|
Slutkurs
Taiwan S.E.
2026-09-03
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 65,00 TWD | −2,40 % |
|
−0,91 % | +51,52 % |
| 08-11 | Inventec rapporterar resultat för det andra kvartalet och första halvåret 2026 | CI |
| 08-07 | Inventecs mexikanska dotterbolag bygger fabrik i egen regi | MT |
| Börsvärde | 233 md 7,35 md 6,32 md 5,93 md 5,43 md 10,13 md 695 md 10,21 md 70,2 md 27,34 md 355 md 27,6 md 27 md 1 143 md | P/E-tal 2026 * |
17,6x | P/E-tal 2027 * | 14,7x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 287 md 9,03 md 7,77 md 7,29 md 6,67 md 12,45 md 854 md 12,55 md 86,26 md 33,59 md 436 md 33,91 md 33,17 md 1 405 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,29x | EV / Försäljning 2027 * | 0,25x |
| Fri-Float |
63,39 % | Avkastning 2026 * |
4,03 % | Avkastning 2027 * | 5,08 % |
| 1 dag | −2,40 % | ||
| 1 vecka | −0,91 % | ||
| Pågående månad | −2,55 % | ||
| 1 månad | +1,72 % | ||
| 3 månader | −23,89 % | ||
| 6 månader | +51,69 % | ||
| Pågående år | +51,52 % |
| 1 vecka | 63,8 | 68,4 | |
| 1 månad | 63,3 | 73,5 | |
| Pågående år | 38,55 | 88,6 | |
| 1 år | 38,55 | 88,6 | |
| 3 år | 33,3 | 88,6 | |
| 5 år | 22,05 | 88,6 | |
| 10 år | 18,75 | 88,6 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Chih An Tsai
PSD | President | - | 2014-12-23 |
Hsin Chih Chang
IRC | Investor Relations Kontakt | - | - |
Ching Wu Hsu
PRN | Företagsledare/Principal | - | 2012-01-16 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Ching Sung Chang
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2014-06-12 |
Shih Chin Li
CHM | Ordförande | - | 1980-06-08 |
Kuo Yi Yeh
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 1975-06-09 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −2,40 % | −0,91 % | +60,30 % | +21,27 % | 7,35 md | ||
| −0,59 % | +0,45 % | +32,15 % | +39,29 % | 40,7 md | ||
| −2,60 % | −0,15 % | +100,30 % | +95,65 % | 18,44 md | ||
| −2,39 % | −2,52 % | +42,46 % | +21,86 % | 5,32 md | ||
| −2,80 % | +0,16 % | +5,93 % | −14,15 % | 2,96 md | ||
| −2,59 % | −2,59 % | −31,52 % | +59,60 % | 2,22 md | ||
| −2,98 % | −2,68 % | +14,41 % | +49,76 % | 861 mn | ||
| −3,02 % | −2,78 % | +2,39 % | −52,17 % | 338 mn | ||
| 0,00 % | −0,39 % | +11,89 % | +90,98 % | 235 mn | ||
| −2,91 % | −3,23 % | −19,79 % | +7,53 % | 162 mn | ||
| Genomsnitt | −2,23 % | −0,94 % | +21,85 % | +31,96 % | 7,86 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,53 % | +0,36 % | +48,19 % | +48,02 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 993 md 31,31 md 26,94 md 25,28 md 23,13 md 43,17 md 2 960 md 43,51 md 299 md 116 md 1 513 md 118 md 115 md 4 871 md | 1 173 md 36,95 md 31,8 md 29,84 md 27,3 md 50,95 md 3 493 md 51,35 md 353 md 137 md 1 785 md 139 md 136 md 5 749 md |
| Nettoinkomst | 13,24 md 417 mn 359 mn 337 mn 308 mn 575 mn 39,44 md 580 mn 3,99 md 1,55 md 20,16 md 1,57 md 1,53 md 64,92 md | 15,82 md 498 mn 429 mn 402 mn 368 mn 687 mn 47,12 md 693 mn 4,76 md 1,85 md 24,08 md 1,87 md 1,83 md 77,56 md |
| Netto Skuld | 53,35 md 1,68 md 1,45 md 1,36 md 1,24 md 2,32 md 159 md 2,34 md 16,06 md 6,25 md 81,23 md 6,31 md 6,18 md 262 md | 58,84 md 1,85 md 1,6 md 1,5 md 1,37 md 2,56 md 175 md 2,58 md 17,71 md 6,9 md 89,59 md 6,96 md 6,81 md 289 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-03 | 65,00 TWD | −2,40 % | 16 089 639 |
| 2026-09-02 | 66,60 TWD | 0,00 % | 22 335 535 |
| 2026-09-01 | 66,60 TWD | −0,15 % | 13 332 052 |
| 2026-08-31 | 66,70 TWD | +2,77 % | 21 537 788 |
| 2026-08-28 | 64,90 TWD | −1,07 % | 12 171 652 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















