|
Marknaden stängd -
Euronext Dublin
17.55.00 2026-11-06
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 0,8150 EUR | 0,00 % |
|
+2,00 % | +18,63 % |
| 11-05 | Greencoat Renewables aviserar kvartalsutdelning med utbetalning den 17 december 2026 | CI |
| 09-15 | Berenberg gillar GSK; Deutsche Bank lyfter Astra | AN |
Företagsvärdering: Greencoat Renewables PLC
Data justerad till aktuell konsolideringsomfång
| Skatteperiod: December | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Börsvärde 1 | 996,7 | 1 295 | 1 159 | 916,4 | 764,9 | 877,6 | - | - |
| Förändring | - | 29,96 % | −10,48 % | −20,96 % | −16,54 % | 14,75 % | - | - |
| Företagsvärde (EV) 1 | 1 464 | 2 015 | 2 396 | 2 080 | 1 851 | 1 960 | 1 951 | 1 907 |
| Förändring | - | 37,57 % | 18,92 % | −13,16 % | −11,05 % | 5,92 % | −0,46 % | −2,27 % |
| P/E-tal | 12x | 8,94x | 16,7x | 18,3x | −14,6x | 13,8x | 9,68x | 8,79x |
| PBR | 1,07x | 1,01x | 0,91x | 0,74x | 0,69x | 0,83x | 0,81x | 0,8x |
| PEG | - | 0,2x | −0,3x | −0,7x | 0x | -0x | 0,2x | 0,9x |
| Kapitalisering / Omsättning | 10,7x | 7,51x | 9,36x | 8,05x | 82,4x | 7,84x | 6,14x | 5,68x |
| Företagsvärde / Omsättning | 15,7x | 11,7x | 19,3x | 18,3x | 199x | 17,5x | 13,6x | 12,3x |
| Företagsvärde / EBITDA | 18,4x | 13,3x | 22,4x | 21,4x | −258x | 16,6x | 15,4x | 13,2x |
| Företagsvärde / EBIT | 18,4x | 13,3x | 22,4x | 21,4x | −258x | 18,4x | 15,7x | 14,4x |
| Företagsvärde / FCF | −3,38x | −3,05x | −5,45x | 44,1x | −32,9x | 16,1x | 15,9x | 13,7x |
| FCF Yield | −29,6 % | −32,8 % | −18,3 % | 2,27 % | −3,04 % | 6,23 % | 6,29 % | 7,3 % |
| Utdelning per aktie 2 | 0,0606 | 0,0618 | 0,0642 | 0,0674 | 0,0681 | 0,0687 | 0,069 | 0,0692 |
| Avkastningsgrad | 5,41 % | 5,44 % | 6,32 % | 8,19 % | 9,91 % | 8,43 % | 8,46 % | 8,49 % |
| VPA 2 | 0,093 | 0,127 | 0,061 | 0,045 | −0,047 | 0,0592 | 0,0842 | 0,0927 |
| Utdelningsgrad | 65,2 % | 48,7 % | 105 % | 150 % | −145 % | 116 % | 81,9 % | 74,6 % |
| Nettoförsäljning 1 | 93,02 | 172,4 | 123,9 | 113,9 | 9,287 | 112 | 143 | 154,5 |
| EBITDA 1 | 79,64 | 151,9 | 106,7 | 97,38 | −7,177 | 118 | 127 | 145 |
| EBIT 1 | 79,64 | 151,9 | 106,7 | 97,38 | −7,177 | 106,3 | 124,2 | 132 |
| Nettoinkomst 1 | 71,14 | 136,6 | 69,49 | 50,97 | −52,42 | 75,4 | 87,43 | 101 |
| Netto Skuld 1 | 467,7 | 719,2 | 1 236 | 1 164 | 1 086 | 1 083 | 1 074 | 1 029 |
| Referenspris 2 | 1,1200 | 1,1350 | 1,0160 | 0,8230 | 0,6870 | 0,8150 | 0,8150 | 0,8150 |
| Antal aktier (i tusental) | 889 888 | 1 141 239 | 1 141 239 | 1 113 535 | 1 113 335 | 1 076 869 | - | - |
| Publiceringsdatum | 22-02-28 | 23-02-27 | 24-03-06 | 25-03-06 | 26-03-05 | - | - | - |
1EUR i Miljoner2EUR
Uppskattade data
P/E-tal, Detaljerad utveckling
Lägg till i en lista 0 vald | P/E-tal (Y) | EV / Försäljning (Y) | EV / EBITDA (Y) | Avkastning (Y) | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 13.76x | 17.5x | 16.61x | 8,43 % | 979 mn | ||
| 24.4x | 4.04x | 28.16x | 0,26 % | 204 md | ||
| 21.3x | 9.44x | 16.92x | 2,86 % | 182 md | ||
| 21.42x | 4.51x | 12.45x | 3,23 % | 168 md | ||
| 13.3x | 1.92x | 6.81x | 5,34 % | 107 md | ||
| 22.16x | 12.03x | 15.49x | 3,2 % | 110 md | ||
| 21.13x | 5.97x | 13.1x | 3,29 % | 108 md | ||
| 18.85x | 5.7x | 11.48x | 3,41 % | 99,63 md | ||
| 20.24x | 3.04x | 12.65x | 0,68 % | 88,56 md | ||
| 19.57x | 5.16x | 12.32x | 3,04 % | 68,9 md | ||
| Genomsnitt | 19,61x | 6,93x | 14,60x | 3,37 % | 113,7 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | 20,78x | 5,87x | 15,73x | 2,65 % |
Årlig utveckling av det historiska P/E-talet
Historiska PBR-trendens utveckling
Utveckling företagsvärde / försäljning
Förändring i företagsvärde / EBITDA
Utveckling av historisk avkastning
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















