|
Marknaden stängd -
Australian S.E.
06.10.28 2026-11-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 3,920 AUD | +1,03 % |
|
+6,81 % | +11,36 % |
| 09-18 | IPH frigör nästan 5 miljoner aktier från frivillig escrow | MT |
| 08-20 | IPH Limited, 2026 Earnings Call, Aug 20, 2026 |
| Börsvärde | 1,01 md 706 mn 630 mn 578 mn 526 mn 986 mn 66,79 md 6,9 md 2,78 md 35,25 md 2,65 md 2,59 md 111 md | P/E-tal 2027 * |
10,1x | P/E-tal 2028 * | 9,43x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 1,31 md 921 mn 822 mn 754 mn 686 mn 1,29 md 87,15 md 9,01 md 3,63 md 46 md 3,45 md 3,38 md 145 md | EV / Försäljning 2027 * |
1,85x | EV / Försäljning 2028 * | 1,77x |
| Fri-Float |
96,27 % | Avkastning 2027 * |
9,75 % | Avkastning 2028 * | 10,1 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Australian S.E.
| IPH | Fördröjd | |
OTC Markets
| IPHLF | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| 1IP | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| 1IP | Fördröjd |
Senaste Transkript: IPH Limited
| 1 dag | +1,03 % | ||
| 1 vecka | +6,81 % | ||
| Pågående månad | +1,03 % | ||
| 1 månad | +17,37 % | ||
| 3 månader | −5,77 % | ||
| 6 månader | +5,09 % | ||
| Pågående år | +11,36 % |
| 1 vecka | 3,64 | 3,99 | |
| 1 månad | 3,35 | 3,99 | |
| Pågående år | 3,16 | 4,42 | |
| 1 år | 3,16 | 4,42 | |
| 3 år | 3,16 | 7,29 | |
| 5 år | 3,16 | 10,42 | |
| 10 år | 3,16 | 10,42 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Anthony O'Malley
CEO | Verkställande Direktör | - | 2026-07-01 |
Brendan York
DFI | Finansdirektör/CFO | 47 | 2025-06-16 |
Tan Tee
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2018-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
John Atkin
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2014-09-23 |
Peter Warne
CHM | Ordförande | 70 | 2022-02-28 |
| Direktör/Styrelseledamot | 62 | 2022-10-05 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-09-22 | Köp | Styrelseledamot | 2 037 | 0,0008% | ||
| 26-09-01 | Köp | Verkställande direktör | 29 997 | 0,0117% | ||
| 26-09-01 | Köp | Styrelseledamot | 19 880 | 0,0078% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +1,03 % | +6,81 % | +6,23 % | −43,19 % | 700 mn | ||
| +3,01 % | +5,35 % | +26,38 % | +75,03 % | 769 md | ||
| +2,18 % | −0,54 % | +23,43 % | +75,86 % | 87,29 md | ||
| +1,13 % | +5,72 % | +38,33 % | +173,94 % | 72,45 md | ||
| +2,54 % | +6,53 % | −14,28 % | +6,39 % | 47,36 md | ||
| +1,36 % | +4,19 % | +4,54 % | +76,60 % | 46,08 md | ||
| −7,44 % | −7,08 % | +18,22 % | +612,11 % | 42,25 md | ||
| +0,87 % | +6,38 % | +29,35 % | +39,43 % | 34,27 md | ||
| +3,41 % | +7,20 % | −20,46 % | −56,02 % | 26,6 md | ||
| +2,08 % | +2,44 % | +55,48 % | +73,02 % | 26,33 md | ||
| Genomsnitt | +0,98 % | +1,34 % | +16,72 % | +103,32 % | 115,24 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +2,28 % | +1,23 % | +23,72 % | +94,04 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 710 mn 498 mn 445 mn 408 mn 371 mn 696 mn 47,15 md 4,87 md 1,96 md 24,89 md 1,87 md 1,83 md 78,6 md | 721 mn 506 mn 452 mn 415 mn 377 mn 707 mn 47,91 md 4,95 md 2 md 25,29 md 1,9 md 1,86 md 79,87 md |
| Nettoinkomst | 90,7 mn 63,64 mn 56,82 mn 52,14 mn 47,43 mn 88,92 mn 6,03 md 623 mn 251 mn 3,18 md 239 mn 234 mn 10,04 md | 96,51 mn 67,72 mn 60,46 mn 55,48 mn 50,47 mn 94,62 mn 6,41 md 663 mn 267 mn 3,38 md 254 mn 249 mn 10,69 md |
| Netto Skuld | 306 mn 215 mn 192 mn 176 mn 160 mn 300 mn 20,36 md 2,1 md 848 mn 10,74 md 807 mn 790 mn 33,94 md | 274 mn 192 mn 171 mn 157 mn 143 mn 268 mn 18,17 md 1,88 md 757 mn 9,59 md 720 mn 705 mn 30,3 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-02 | 3,920 AUD | +1,03 % | 1 100 834 |
| 2026-10-30 | 3,880 AUD | +1,57 % | 1 221 804 |
| 2026-10-29 | 3,820 AUD | +2,96 % | 947 913 |
| 2026-10-28 | 3,710 AUD | −0,27 % | 825 536 |
| 2026-10-27 | 3,720 AUD | +1,36 % | 1 016 956 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















