|
Marknaden stängd -
NYSE
22.00.03 2026-08-31
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 11,53 USD | +1,77 % |
|
+2,22 % | −16,87 % |
| 07-31 | FMC Corporation, Q2 2026 Earnings Call, Jul 30, 2026 | |
| 07-30 | FMC: Lägre justerat resultat och omsättning i andra kvartalet – ger prognos för 2026 | MT |
| Börsvärde | 1,44 md 1,24 md 1,17 md 1,07 md 2 md 137 md 2,02 md 13,83 md 5,38 md 69,66 md 5,42 md 5,3 md 231 md | P/E-tal 2026 * |
−138x | P/E-tal 2027 * | 7,25x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 4,44 md 3,82 md 3,59 md 3,28 md 6,15 md 422 md 6,2 md 42,53 md 16,55 md 214 md 16,67 md 16,31 md 709 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,24x | EV / Försäljning 2027 * | 1,17x |
| Fri-Float |
66,71 % | Avkastning 2026 * |
3,07 % | Avkastning 2027 * | 2,59 % |
Senaste Transkript : FMC Corporation
| 1 dag | +1,77 % | ||
| 1 vecka | +2,22 % | ||
| 1 månad | +7,66 % | ||
| 3 månader | −15,59 % | ||
| 6 månader | −21,78 % | ||
| Pågående år | −16,87 % |
| 1 vecka | 10,65 | 11,62 | |
| 1 månad | 9,95 | 11,62 | |
| Pågående år | 9,94 | 18,29 | |
| 1 år | 9,94 | 38,82 | |
| 3 år | 9,94 | 85,33 | |
| 5 år | 9,94 | 140,99 | |
| 10 år | 9,94 | 140,99 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Pierre Brondeau
CEO | Verkställande Direktör | 68 | 2024-06-11 |
Andrew Sandifer
DFI | Finansdirektör/CFO | 56 | 2018-05-15 |
| Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | 51 | 2023-04-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Pierre Brondeau
CHM | Ordförande | 68 | 2010-10-05 |
Eduardo Cordeiro
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 58 | 2011-06-01 |
K'Lynne Johnson
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 58 | 2013-09-23 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-07-16 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 50 | 0,0000% | ||
| 26-07-16 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 101 | 0,0001% | ||
| 26-07-16 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 11 | 0,0000% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +1,77 % | +2,22 % | −70,51 % | −86,63 % | 1,42 md | ||
| +0,87 % | +2,20 % | +14,07 % | +67,55 % | 55,98 md | ||
| +0,11 % | -.--% | -.--% | -.--% | 12,96 md | ||
| −0,45 % | +2,58 % | +26,72 % | +180,43 % | 11 md | ||
| −0,44 % | +5,97 % | +15,55 % | +83,00 % | 8,56 md | ||
| +2,14 % | −0,52 % | −11,18 % | −4,19 % | 7,23 md | ||
| −2,61 % | −1,22 % | +52,52 % | +65,53 % | 5,85 md | ||
| −1,35 % | +4,84 % | −11,21 % | +77,17 % | 5,64 md | ||
| −1,49 % | −1,25 % | −21,30 % | −6,21 % | 5,04 md | ||
| −1,32 % | −4,02 % | −35,05 % | −35,16 % | 3,86 md | ||
| Genomsnitt | −0,28 % | +1,58 % | −4,04 % | +34,15 % | 11,75 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,20 % | +2,06 % | +8,81 % | +59,34 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 3,58 md 3,09 md 2,9 md 2,64 md 4,97 md 341 md 5 md 34,33 md 13,36 md 173 md 13,46 md 13,16 md 573 md | 3,74 md 3,22 md 3,03 md 2,76 md 5,19 md 356 md 5,23 md 35,87 md 13,96 md 181 md 14,06 md 13,75 md 598 md |
| Nettoinkomst | 117 mn 101 mn 94,85 mn 86,58 mn 163 mn 11,16 md 164 mn 1,12 md 437 mn 5,66 md 441 mn 431 mn 18,74 md | 226 mn 195 mn 183 mn 167 mn 313 mn 21,5 md 315 mn 2,16 md 842 mn 10,9 md 848 mn 830 mn 36,09 md |
| Netto Skuld | 3 md 2,58 md 2,42 md 2,21 md 4,15 md 285 md 4,18 md 28,69 md 11,16 md 145 md 11,25 md 11 md 479 md | 2,93 md 2,52 md 2,37 md 2,16 md 4,06 md 279 md 4,09 md 28,05 md 10,91 md 141 md 10,99 md 10,75 md 468 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 11,53 US$ | +1,77 % | 3 735 704 |
| 2026-08-28 | 11,33 US$ | +6,29 % | 2 354 922 |
| 2026-08-27 | 10,66 US$ | −3,79 % | 2 604 195 |
| 2026-08-26 | 11,08 US$ | −0,81 % | 2 086 012 |
| 2026-08-25 | 11,17 US$ | −0,98 % | 1 876 092 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















