Marubeni Corporation Aktie
Aktier
8002
JP3877600001
Diversifierad industriell varuhandel
OTC Markets Traded|
Marknaden stängd -
Japan Exchange
08.30.00 2026-09-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 5 090,00 JPY | −0,62 % |
|
+3,73 % | +16,93 % |
| 09.05 | Aluminiumproducenter erbjuder lägre premier till japanska köpare under fjärde kvartalet | RE |
| 08-19 | Japans aluminiumlager föll 8,8 procent i juli – lägsta nivån sedan 2010 | RE |
| Börsvärde | 8 332 md 52,05 md 44,9 md 42,24 md 38,48 md 72,36 md 4 940 md 72,75 md 499 md 194 md 2 513 md 195 md 191 md | P/E-tal 2027 * |
13,6x | P/E-tal 2028 * | 13,2x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 10 787 md 67,39 md 58,13 md 54,68 md 49,81 md 93,67 md 6 395 md 94,18 md 646 md 252 md 3 253 md 253 md 248 md | EV / Försäljning 2027 * |
1,25x | EV / Försäljning 2028 * | 1,14x |
| Fri-Float |
85,97 % | Avkastning 2027 * |
2,34 % | Avkastning 2028 * | 2,49 % |
| 1 dag | −0,62 % | ||
| 1 vecka | +3,73 % | ||
| Pågående månad | +3,29 % | ||
| 1 månad | −0,82 % | ||
| 3 månader | +3,67 % | ||
| 6 månader | −14,09 % | ||
| Pågående år | +16,93 % |
| 1 vecka | 4 812 | 5 157 | |
| 1 månad | 4 745 | 5 351 | |
| Pågående år | 4 408 | 6 328 | |
| 1 år | 3 396 | 6 328 | |
| 3 år | 1 878 | 6 328 | |
| 5 år | 884 | 6 328 | |
| 10 år | 456,2 | 6 328 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Tomoyoshi Tajima
DFI | Finansdirektör/CFO | 58 | 2026-04-01 |
Akihiko Omoto
PSD | President | 57 | 2025-04-01 |
Kenichiro Oikawa
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | 62 | 2025-04-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Masumi Kakinoki
CHM | Ordförande | 69 | 2025-04-01 |
Kenichiro Oikawa
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 62 | 2020-06-01 |
Shigeki Ishizuka
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 67 | 2021-06-24 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,62 % | +3,73 % | +47,15 % | +104,91 % | 52,05 md | ||
| −1,94 % | +3,01 % | +40,75 % | +92,63 % | 113 md | ||
| +0,40 % | +0,89 % | +25,58 % | +89,91 % | 93,86 md | ||
| −1,52 % | +4,60 % | +44,44 % | +81,81 % | 92,05 md | ||
| −3,33 % | +1,48 % | +67,73 % | +130,34 % | 54,75 md | ||
| +3,72 % | +6,40 % | +134,68 % | +264,61 % | 45,51 md | ||
| −2,19 % | +0,04 % | +90,02 % | +151,55 % | 45,15 md | ||
| +1,10 % | −7,37 % | +27,32 % | +17,15 % | 40,84 md | ||
| −1,68 % | −3,16 % | +7,40 % | −4,46 % | 11,91 md | ||
| +0,12 % | −4,03 % | +3,14 % | +75,17 % | 9,31 md | ||
| Genomsnitt | −0,59 % | +0,90 % | +48,82 % | +100,36 % | 55,88 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,79 % | +2,27 % | +51,36 % | +106,12 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 8 608 md 53,78 md 46,39 md 43,63 md 39,75 md 74,75 md 5 104 md 75,16 md 516 md 201 md 2 596 md 202 md 198 md | 9 040 md 56,47 md 48,71 md 45,82 md 41,75 md 78,5 md 5 360 md 78,93 md 542 md 211 md 2 726 md 212 md 207 md |
| Nettoinkomst | 603 md 3,77 md 3,25 md 3,06 md 2,79 md 5,24 md 358 md 5,27 md 36,15 md 14,07 md 182 md 14,15 md 13,84 md | 630 md 3,94 md 3,4 md 3,19 md 2,91 md 5,47 md 374 md 5,5 md 37,77 md 14,7 md 190 md 14,78 md 14,46 md |
| Netto Skuld | 2 454 md 15,33 md 13,23 md 12,44 md 11,33 md 21,31 md 1 455 md 21,43 md 147 md 57,25 md 740 md 57,57 md 56,32 md | 2 007 md 12,54 md 10,81 md 10,17 md 9,27 md 17,43 md 1 190 md 17,52 md 120 md 46,81 md 605 md 47,07 md 46,05 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-02 | 5 090,00 JPY | −0,62 % | 3 997 600 |
| 2026-09-01 | 5 122,00 JPY | +3,94 % | 4 976 400 |
| 2026-08-31 | 4 928,00 JPY | +0,37 % | 8 037 500 |
| 2026-08-28 | 4 910,00 JPY | +0,04 % | 3 204 300 |
| 2026-08-27 | 4 908,00 JPY | +0,02 % | 3 170 400 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















