Värdering: Ion Beam Applications, SA

Börsvärde 471 mn 524 mn 440 mn 399 mn 748 mn 49,88 md 753 mn 5,28 md 2,06 md 25,89 md 1,97 md 1,93 md 83,26 md P/E-tal 2026 *
20,1x
P/E-tal 2027 * 14,6x
Företagsvärde 518 mn 576 mn 483 mn 438 mn 823 mn 54,83 md 828 mn 5,8 md 2,27 md 28,46 md 2,16 md 2,12 md 91,52 md EV / Försäljning 2026 *
0,82x
EV / Försäljning 2027 * 0,74x
Fri-Float
60,41 %
Avkastning 2026 *
1,85 %
Avkastning 2027 * 2,1 %
1 dag−0,25 %
1 vecka+4,66 %
Pågående månad+3,06 %
1 månad+4,80 %
3 månader−3,23 %
6 månader+13,48 %
Pågående år+25,08 %
1 vecka 15,4
Extrem 15.4
16,68
1 månad 15,1
Extrem 15.1
16,68
Pågående år 12,2
Extrem 12.2
17,76
1 år 9,9
Extrem 9.9
17,76
3 år 8,26
Extrem 8.26
17,76
5 år 8,26
Extrem 8.26
19,28
10 år 6,01
Extrem 6.01
56,94
Verkställande direktör TitelÅlderSedan
Verkställande Direktör 58 2012-05-01
Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör 78 1986-03-28
Finansdirektör/CFO - -
Styrelseledamot TitelÅlderSedan
Ordförande 65 2013-05-01
Direktör/Styrelseledamot 78 1991-05-01
Direktör/Styrelseledamot 58 2012-05-01
Datum Insider Typ Huvudposition Kvantitet % av börsvärdet. Betydelse
26-02-21 Försäljning 2 500 0,0083%
26-02-21 Köp 2 500 0,0083%
26-02-21 Räkenskapsår 5 916 0,0195%
Förändring Utveckling 5 d Varia. 1 år Föränd. 3 år Kapi.($)
−0,25 %+4,66 %+39,07 %+92,61 % 524 mn
+1,53 %+1,68 %+28,03 %+39,42 % 249 md
+0,83 %+2,84 %+8,99 %+7,29 % 158 md
−0,43 %+1,38 %−3,70 %+53,85 % 148 md
−0,72 %+3,42 %−55,32 %−13,17 % 62,32 md
+0,31 %+5,44 %−14,39 %−15,38 % 49,61 md
+1,38 %+0,78 %+17,84 %+22,14 % 49,83 md
−1,42 %+5,26 %+3,37 %+37,59 % 48,14 md
+1,40 %+2,90 %+26,05 %+57,45 % 49,06 md
+1,73 %+0,14 %+31,06 %+72,84 % 42,9 md
Genomsnitt +0,44 %+2,37 %+8,10 %+35,46 % 85,77 md
Viktad genomsnitt av Capi. +0,66 %+1,95 %+8,59 %+30,64 %

Finanser

2026 *2027 *
Nettoförsäljning 633 mn 705 mn 591 mn 536 mn 1,01 md 67,05 md 1,01 md 7,09 md 2,77 md 34,8 md 2,65 md 2,59 md 112 md 643 mn 715 mn 600 mn 544 mn 1,02 md 68,02 md 1,03 md 7,2 md 2,81 md 35,3 md 2,68 md 2,63 md 114 md
Nettoinkomst 22,82 mn 25,39 mn 21,3 mn 19,3 mn 36,24 mn 2,42 md 36,47 mn 256 mn 99,81 mn 1,25 md 95,31 mn 93,24 mn 4,03 md 32,74 mn 36,42 mn 30,56 mn 27,69 mn 52 mn 3,47 md 52,32 mn 367 mn 143 mn 1,8 md 137 mn 134 mn 5,79 md
Netto Skuld 46,78 mn 52,03 mn 43,66 mn 39,57 mn 74,29 mn 4,95 md 74,75 mn 524 mn 205 mn 2,57 md 195 mn 191 mn 8,27 md 3,88 mn 4,31 mn 3,62 mn 3,28 mn 6,16 mn 410 mn 6,19 mn 43,42 mn 16,95 mn 213 mn 16,19 mn 15,84 mn 685 mn
Prognoserad Resultaträkning - Årlig - Ion Beam Applications, SA
Logo Ion Beam Applications, SA
Ion Beam Applications, SA (IBA) är specialiserat på konstruktion, tillverkning och försäljning av utrustning för diagnostik och behandling av cancer. Omsättningen (exklusive avyttrade verksamheter inom koncernen) per produktgrupp fördelar sig enligt följande: - utrustning och system för diagnostik och terapeutisk behandling (89,4 %): utrustning för protonterapi (59,8 % av omsättningen; världsledande), partikelacceleratorer (40,2 %) som används för produktion av radioisotoper (cyklotroner) och för utveckling av steriliserings- och joniseringslösningar (Rhodotron®); - dosimetriutrustning och -lösningar (10,6 %; världsledande): mät- och analysinstrument för stråldoser, strålbehandling och medicinsk bilddiagnostik. Den geografiska fördelningen av omsättningen är följande: Belgien (2,3 %), USA (34 %), Kina (11,6 %), Tyskland (6,5 %), Indien (5,8 %) och övriga (39,8 %).
Anställda
2 264
Datum Kurs Förändring Volym
2026-10-15 16,16 € −0,25 % 6 152
2026-10-14 16,20 € +1,63 % 13 551
2026-10-13 15,94 € +1,40 % 10 738
2026-10-12 15,72 € −0,13 % 7 998
2026-10-09 15,74 € +1,94 % 5 510
Trader
Investidor
Global
Qualidade
ESG MSCI
-
MarketScreener Ratings - Ion Beam Applications, SA
Försäljning
Konsensus
Köp
Genomsnittlig rekommendation
ACKUMULERA
Antal analytiker
4
Senaste stängningskurs
16,20EUR
Genomsnittlig riktkurs
17,62EUR
Spread / Genomsnittligt Mål
+8,80 %

Årliga vinster - Överraskningsgrad

Överraskningsgrad - VPA - Årlig - Ion Beam Applications, SA
  1. Börsen
  2. Aktier
  3. IBAB Aktie