|
Marknaden stängd -
Japan Exchange
08.30.00 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 4 938,00 JPY | +0,33 % |
|
+2,15 % | −15,37 % |
| 08-31 | Kajima Corporation slutför förvärv av 33,63 procent av aktierna i Enzan Koubou från E J Holdings | CI |
| 08-12 | Kajima vinner på lönsamhet trots dämpad omsättning |
| Börsvärde | 2 269 md 14,54 md 12,51 md 11,77 md 10,75 md 20,12 md 1 373 md 20,17 md 139 md 53,97 md 704 md 54,6 md 53,4 md | P/E-tal 2027 * |
12x | P/E-tal 2028 * | 11,4x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 2 568 md 16,45 md 14,16 md 13,32 md 12,17 md 22,77 md 1 554 md 22,83 md 157 md 61,09 md 797 md 61,79 md 60,44 md | EV / Försäljning 2027 * |
0,87x | EV / Försäljning 2028 * | 0,79x |
| Fri-Float |
74,34 % | Avkastning 2027 * |
3,26 % | Avkastning 2028 * | 3,48 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Japan Exchange
| 1812 | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| KAJ | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| KAJ | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| KAJ | Realtid | |
Tradegate
| KAJ | Realtid |
| 1 dag | +0,33 % | ||
| 1 vecka | +2,15 % | ||
| Pågående månad | +2,07 % | ||
| 1 månad | −5,98 % | ||
| 3 månader | −11,17 % | ||
| 6 månader | −24,73 % | ||
| Pågående år | −15,37 % |
| 1 vecka | 4 753 | 5 039 | |
| 1 månad | 4 670 | 5 181 | |
| Pågående år | 4 670 | 8 040 | |
| 1 år | 4 142 | 8 040 | |
| 3 år | 2 165 | 8 040 | |
| 5 år | 1 247 | 8 040 | |
| 10 år | 909 | 8 040 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Naoshi Nishizawa
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | - |
Takaharu Fukuda
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | - |
Katsumi Takeshi
ADM | Administrativ Direktör | 70 | 2020-04-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Yoshikazu Oshimi
CHM | Ordförande | 77 | 2021-06-01 |
Hiroshi Ishikawa
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 67 | 2000-06-01 |
| Direktör/Styrelseledamot | 70 | 2021-06-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,33 % | +2,15 % | +9,93 % | +99,19 % | 14,54 md | ||
| +0,70 % | +3,60 % | +67,63 % | +199,03 % | 93,88 md | ||
| +0,71 % | −0,35 % | −1,38 % | +11,61 % | 73,38 md | ||
| +0,03 % | −1,86 % | +11,63 % | +45,08 % | 57,79 md | ||
| +1,91 % | +6,03 % | +127,99 % | +768,58 % | 56,58 md | ||
| +0,38 % | −1,42 % | +6,47 % | +71,82 % | 41,9 md | ||
| +0,76 % | −0,09 % | +95,59 % | +333,15 % | 37,25 md | ||
| +1,73 % | +1,89 % | +20,59 % | +241,90 % | 33,27 md | ||
| +1,39 % | −1,26 % | +57,32 % | +216,49 % | 32,88 md | ||
| +0,69 % | −1,35 % | −19,85 % | −23,08 % | 27,08 md | ||
| Genomsnitt | +0,86 % | +1,03 % | +37,59 % | +196,38 % | 46,85 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,85 % | +1,24 % | +43,05 % | +207,09 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 2 958 md 18,95 md 16,31 md 15,35 md 14,02 md 26,22 md 1 790 md 26,3 md 181 md 70,37 md 918 md 71,18 md 69,62 md | 3 166 md 20,28 md 17,46 md 16,42 md 15 md 28,06 md 1 915 md 28,14 md 194 md 75,31 md 983 md 76,17 md 74,51 md |
| Nettoinkomst | 187 md 1,2 md 1,03 md 971 mn 887 mn 1,66 md 113 md 1,66 md 11,48 md 4,45 md 58,12 md 4,51 md 4,41 md | 197 md 1,26 md 1,09 md 1,02 md 935 mn 1,75 md 119 md 1,75 md 12,09 md 4,69 md 61,22 md 4,75 md 4,64 md |
| Netto Skuld | 299 md 1,92 md 1,65 md 1,55 md 1,42 md 2,65 md 181 md 2,66 md 18,33 md 7,11 md 92,81 md 7,19 md 7,04 md | 225 md 1,44 md 1,24 md 1,17 md 1,07 md 2 md 136 md 2 md 13,82 md 5,36 md 69,99 md 5,43 md 5,31 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-04 | 4 938,00 JPY | +0,33 % | 1 600 500 |
| 2026-09-03 | 4 922,00 JPY | +0,84 % | 2 195 500 |
| 2026-09-02 | 4 881,00 JPY | −2,69 % | 1 873 300 |
| 2026-09-01 | 5 016,00 JPY | +3,68 % | 2 574 000 |
| 2026-08-31 | 4 838,00 JPY | +0,08 % | 3 015 500 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















