|
Marknaden stängd -
London S.E.
17.35.21 2026-11-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 5 940,00 GBX | +0,17 % |
|
+0,25 % | +28,40 % |
| 10-28 | Interteks kvartalsintäkter ökar inför EQT:s uppköp värt 9,5 miljarder pund | AN |
| 10-28 | Intertek Groups intäkter ökade i tredje kvartalet " upprepar prognos | MT |
| Börsvärde | 9,12 md 12,23 md 10,92 md 10,02 md 17,09 md 1 158 md 17,43 md 120 md 48,26 md 611 md 45,92 md 44,94 md 1 931 md | P/E-tal 2026 * |
25,8x | P/E-tal 2027 * | 23x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 10,3 md 13,82 md 12,34 md 11,32 md 19,31 md 1 309 md 19,7 md 135 md 54,52 md 691 md 51,88 md 50,77 md 2 182 md | EV / Försäljning 2026 * |
2,87x | EV / Försäljning 2027 * | 2,7x |
| Fri-Float |
97,15 % | Avkastning 2026 * |
2,89 % | Avkastning 2027 * | 3,15 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
London S.E.
| ITRK | Fördröjd | |
CBOE
| ITRK | Realtid | |
OTC Markets
| IKTSF | Fördröjd | |
Tradegate
| IT1 | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| IT1 | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| IT1 | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| IT1 | Realtid | |
Berne S.E.
| ITRK | Slutkurs |
Senaste Transkript: Intertek Group plc
| 1 vecka | +0,25 % | ||
| Pågående månad | +0,17 % | ||
| 1 månad | +1,02 % | ||
| 3 månader | +1,71 % | ||
| 6 månader | +16,70 % | ||
| Pågående år | +28,40 % |
| 1 vecka | 5 912,5 | 5 940 | |
| 1 månad | 5 851,3 | 5 940 | |
| Pågående år | 3 519,42 | 5 940 | |
| 1 år | 3 519,42 | 5 940 | |
| 3 år | 3 519,42 | 5 940 | |
| 5 år | 3 485 | 5 940 | |
| 10 år | 3 037,39 | 6 492 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
André Lacroix
CEO | Verkställande Direktör | 66 | 2015-05-16 |
| Finansdirektör/CFO | 42 | 2026-04-10 | |
Laura Atherton
CMP | Compliance Officer | - | 2023-03-20 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
André Lacroix
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 66 | 2015-05-16 |
| Direktör/Styrelseledamot | 65 | 2017-07-01 | |
Graham Allan
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 71 | 2017-10-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-05-22 | Kostnadsfri | Verkställande direktör | 99 637 | 0,0647% | ||
| 26-05-22 | Kostnadsfri | Finanschef | 25 801 | 0,0168% | ||
| 26-03-25 | Kostnadsfri | Verkställande direktör | 15 642 | 0,0102% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,17 % | +0,25 % | +17,86 % | +55,91 % | 12,19 md | ||
| +2,64 % | +5,35 % | +26,38 % | +75,04 % | 769 md | ||
| +2,32 % | −0,50 % | +23,49 % | +75,95 % | 87,29 md | ||
| +0,63 % | +5,51 % | +38,05 % | +173,40 % | 72,45 md | ||
| +2,92 % | +7,09 % | −13,83 % | +6,96 % | 47,36 md | ||
| +0,92 % | +4,13 % | +4,48 % | +76,51 % | 46,08 md | ||
| −7,87 % | −6,51 % | +18,94 % | +616,45 % | 42,25 md | ||
| +0,37 % | +6,39 % | +29,36 % | +39,44 % | 34,27 md | ||
| +4,01 % | +8,01 % | −19,86 % | −55,69 % | 26,6 md | ||
| +1,53 % | +2,22 % | +55,14 % | +72,64 % | 26,33 md | ||
| Genomsnitt | +0,83 % | +0,78 % | +18,00 % | +113,66 % | 116,39 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +2,05 % | +1,22 % | +23,71 % | +93,88 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 3,59 md 4,82 md 4,3 md 3,95 md 6,73 md 456 md 6,86 md 47,13 md 19 md 241 md 18,07 md 17,69 md 760 md | 3,77 md 5,06 md 4,52 md 4,15 md 7,07 md 479 md 7,21 md 49,53 md 19,97 md 253 md 19 md 18,59 md 799 md |
| Nettoinkomst | 365 mn 490 mn 437 mn 401 mn 684 mn 46,37 md 698 mn 4,79 md 1,93 md 24,48 md 1,84 md 1,8 md 77,31 md | 411 mn 552 mn 493 mn 452 mn 771 mn 52,23 md 786 mn 5,4 md 2,18 md 27,57 md 2,07 md 2,03 md 87,08 md |
| Netto Skuld | 1,18 md 1,59 md 1,42 md 1,3 md 2,22 md 150 md 2,26 md 15,54 md 6,26 md 79,35 md 5,96 md 5,83 md 251 md | 1,08 md 1,44 md 1,29 md 1,18 md 2,02 md 137 md 2,06 md 14,12 md 5,69 md 72,08 md 5,41 md 5,3 md 228 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-02 | 5 940,00 GBX | +0,17 % | 142 524 |
| 2026-10-30 | 5 930,00 GBX | +0,08 % | 153 492 |
| 2026-10-29 | 5 925,00 GBX | +0,08 % | 927 292 |
| 2026-10-28 | 5 920,00 GBX | 0,00 % | 348 085 |
| 2026-10-27 | 5 920,00 GBX | −0,08 % | 1 287 745 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















