 25,28 md 1 726 md 25,42 md 174 md 67,9 md 878 md 68,28 md 66,8 md 2 911 md | 21,63 md 18,66 md 17,55 md 15,99 md 30,06 md 2 053 md 30,23 md 207 md 80,75 md 1 044 md 81,2 md 79,44 md 3 462 md |
| Nettoinkomst | 493 mn 425 mn 400 mn 365 mn 686 mn 46,81 md 689 mn 4,73 md 1,84 md 23,81 md 1,85 md 1,81 md 78,95 md | 798 mn 688 mn 647 mn 590 mn 1,11 md 75,69 md 1,11 md 7,65 md 2,98 md 38,5 md 2,99 md 2,93 md 128 md |
| Netto Skuld | 2,94 md 2,54 md 2,39 md 2,17 md 4,09 md 279 md 4,11 md 28,2 md 10,98 md 142 md 11,04 md 10,8 md 471 md | 2,23 md 1,92 md 1,81 md 1,65 md 3,1 md 212 md 3,12 md 21,38 md 8,32 md 108 md 8,37 md 8,19 md 357 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-01 | 237,74 US$ | −0,85 % | 1 521 698 |
| 2026-08-31 | 239,78 US$ | −0,51 % | 1 577 194 |
| 2026-08-28 | 241,00 US$ | −4,03 % | 1 471 343 |
| 2026-08-27 | 251,13 US$ | +0,96 % | 948 096 |
| 2026-08-26 | 248,73 US$ | +0,76 % | 1 535 952 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















