|
Slutkurs
Johannesburg S.E.
2026-08-28
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 140,94 ZAR | +2,13 % |
|
+3,98 % | +15,35 % |
| 08-28 | Börserna stiger när Warsh eldar på förväntningar om amerikanska räntehöjningar | AN |
| 08-28 | FTSE 100 stiger trots press på försvarsaktier | AN |
| Börsvärde | 5,51 md 120 md 7,47 md 6,43 md 6,03 md 10,38 md 714 md 10,41 md 71,58 md 27,93 md 360 md 28,04 md 27,43 md 1 195 md | P/E-tal 2027 * |
8,36x | P/E-tal 2028 * | 7,56x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 5,51 md 120 md 7,47 md 6,43 md 6,03 md 10,38 md 714 md 10,41 md 71,58 md 27,93 md 360 md 28,04 md 27,43 md 1 195 md | EV / Försäljning 2027 * |
2,32x | EV / Försäljning 2028 * | 2,17x |
| Fri-Float |
64,13 % | Avkastning 2027 * |
6,35 % | Avkastning 2028 * | 6,97 % |
Senaste Transkript : Investec Group
| 1 dag | +2,13 % | ||
| 1 vecka | +3,98 % | ||
| Pågående månad | −1,74 % | ||
| 1 månad | −0,33 % | ||
| 3 månader | +1,41 % | ||
| 6 månader | +3,98 % | ||
| Pågående år | +15,35 % |
| 1 vecka | 134,5 | 141,63 | |
| 1 månad | 134,5 | 147,53 | |
| Pågående år | 121,84 | 147,53 | |
| 1 år | 114,74 | 147,53 | |
| 3 år | 97,14 | 147,53 | |
| 5 år | 55,56 | 147,53 | |
| 10 år | 25,75 | 147,53 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Fani Titi
CEO | Verkställande Direktör | 64 | 2018-10-01 |
Nishlan Samujh
DFI | Finansdirektör/CFO | 52 | 2019-04-01 |
Happy Masondo
PRN | Företagsledare/Principal | 57 | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Fani Titi
CHM | Ordförande | 64 | 2011-11-18 |
Nishlan Samujh
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 52 | 2019-08-08 |
| Ordförande | 55 | 2026-08-06 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-06-03 | Försäljning | −24 071 | 0,0083% | |||
| 26-06-03 | Försäljning | −28 060 | 0,0097% | |||
| 26-06-03 | Försäljning | −24 071 | 0,0083% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +2,13 % | +3,98 % | +7,93 % | +26,36 % | 7,47 md | ||
| −0,47 % | +1,10 % | +12,08 % | +41,15 % | 66,62 md | ||
| +1,06 % | +1,21 % | +64,24 % | +131,03 % | 42,57 md | ||
| −3,30 % | +3,85 % | −1,31 % | +122,75 % | 13,85 md | ||
| +0,10 % | +2,66 % | −5,75 % | +72,45 % | 13,71 md | ||
| +1,37 % | +4,90 % | +36,57 % | +44,74 % | 9,29 md | ||
| −1,41 % | +0,86 % | +4,79 % | - | 4,69 md | ||
| −0,44 % | +5,73 % | −23,69 % | +0,29 % | 4,53 md | ||
| +0,85 % | +1,28 % | +42,09 % | +88,14 % | 4,12 md | ||
| −0,61 % | +3,48 % | −20,63 % | +7,21 % | 4,08 md | ||
| Genomsnitt | −0,07 % | +2,99 % | +11,63 % | +59,35 % | 17,09 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,06 % | +2,36 % | +22,50 % | +72,30 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 2,38 md 51,91 md 3,22 md 2,78 md 2,6 md 4,48 md 308 md 4,49 md 30,89 md 12,05 md 155 md 12,1 md 11,83 md 515 md | 2,54 md 55,52 md 3,45 md 2,97 md 2,78 md 4,79 md 329 md 4,8 md 33,04 md 12,89 md 166 md 12,94 md 12,66 md 551 md |
| Nettoinkomst | 787 mn 17,2 md 1,07 md 920 mn 863 mn 1,48 md 102 md 1,49 md 10,23 md 3,99 md 51,51 md 4,01 md 3,92 md 171 md | 864 mn 18,87 md 1,17 md 1,01 md 947 mn 1,63 md 112 md 1,63 md 11,23 md 4,38 md 56,52 md 4,4 md 4,3 md 187 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-28 | 140,94 ZAR | +2,13 % | 877 991 |
| 2026-08-27 | 138,00 ZAR | +0,94 % | 1 156 953 |
| 2026-08-26 | 136,71 ZAR | +0,85 % | 572 521 |
| 2026-08-25 | 135,56 ZAR | +0,27 % | 510 441 |
| 2026-08-24 | 135,20 ZAR | −0,26 % | 682 719 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















