Värdering: Ipmuda

Börsvärde 139 mn 33,98 mn 30,55 mn 28,51 mn 25,84 mn 48,51 mn 3,23 md 48,81 mn 342 mn 134 mn 1,68 md 128 mn 125 mn 5,4 md P/E-tal 2024
−19,3x
P/E-tal 2025 −6,35x
Företagsvärde 150 mn 36,66 mn 32,96 mn 30,76 mn 27,88 mn 52,34 mn 3,49 md 52,67 mn 369 mn 144 mn 1,81 md 138 mn 135 mn 5,82 md EV / Försäljning 2024
18,2x
EV / Försäljning 2025 12,4x
Fri-Float
44,45 %
Avkastning 2024 *
-
Avkastning 2025 -
09-24 Malaysiska börsen backade i spåren av regional oro " Cypark Resources föll drygt 3 procent MT
09-24 Jentayu Sustainables får grönt ljus att skjuta upp finansiering och driftstart för Oriole-projektet på 162 MW MT
08-28 Lourdes Medical Centre Sdn. Bhd. avbryter förvärvet av Ultimate Forte Sdn Bhd från Jentayu Sustainables Berhad CI
08-27 Jentayu Sustainables rapporterar resultat för fjärde kvartalet 2026 CI
08-03 Jentayu Sustainables utser Nor Azlina Binti Baharuddin till vice finanschef CI
05-28 Jentayu Sustainables lämnar uppdatering om rättstvist mot Federal Land Development Authority RE
05-21 Jentayu Sustainables Berhad meddelar uppdelning av styrelsens kommitté för revision, risk och hållbarhet i en hållbarhetskommitté och en revisions- och riskkommitté CI
05-21 Jentayu Sustainables Berhad rapporterar resultat för det tredje kvartalet och de första nio månaderna som avslutades den 31 mars 2026 CI
04-24 Jentayu Sustainables meddelar att Sabah Energy Council godkänner provisorisk tariffhöjning RE
04-24 Jentayu Sustainables Berhad lämnar uppdatering om vattenkraftsprojektet Oriole Hydro Padas Sdn Bhd CI
04-24 Jentayu Sustainables Berhads dotterbolag Oriole Hydro Padas Sdn Bhd erhåller provisoriskt tariffgodkännande för Oriole Hydro-projektet CI
04-13 Jentayu Sustainables fastställer kursen för riktad nyemission till 0,26 ringgit per aktie RE
03-05 Jentayu Sustainables Berhad tillkännager ny kommitté för revision, risk och hållbarhet med start den 5 mars 2026 CI
1 vecka−5,00 %
Pågående månad−2,56 %
1 månad−7,32 %
3 månader−26,92 %
6 månader−32,14 %
Pågående år−35,59 %
1 vecka 0,18
Extrem 0.185
0,2
1 månad 0,18
Extrem 0.185
0,22
Pågående år 0,18
Extrem 0.185
0,38
1 år 0,18
Extrem 0.185
0,44
3 år 0,18
Extrem 0.185
1,34
5 år 0,18
Extrem 0.185
1,34
10 år 0,09
Extrem 0.087499
1,34
Verkställande direktör TitelÅlderSedan
Verkställande Direktör 48 2025-05-02
Finansdirektör/CFO 56 2026-08-03
Verksamhetschef 46 2025-06-01
Styrelseledamot TitelÅlderSedan
Ordförande 48 2020-06-18
Ordförande 69 2025-05-02
Direktör/Styrelseledamot 51 2023-09-04
Datum Insider Typ Huvudposition Kvantitet % av börsvärdet. Betydelse
24-07-22 Köp

Operativ chef

35 000 0,0080%
24-01-23 Köp

Styrelseledamot

650 000 0,1547%
24-01-22 Köp

Styrelseledamot

500 000 0,1190%
Förändring Utveckling 5 d Varia. 1 år Föränd. 3 år Kapi.($)
0,00 %−5,00 %−55,81 %−82,08 % 25,32 mn
−1,12 %−1,62 %−33,28 %+39,30 % 52,69 md
+0,25 %+0,94 %−5,02 %+10,75 % 42,38 md
−0,28 %−1,65 %−28,28 %+10,54 % 33,46 md
+0,05 %+3,53 %−12,32 %+30,17 % 33,37 md
−0,73 %−0,97 %−21,78 %+15,52 % 31,33 md
−0,63 %−0,18 %−28,62 %+91,65 % 27,59 md
−5,77 %−8,04 %+126,36 %+177,06 % 21,48 md
+0,58 %+1,17 %+2,61 %+46,44 % 20,48 md
+0,23 %−0,66 %−21,91 % - 19,65 md
Genomsnitt −0,65 %−2,02 %−7,81 %+37,71 % 28,24 md
Viktad genomsnitt av Capi. −0,63 %−1,13 %−8,71 %+44,34 %

Finanser

2024 2025
Nettoförsäljning 21,96 mn 5,37 mn 4,83 mn 4,51 mn 4,09 mn 7,67 mn 511 mn 7,72 mn 54,11 mn 21,13 mn 265 mn 20,18 mn 19,74 mn 854 mn 17,04 mn 4,17 mn 3,75 mn 3,5 mn 3,17 mn 5,95 mn 397 mn 5,99 mn 41,98 mn 16,39 mn 206 mn 15,65 mn 15,31 mn 662 mn
Nettoinkomst −19,9 mn −4,87 mn −4,38 mn −4,09 mn −3,7 mn −6,95 mn −463 mn −7 mn −49,04 mn −19,15 mn −241 mn −18,28 mn −17,89 mn −774 mn −31,53 mn −7,72 mn −6,94 mn −6,47 mn −5,87 mn −11,02 mn −734 mn −11,09 mn −77,7 mn −30,34 mn −381 mn −28,97 mn −28,34 mn −1,23 md
Netto Skuld 4,66 mn 1,14 mn 1,03 mn 957 tn 867 tn 1,63 mn 109 mn 1,64 mn 11,49 mn 4,48 mn 56,34 mn 4,28 mn 4,19 mn 181 mn 10,96 mn 2,68 mn 2,41 mn 2,25 mn 2,04 mn 3,83 mn 255 mn 3,85 mn 27,02 mn 10,55 mn 133 mn 10,07 mn 9,86 mn 426 mn
Prognoserad Resultaträkning - Årlig - Ipmuda
Logo Ipmuda
Jentayu Sustainables Berhad är ett Malaysia-baserat företag som bedriver investmentbolag, handel och distribution av byggmaterial och andra produkter. Bolaget har fem rapporterbara segment: Trading, Renewable Energy, Property Development, Healthcare och Others. Segmentet Trading omfattar distribution och leverans av bygg- och ytbehandlingsmaterial, tunga stålprodukter, arkitektonisk hårdvara, hemförbättringsmaterial, skåpsystem, bränsle och smörjmedel. Segmentet Renewable Energy tillhandahåller hållbara energilösningar och utnyttjar förnybar, ren och grön teknik. Segmentet Property Development bedriver utveckling, övervakning och hantering av bostads- och kommersiella fastigheter. Segmentet Healthcare erbjuder privata vårdinrättningar. Segmentet Övrigt omfattar investeringsverksamhet och takarbeten. Dotterbolagen inkluderar Ipmuda Selatan Sdn. Bhd, Ipmuda Timuran Sdn. Bhd, Ipmuda Utara Sdn. Bhd, Roset-BLG Sdn. Bhd och Ultimate Forte Sdn. Bhd.
Anställda
127
Datum Kurs Förändring Volym
2026-10-15 0,1900 MYR 0,00 % 200
2026-10-14 0,1900 MYR −2,56 % 32 000
2026-10-13 0,1950 MYR +2,63 % 72 700
2026-10-12 0,1900 MYR −5,00 % 100
2026-10-09 0,2000 MYR 0,00 % 229 300
  1. Börsen
  2. Aktier
  3. 5673 Aktie