|
Marknaden stängd -
Toronto S.E.
21.59.29 2026-09-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 2,430 CAD | +2,53 % |
|
−0,41 % | −17,06 % |
| Börsvärde | 342 mn 295 mn 278 mn 253 mn 473 mn 32,31 md 477 mn 3,29 md 1,28 md 16,52 md 1,28 md 1,26 md 54,26 md | P/E-tal 2024 |
2,75x | P/E-tal 2025 | 3,62x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 384 mn 331 mn 312 mn 284 mn 531 mn 36,26 md 535 mn 3,69 md 1,43 md 18,54 md 1,44 md 1,41 md 60,9 md | EV / Försäljning 2024 |
0,55x | EV / Försäljning 2025 | 0,82x |
| Fri-Float |
31,5 % | Avkastning 2024 * |
-
| Avkastning 2025 | - |
Senaste Transkript : Itafos Inc.
| 1 dag | +2,53 % | ||
| 1 vecka | −0,41 % | ||
| Pågående månad | −1,22 % | ||
| 1 månad | +8,00 % | ||
| 3 månader | −5,45 % | ||
| 6 månader | −21,10 % | ||
| Pågående år | −17,06 % |
| 1 vecka | 2,34 | 2,47 | |
| 1 månad | 2,15 | 2,47 | |
| Pågående år | 2,15 | 4,67 | |
| 1 år | 2,15 | 4,67 | |
| 3 år | 1,08 | 4,67 | |
| 5 år | 1,05 | 4,67 | |
| 10 år | 0,2 | 4,67 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
George Delaney
CEO | Verkställande Direktör | 65 | 2020-11-30 |
Matthew O’Neill
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2022-08-11 |
Tim Vedder
COO | Verksamhetschef | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Anthony Cina
CHM | Ordförande | 62 | - |
George Delaney
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 65 | 2017-02-06 |
Ronald Wilkinson
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2018-01-12 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-04-01 | Option | Styrelseledamot | 21 825 | 0,0112% | ||
| 26-04-01 | Option | Finanschef | 91 822 | 0,0473% | ||
| 26-04-01 | Option | Chefsjurist | 48 585 | 0,0250% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +2,53 % | −0,41 % | −17,06 % | +67,59 % | 332 mn | ||
| −3,27 % | −1,86 % | +34,30 % | +50,67 % | 21,93 md | ||
| +2,71 % | +9,44 % | +60,76 % | +75,82 % | 20,52 md | ||
| +0,61 % | +1,54 % | +11,32 % | −4,22 % | 16,61 md | ||
| +3,16 % | +1,46 % | +26,10 % | +18,68 % | 12,18 md | ||
| −0,22 % | -.--% | -.--% | -.--% | 8,3 md | ||
| +4,04 % | +6,22 % | −22,81 % | −35,31 % | 7,88 md | ||
| −1,09 % | +3,56 % | +39,18 % | +73,71 % | 6,6 md | ||
| −0,43 % | +0,05 % | −18,16 % | +72,33 % | 5,97 md | ||
| +0,78 % | −1,89 % | +6,56 % | −24,20 % | 5,75 md | ||
| Genomsnitt | +0,88 % | −0,30 % | +12,02 % | +29,51 % | 10,61 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,55 % | +0,15 % | +23,64 % | +31,57 % |
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 491 mn 424 mn 399 mn 364 mn 680 mn 46,41 md 685 mn 4,73 md 1,83 md 23,73 md 1,84 md 1,8 md 77,94 md | 558 mn 481 mn 453 mn 413 mn 772 mn 52,71 md 778 mn 5,37 md 2,08 md 26,95 md 2,1 md 2,05 md 88,52 md |
| Nettoinkomst | 87,79 mn 75,74 mn 71,35 mn 65 mn 122 mn 8,29 md 122 mn 845 mn 328 mn 4,24 md 330 mn 322 mn 13,93 md | 116 mn 100 mn 94,38 mn 85,99 mn 161 mn 10,97 md 162 mn 1,12 md 434 mn 5,61 md 436 mn 427 mn 18,42 md |
| Netto Skuld | 33,51 mn 28,91 mn 27,23 mn 24,81 mn 46,38 mn 3,17 md 46,73 mn 322 mn 125 mn 1,62 md 126 mn 123 mn 5,32 md | 41,89 mn 36,14 mn 34,04 mn 31,02 mn 57,98 mn 3,96 md 58,41 mn 403 mn 156 mn 2,02 md 157 mn 154 mn 6,65 md |
Anställda
470
Sektor
Jordbrukskemikalier
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-02 | 2,430 CA$ | +2,53 % | 7 673 |
| 2026-09-01 | 2,370 CA$ | −3,66 % | 55 061 |
| 2026-08-31 | 2,460 CA$ | +0,41 % | 32 812 |
| 2026-08-28 | 2,450 CA$ | +0,41 % | 30 825 |
| 2026-08-27 | 2,440 CA$ | −0,41 % | 27 438 |
Försäljning
Köp

Genomsnittlig rekommendation
ACKUMULERA
Antal analytiker
1
Senaste stängningskurs
1,756USD
Genomsnittlig riktkurs
2,723USD
Spread / Genomsnittligt Mål
+55,09 %
Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















