|
Fördröjd
BURSA MALAYSIA
04.47.23 2026-09-01
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 4,450 MYR | −1,33 % |
|
+2,06 % | −10,64 % |
| 08-13 | Gamudas australiska dotterbolag säkrar två EPC-avtal värda 569 miljoner australiska dollar | MT |
| 08-05 | Malaysiska aktier steg för sjätte dagen i rad – följer regional uppgång | MT |
| Börsvärde | 26,91 md 6,68 md 5,75 md 5,4 md 4,93 md 9,27 md 636 md 9,33 md 64,02 md 24,91 md 322 md 25,09 md 24,55 md 1 068 md | P/E-tal 2026 * |
25,3x | P/E-tal 2027 * | 20,1x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 34,55 md 8,58 md 7,39 md 6,94 md 6,33 md 11,9 md 816 md 11,98 md 82,2 md 31,98 md 414 md 32,22 md 31,52 md 1 371 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,99x | EV / Försäljning 2027 * | 1,64x |
| Fri-Float |
64,67 % | Avkastning 2026 * |
2,11 % | Avkastning 2027 * | 2,28 % |
| 1 dag | −1,33 % | ||
| 1 vecka | +2,06 % | ||
| Pågående månad | +4,22 % | ||
| 1 månad | +4,22 % | ||
| 3 månader | +2,53 % | ||
| 6 månader | +7,49 % | ||
| Pågående år | −10,64 % |
| 1 vecka | 4,37 | 4,53 | |
| 1 månad | 4,19 | 4,57 | |
| Pågående år | 3,7 | 5,04 | |
| 1 år | 3,7 | 5,76 | |
| 3 år | 2,15 | 5,8 | |
| 5 år | 1,38 | 5,8 | |
| 10 år | 1 | 5,8 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Yun Ling Lin
CEO | Verkställande Direktör | 71 | 1981-02-10 |
Kok Wong Soo
DFI | Finansdirektör/CFO | 57 | 1996-01-01 |
Tiing Tai Ha
PRN | Företagsledare/Principal | 72 | 2012-06-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Yun Ling Lin
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 71 | 1981-02-10 |
Tiing Tai Ha
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 72 | 1990-02-01 |
| Ordförande | 77 | 2023-02-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-03-18 | Försäljning | 340 000 | 0,0057% | |||
| 26-03-18 | Försäljning | 160 000 | 0,0027% | |||
| 26-03-09 | Köp | Styrelseledamot | 96 700 | 0,0016% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −1,33 % | +2,06 % | −20,68 % | +100,00 % | 6,68 md | ||
| +0,73 % | −1,57 % | +60,62 % | +189,27 % | 90,61 md | ||
| −1,05 % | −4,64 % | −2,37 % | +9,90 % | 73,54 md | ||
| −0,27 % | −1,42 % | +11,95 % | +48,77 % | 58,17 md | ||
| +1,77 % | −3,98 % | +119,74 % | +737,42 % | 53,36 md | ||
| −0,63 % | −6,32 % | +7,69 % | +72,31 % | 42,45 md | ||
| −1,88 % | −1,60 % | +91,40 % | +324,13 % | 37,23 md | ||
| −1,26 % | −2,48 % | +57,68 % | +215,22 % | 33,25 md | ||
| −0,76 % | −3,97 % | +18,47 % | +227,55 % | 32,65 md | ||
| −2,91 % | −1,37 % | −22,54 % | −22,95 % | 27,39 md | ||
| Genomsnitt | −0,76 % | −2,68 % | +32,20 % | +190,16 % | 45,53 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,40 % | −3,02 % | +39,31 % | +197,28 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 17,32 md 4,3 md 3,7 md 3,48 md 3,17 md 5,96 md 409 md 6,01 md 41,21 md 16,04 md 208 md 16,15 md 15,8 md 687 md | 21,51 md 5,34 md 4,6 md 4,32 md 3,94 md 7,41 md 508 md 7,46 md 51,19 md 19,92 md 258 md 20,06 md 19,63 md 854 md |
| Nettoinkomst | 1,04 md 259 mn 223 mn 210 mn 191 mn 359 mn 24,67 md 362 mn 2,48 md 966 mn 12,51 md 973 mn 952 mn 41,42 md | 1,34 md 334 mn 287 mn 270 mn 246 mn 463 mn 31,76 md 466 mn 3,2 md 1,24 md 16,1 md 1,25 md 1,23 md 53,32 md |
| Netto Skuld | 7,64 md 1,9 md 1,63 md 1,53 md 1,4 md 2,63 md 181 md 2,65 md 18,18 md 7,07 md 91,57 md 7,13 md 6,97 md 303 md | 8,45 md 2,1 md 1,81 md 1,7 md 1,55 md 2,91 md 200 md 2,93 md 20,1 md 7,82 md 101 md 7,88 md 7,71 md 335 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-01 | 4,450 MYR | −1,33 % | 4 161 300 |
| 2026-08-28 | 4,510 MYR | −0,22 % | 31 172 400 |
| 2026-08-27 | 4,520 MYR | +2,03 % | 16 027 500 |
| 2026-08-26 | 4,430 MYR | +1,61 % | 13 167 700 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















