|
Slutkurs
Santiago S.E.
2026-10-16
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 7,170 CLP | 0,00 % |
|
−1,51 % | −57,82 % |
| 07-31 | Masisa rapporterar resultat för det andra kvartalet och första halvåret 2026 | CI |
| 05-28 | Masisa rapporterar resultat för första kvartalet 2026 | CI |
| Börsvärde | 54,63 mn 53,64 md 48,56 mn 45,01 mn 40,95 mn 77,28 mn 5,18 md 78,52 mn 541 mn 212 mn 2,71 md 205 mn 201 mn 8,63 md | P/E-tal 2024 |
−4,3x | P/E-tal 2025 | −4,91x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 169 mn 166 md 151 mn 140 mn 127 mn 240 mn 16,07 md 243 mn 1,68 md 658 mn 8,39 md 636 mn 622 mn 26,74 md | EV / Försäljning 2024 |
0,73x | EV / Försäljning 2025 | 0,94x |
| Fri-Float |
30,17 % | Avkastning 2024 * |
-
| Avkastning 2025 | - |
| 1 vecka | −1,51 % | ||
| Pågående månad | −1,92 % | ||
| 1 månad | −1,51 % | ||
| 3 månader | −17,42 % | ||
| 6 månader | −49,72 % | ||
| Pågående år | −57,82 % |
| 1 vecka | 7,17 | 7,28 | |
| 1 månad | 7,17 | 7,36 | |
| Pågående år | 7,17 | 20,04 | |
| 1 år | 7,17 | 20,04 | |
| 3 år | 7,17 | 20,5 | |
| 5 år | 7,17 | 46,6 | |
| 10 år | 7,17 | 61 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | - | 2019-04-01 | |
| Finansdirektör/CFO | - | 2020-02-17 | |
| Verksamhetschef | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | - | - | |
| Direktör/Styrelseledamot | - | - | |
| Direktör/Styrelseledamot | - | 2019-04-24 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0,00 % | −1,51 % | −57,25 % | −59,28 % | 54,63 mn | ||
| +1,37 % | +5,10 % | +1,74 % | −21,68 % | 8,91 md | ||
| −0,22 % | +1,29 % | −1,01 % | −2,07 % | 5,14 md | ||
| +0,95 % | +6,64 % | −22,29 % | +25,67 % | 4,9 md | ||
| +1,21 % | +5,61 % | −13,56 % | −22,07 % | 4,31 md | ||
| +1,02 % | +1,85 % | −17,76 % | −7,70 % | 2,55 md | ||
| +1,94 % | −9,72 % | +97,84 % | +205,83 % | 2,08 md | ||
| −0,39 % | -.--% | -.--% | -.--% | 1,63 md | ||
| +0,23 % | +1,34 % | −10,14 % | +5,87 % | 1,58 md | ||
| +3,67 % | +2,67 % | +5,39 % | +32,95 % | 1,56 md | ||
| Genomsnitt | +0,98 % | +2,47 % | −1,70 % | +15,75 % | 3,27 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,01 % | +3,74 % | −0,31 % | +8,92 % |
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 295 mn 289 md 262 mn 243 mn 221 mn 417 mn 27,95 md 423 mn 2,92 md 1,14 md 14,59 md 1,11 md 1,08 md 46,5 md | 271 mn 266 md 241 mn 224 mn 203 mn 384 mn 25,76 md 390 mn 2,69 md 1,05 md 13,44 md 1,02 md 997 mn 42,85 md |
| Nettoinkomst | −23,35 mn −22,92 md −20,75 mn −19,24 mn −17,5 mn −33,03 mn −2,22 md −33,56 mn −231 mn −90,66 mn −1,16 md −87,63 mn −85,76 mn −3,69 md | −28,77 mn −28,25 md −25,58 mn −23,71 mn −21,57 mn −40,7 mn −2,73 md −41,35 mn −285 mn −112 mn −1,43 md −108 mn −106 mn −4,54 md |
| Netto Skuld | 114 mn 112 md 101 mn 93,69 mn 85,24 mn 161 mn 10,79 md 163 mn 1,13 md 442 mn 5,63 md 427 mn 418 mn 17,95 md | 115 mn 113 md 102 mn 94,53 mn 86,01 mn 162 mn 10,89 md 165 mn 1,14 md 446 mn 5,68 md 431 mn 421 mn 18,12 md |
Anställda
-
Sektor
Skogsbruk & Träprodukter
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-16 | 7,170 CLP | 0,00 % | 17 159 |
| 2026-10-15 | 7,170 CLP | −1,51 % | 148 945 |
| 2026-10-14 | 7,280 CLP | 0,00 % | 21 448 |
| 2026-10-13 | 7,280 CLP | 0,00 % | 281 101 |
| 2026-10-09 | 7,280 CLP | 0,00 % | 22 894 |
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















