|
Marknaden stängd -
Nasdaq
22.00.00 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 5,220 USD | 0,00 % |
|
−13,43 % | −10,92 % |
| 08-27 | Lantronix, Inc., Q4 2026 Earnings Call, Aug 26, 2026 | |
| 08-26 | Lantronix ökar vinst och omsättning i fjärde kvartalet – lämnar prognos för första kvartalet | MT |
| Börsvärde | 244 mn 210 mn 197 mn 180 mn 337 mn 23,03 md 339 mn 2,33 md 906 mn 11,81 md 915 mn 895 mn 38,09 md | P/E-tal 2027 * |
59,7x | P/E-tal 2028 * | 29x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 244 mn 210 mn 197 mn 180 mn 337 mn 23,03 md 339 mn 2,33 md 906 mn 11,81 md 915 mn 895 mn 38,09 md | EV / Försäljning 2027 * |
1,76x | EV / Försäljning 2028 * | 1,55x |
| Fri-Float |
88,96 % | Avkastning 2027 * |
-
| Avkastning 2028 * | - |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Nasdaq
| LTRX | Fördröjd | |
CBOE
| LTRX | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| LA8N | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| LA8N | Fördröjd |
Senaste Transkript : Lantronix, Inc.
| 1 vecka | −13,43 % | ||
| Pågående månad | −1,51 % | ||
| 1 månad | −7,77 % | ||
| 3 månader | −30,40 % | ||
| 6 månader | −9,69 % | ||
| Pågående år | −10,92 % |
| 1 vecka | 5,1 | 5,67 | |
| 1 månad | 5,1 | 7,07 | |
| Pågående år | 4,93 | 8,75 | |
| 1 år | 4,37 | 8,75 | |
| 3 år | 1,91 | 8,75 | |
| 5 år | 1,91 | 10,25 | |
| 10 år | 1,31 | 10,25 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Saleel Awsare
CEO | Verkställande Direktör | 61 | 2023-11-20 |
Brent Stringham
DFI | Finansdirektör/CFO | 48 | 2024-09-14 |
Steve Burrington
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2025-02-11 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Hoshi Printer
CHM | Ordförande | 84 | - |
Saleel Awsare
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 61 | 2023-11-20 |
| Direktör/Styrelseledamot | 63 | 2024-11-05 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-26 | Kostnadsfri | Verkställande direktör | 82 385 | 0,1847% | ||
| 26-08-26 | Kostnadsfri | Finanschef | 38 384 | 0,0860% | ||
| 26-08-26 | Kostnadsfri | Chef / ledande befattningshavare | 32 767 | 0,0735% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0,00 % | −13,43 % | +13,48 % | +31,82 % | 244 mn | ||
| +0,54 % | −2,63 % | +61,37 % | +88,80 % | 428 md | ||
| +1,22 % | −3,64 % | +41,05 % | +292,74 % | 241 md | ||
| +0,78 % | −0,27 % | +17,42 % | +199,72 % | 187 md | ||
| +0,12 % | −6,02 % | +90,99 % | +916,14 % | 142 md | ||
| −0,89 % | −3,80 % | −1,29 % | +64,99 % | 78,15 md | ||
| +4,00 % | −7,83 % | +557,06 % | +1 535,28 % | 76,01 md | ||
| +2,93 % | −3,86 % | +130,70 % | +133,19 % | 54,72 md | ||
| −0,05 % | −4,43 % | +16,93 % | +161,25 % | 53,45 md | ||
| +1,12 % | −19,72 % | +238,54 % | +562,27 % | 44,94 md | ||
| Genomsnitt | +0,38 % | −6,59 % | +116,63 % | +398,62 % | 130,57 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,40 % | −4,59 % | +86,83 % | +336,14 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 139 mn 119 mn 112 mn 103 mn 192 mn 13,1 md 192 mn 1,33 md 515 mn 6,71 md 521 mn 509 mn 21,66 md | 157 mn 135 mn 127 mn 116 mn 217 mn 14,85 md 218 mn 1,5 md 584 mn 7,61 md 590 mn 577 mn 24,55 md |
| Nettoinkomst | 4,1 mn 3,53 mn 3,32 mn 3,03 mn 5,68 mn 388 mn 5,69 mn 39,23 mn 15,23 mn 199 mn 15,4 mn 15,06 mn 641 mn | 8,47 mn 7,29 mn 6,85 mn 6,26 mn 11,72 mn 800 mn 11,76 mn 81 mn 31,45 mn 410 mn 31,79 mn 31,1 mn 1,32 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-04 | 5,220 US$ | 0,00 % | 576 502 |
| 2026-09-03 | 5,220 US$ | −0,76 % | 1 191 273 |
| 2026-09-02 | 5,260 US$ | +2,14 % | 852 806 |
| 2026-09-01 | 5,150 US$ | −2,83 % | 1 221 579 |
| 2026-08-31 | 5,300 US$ | −1,30 % | 1 868 271 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















