|
Marknaden stängd -
Xetra
17.35.38 2026-11-06
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 3,480 EUR | 0,00 % |
|
−1,42 % | −11,22 % |
| 06-18 | LS telcom rapporterar resultat för första halvåret 2025/2026 | CI |
| 12-20 | LS telcom AG rapporterar resultat för helåret som avslutades den 30 september 2025 | CI |
| Börsvärde | 20,16 mn 22,48 mn 18,42 mn 16,82 mn 31,69 mn 2,11 md 32,69 mn 222 mn 88,55 mn 1,13 md 84,37 mn 82,56 mn 3,56 md | P/E-tal 2026 * |
43,5x | P/E-tal 2027 * | 19,3x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 24,86 mn 27,72 mn 22,72 mn 20,74 mn 39,07 mn 2,61 md 40,31 mn 274 mn 109 mn 1,39 md 104 mn 102 mn 4,39 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,62x | EV / Försäljning 2027 * | 0,56x |
| Fri-Float |
27,67 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Xetra
| LSX | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| LSX | Realtid | |
Tradegate
| LSX | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| LSX | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| LSX | Fördröjd |
| 1 vecka | −1,42 % | ||
| Pågående månad | −1,42 % | ||
| 1 månad | −1,42 % | ||
| 3 månader | −8,66 % | ||
| 6 månader | −7,69 % | ||
| Pågående år | −11,22 % |
| 1 vecka | 3,37 | 3,64 | |
| 1 månad | 3,37 | 3,72 | |
| Pågående år | 3,37 | 4,3 | |
| 1 år | 3,37 | 4,3 | |
| 3 år | 2,78 | 8 | |
| 5 år | 2,78 | 8 | |
| 10 år | 2,78 | 9,3 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Georg Schöne
CEO | Verkställande Direktör | 67 | 2021-10-01 |
Luisa Schlenker
IRC | Investor Relations Kontakt | - | - |
Harriet Arneodo
SAM | Försäljning & Marknadsföring | - | 2023-07-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 64 | 2024-03-01 | |
Winfried Lieber
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 70 | 2024-01-01 |
Mario Lebherz
CHM | Ordförande | 39 | 2026-01-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0,00 % | −1,42 % | −5,95 % | −4,92 % | 22,48 mn | ||
| −1,95 % | −10,20 % | +32,11 % | +76,11 % | 369 md | ||
| +7,31 % | +1,15 % | +27,44 % | +221,04 % | 216 md | ||
| −8,08 % | −9,53 % | −46,59 % | +171,94 % | 121 md | ||
| −9,19 % | −18,99 % | −9,84 % | +586,06 % | 79,37 md | ||
| −0,48 % | +4,68 % | +32,23 % | +68,92 % | 85,07 md | ||
| −0,29 % | +4,73 % | +40,00 % | +145,57 % | 55,03 md | ||
| −1,07 % | +2,03 % | +10,85 % | −4,55 % | 48,37 md | ||
| +5,67 % | −35,94 % | +124,71 % | +1 172,06 % | 48,84 md | ||
| +1,99 % | −9,86 % | +17,42 % | +116,70 % | 44,05 md | ||
| Genomsnitt | −0,61 % | −7,27 % | +22,24 % | +254,89 % | 106,7 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,56 % | −7,01 % | +22,21 % | +205,41 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 39,9 mn 44,49 mn 36,47 mn 33,29 mn 62,72 mn 4,18 md 64,69 mn 440 mn 175 mn 2,23 md 167 mn 163 mn 7,04 md | 41,5 mn 46,27 mn 37,93 mn 34,62 mn 65,23 mn 4,35 md 67,29 mn 457 mn 182 mn 2,32 md 174 mn 170 mn 7,33 md |
| Nettoinkomst | 500 tn 557 tn 457 tn 417 tn 786 tn 52,4 mn 811 tn 5,51 mn 2,2 mn 27,96 mn 2,09 mn 2,05 mn 88,27 mn | 1,1 mn 1,23 mn 1,01 mn 918 tn 1,73 mn 115 mn 1,78 mn 12,12 mn 4,83 mn 61,52 mn 4,6 mn 4,5 mn 194 mn |
| Netto Skuld | 4,7 mn 5,24 mn 4,3 mn 3,92 mn 7,39 mn 493 mn 7,62 mn 51,77 mn 20,65 mn 263 mn 19,67 mn 19,25 mn 830 mn | 3,1 mn 3,46 mn 2,83 mn 2,59 mn 4,87 mn 325 mn 5,03 mn 34,15 mn 13,62 mn 173 mn 12,97 mn 12,7 mn 547 mn |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-06 | 3,480 € | 0,00 % | 0 |
| 2026-11-05 | 3,480 € | −0,29 % | 1 106 |
| 2026-11-04 | 3,490 € | 0,00 % | 0 |
| 2026-11-03 | 3,490 € | −0,85 % | 19 990 |
| 2026-11-02 | 3,520 € | −0,28 % | 0 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















