|
Marknaden stängd -
Japan Exchange
08.30.00 2026-08-31
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 2 932,50 JPY | +3,75 % |
|
+5,47 % | +32,30 % |
| 08-24 | Japanska börsen backar något inför teknikrapporter och Iransanktioner – oljepriset sjunker | MT |
| 08-24 | Escorts Kubota påbörjar bygge av ny fabrik i Indien för 200 miljoner dollar | MT |
| Börsvärde | 3 184 md 19,9 md 17,15 md 16,08 md 14,68 md 27,65 md 1 902 md 27,74 md 191 md 74,43 md 960 md 74,72 md 73,1 md | P/E-tal 2026 * |
12x | P/E-tal 2027 * | 12,5x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 5 020 md 31,38 md 27,04 md 25,35 md 23,14 md 43,6 md 2 999 md 43,74 md 301 md 117 md 1 514 md 118 md 115 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,54x | EV / Försäljning 2027 * | 1,44x |
| Fri-Float |
98,71 % | Avkastning 2026 * |
1,9 % | Avkastning 2027 * | 2,22 % |
| 1 dag | +3,75 % | ||
| 1 vecka | +5,47 % | ||
| Pågående månad | +6,81 % | ||
| 1 månad | +6,81 % | ||
| 3 månader | +5,13 % | ||
| 6 månader | −1,48 % | ||
| Pågående år | +32,30 % |
| 1 vecka | 2 762,5 | 2 932,5 | |
| 1 månad | 2 493,5 | 2 932,5 | |
| Pågående år | 2 220 | 3 268 | |
| 1 år | 1 700 | 3 268 | |
| 3 år | 1 460,5 | 3 268 | |
| 5 år | 1 460,5 | 3 268 | |
| 10 år | 1 130 | 3 268 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Shingo Hanada
CEO | Verkställande Direktör | 62 | 2026-01-01 |
| Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | 60 | 2026-01-01 | |
| Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Yuichi Kitao
CHM | Ordförande | 70 | 2026-01-01 |
Yutaro Shintaku
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 70 | 2018-03-01 |
Shingo Hanada
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 62 | 2023-03-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +3,75 % | +5,47 % | +69,26 % | +25,59 % | 19,9 md | ||
| −0,95 % | −4,34 % | +25,37 % | +51,52 % | 65,97 md | ||
| −1,33 % | +0,32 % | +49,57 % | +79,23 % | 42,01 md | ||
| +0,13 % | +0,86 % | +17,42 % | +43,95 % | 41,24 md | ||
| +0,04 % | +1,39 % | +35,31 % | +27,73 % | 32,28 md | ||
| −0,05 % | +2,90 % | +18,55 % | +68,62 % | 19,92 md | ||
| −0,77 % | +1,12 % | +62,89 % | +69,79 % | 17,48 md | ||
| +0,14 % | +2,31 % | −15,26 % | −10,69 % | 17,11 md | ||
| +2,19 % | −1,60 % | +2,01 % | −15,42 % | 14,46 md | ||
| −0,07 % | +1,36 % | +37,19 % | +91,07 % | 10,8 md | ||
| Genomsnitt | +0,30 % | +2,18 % | +30,23 % | +43,14 % | 28,12 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,07 % | +1,61 % | +30,70 % | +46,62 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 3 255 md 20,35 md 17,53 md 16,44 md 15,01 md 28,27 md 1 944 md 28,36 md 195 md 76,09 md 982 md 76,39 md 74,72 md | 3 416 md 21,35 md 18,4 md 17,25 md 15,75 md 29,66 md 2 041 md 29,76 md 205 md 79,85 md 1 030 md 80,16 md 78,42 md |
| Nettoinkomst | 262 md 1,64 md 1,41 md 1,32 md 1,21 md 2,28 md 157 md 2,29 md 15,72 md 6,13 md 79,11 md 6,16 md 6,02 md | 258 md 1,61 md 1,39 md 1,3 md 1,19 md 2,24 md 154 md 2,24 md 15,43 md 6,02 md 77,67 md 6,04 md 5,91 md |
| Netto Skuld | 1 836 md 11,48 md 9,89 md 9,27 md 8,47 md 15,95 md 1 097 md 16 md 110 md 42,93 md 554 md 43,1 md 42,16 md | 1 726 md 10,79 md 9,3 md 8,72 md 7,96 md 14,99 md 1 031 md 15,04 md 103 md 40,35 md 520 md 40,5 md 39,62 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 2 932,50 JPY | +3,75 % | 10 815 300 |
| 2026-08-28 | 2 826,50 JPY | −0,44 % | 3 212 700 |
| 2026-08-27 | 2 839,00 JPY | +1,63 % | 3 520 000 |
| 2026-08-26 | 2 793,50 JPY | −0,32 % | 3 042 300 |
| 2026-08-25 | 2 802,50 JPY | +0,79 % | 2 495 000 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















