|
Marknaden stängd -
Bombay S.E.
12.02.24 2026-10-14
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 4 893,60 INR | +0,29 % |
|
−1,27 % | −11,54 % |
| 07-20 | J.K. Cement Limited, Q1 2027 Earnings Call, Jul 20, 2026 | |
| 07-18 | J.K. Cement rapporterar resultat för första kvartalet 2026 | CI |
| Börsvärde | 377 md 3,97 md 3,55 md 3,31 md 3 md 5,64 md 5,69 md 39,62 md 15,51 md 196 md 14,92 md 14,59 md 629 md | P/E-tal 2027 * |
34,8x | P/E-tal 2028 * | 26,9x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 441 md 4,64 md 4,15 md 3,87 md 3,51 md 6,6 md 6,65 md 46,32 md 18,13 md 229 md 17,44 md 17,06 md 736 md | EV / Försäljning 2027 * |
2,77x | EV / Försäljning 2028 * | 2,45x |
| Fri-Float |
45,73 % | Avkastning 2027 * |
0,41 % | Avkastning 2028 * | 0,43 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Bombay S.E.
| JKCEMENT | Fördröjd | |
NSE India S.E.
| JKCEMENT | Fördröjd |
Senaste Transkript: J.K. Cement Limited
| 1 dag | +0,29 % | ||
| 1 vecka | −1,27 % | ||
| Pågående månad | −3,57 % | ||
| 1 månad | +1,08 % | ||
| 3 månader | −8,75 % | ||
| 6 månader | −10,17 % | ||
| Pågående år | −11,54 % |
| 1 vecka | 4 696,25 | 5 017,1 | |
| 1 månad | 4 679 | 5 226,75 | |
| Pågående år | 4 670,05 | 6 100 | |
| 1 år | 4 670,05 | 6 690,15 | |
| 3 år | 3 053,75 | 7 565 | |
| 5 år | 2 005 | 7 565 | |
| 10 år | 630 | 7 565 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 37 | 2020-08-31 | |
Jitendra Singh
PSD | President | - | 2021-04-01 |
| Finansdirektör/CFO | 70 | 1978-05-26 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 70 | 2020-06-17 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 76 | 2014-05-17 | |
| Ordförande | 91 | 2020-08-31 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 25-02-06 | Försäljning | 5 775 | 0,0075% | |||
| 24-08-29 | Försäljning | 10 000 | 0,0129% | |||
| 24-08-01 | Försäljning | 5 000 | 0,0065% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,29 % | −1,27 % | −26,22 % | +50,65 % | 3,97 md | ||
| −1,60 % | −4,14 % | −31,82 % | +39,30 % | 53,32 md | ||
| +0,25 % | +0,94 % | −5,02 % | +10,79 % | 42,6 md | ||
| −1,23 % | −2,39 % | −28,82 % | +8,32 % | 33,55 md | ||
| +0,42 % | +0,42 % | −11,31 % | +28,99 % | 33,31 md | ||
| −1,62 % | −1,63 % | −22,30 % | +12,73 % | 31,56 md | ||
| −0,63 % | −0,18 % | −28,62 % | +90,67 % | 27,94 md | ||
| −5,77 % | −8,04 % | +117,14 % | +177,06 % | 22,8 md | ||
| −1,34 % | −3,23 % | +2,68 % | +44,91 % | 20,81 md | ||
| +0,23 % | −0,66 % | −21,91 % | - | 19,76 md | ||
| Genomsnitt | −1,08 % | −2,83 % | −5,62 % | +51,49 % | 28,96 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,10 % | −2,67 % | −8,87 % | +44,13 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 159 md 1,68 md 1,5 md 1,4 md 1,27 md 2,38 md 2,4 md 16,73 md 6,55 md 82,82 md 6,3 md 6,16 md 266 md | 179 md 1,89 md 1,69 md 1,57 md 1,42 md 2,68 md 2,7 md 18,82 md 7,37 md 93,16 md 7,09 md 6,93 md 299 md |
| Nettoinkomst | 10,82 md 114 mn 102 mn 94,9 mn 86,04 mn 162 mn 163 mn 1,14 md 445 mn 5,63 md 428 mn 419 mn 18,06 md | 13,85 md 146 mn 130 mn 121 mn 110 mn 207 mn 209 mn 1,46 md 570 mn 7,2 md 548 mn 536 mn 23,11 md |
| Netto Skuld | 63,77 md 672 mn 600 mn 559 mn 507 mn 954 mn 962 mn 6,7 md 2,62 md 33,17 md 2,52 md 2,47 md 106 md | 62,71 md 661 mn 590 mn 550 mn 499 mn 939 mn 946 mn 6,59 md 2,58 md 32,61 md 2,48 md 2,43 md 105 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-14 | 4 893,60 INR | +0,29 % | 1 417 |
| 2026-10-13 | 4 879,40 INR | +1,35 % | 128 159 |
| 2026-10-12 | 4 814,60 INR | −1,20 % | 1 646 |
| 2026-10-09 | 4 873,20 INR | −1,74 % | 2 091 |
| 2026-10-08 | 4 959,30 INR | −1,72 % | 606 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















