|
Fördröjd
London S.E.
17.35.26 2026-08-28
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 179,00 GBX | +0,56 % |
|
−0,22 % | −6,09 % |
| 08-24 | Tracsis slutför förvärvet av Mistral Data – utvecklas i linje med förväntningarna | AN |
| 08-24 | Läkemedelsgodkännande för GSK i Japan; Tracsis handlas i linje med förväntningarna | AN |
| Börsvärde | 947 mn 1,28 md 1,11 md 1,04 md 1,78 md 123 md 1,79 md 12,31 md 4,8 md 61,95 md 4,82 md 4,72 md 205 md | P/E-tal 2027 * |
9,04x | P/E-tal 2028 * | 8,91x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 1,46 md 1,98 md 1,71 md 1,6 md 2,75 md 189 md 2,76 md 18,99 md 7,41 md 95,56 md 7,44 md 7,27 md 317 md | EV / Försäljning 2027 * |
0,35x | EV / Försäljning 2028 * | 0,65x |
| Fri-Float |
89,56 % | Avkastning 2027 * |
4,12 % | Avkastning 2028 * | 4,22 % |
Senaste Transkript : FirstGroup plc
| 1 dag | +0,56 % | ||
| 1 vecka | −0,22 % | ||
| Pågående månad | −2,93 % | ||
| 1 månad | −2,66 % | ||
| 3 månader | +4,56 % | ||
| 6 månader | −2,82 % | ||
| Pågående år | −6,09 % |
| 1 vecka | 176,6 | 182 | |
| 1 månad | 166,9 | 189 | |
| Pågående år | 152,1 | 198,3 | |
| 1 år | 152,1 | 225,8 | |
| 3 år | 128,6 | 240,4 | |
| 5 år | 82,15 | 240,4 | |
| 10 år | 25 | 240,4 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 63 | 2022-05-16 | |
Ryan Mangold
DFI | Finansdirektör/CFO | 55 | 2019-05-31 |
Faizan Muhammad
CIO | Chef för investeringar | - | 2024-04-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Ryan Mangold
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 55 | - |
Sally Cabrini
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 62 | 2020-01-24 |
Claire Hawkings
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 57 | 2022-01-21 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-05-11 | Köp | Finanschef | 90 | 0,0000% | ||
| 26-04-14 | Köp | Finanschef | 85 | 0,0000% | ||
| 26-03-18 | Köp | Ordförande | 6 000 | 0,0011% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,56 % | −0,22 % | −19,22 % | +21,93 % | 1,28 md | ||
| −0,43 % | −3,98 % | +22,69 % | −1,25 % | 25,79 md | ||
| −0,20 % | −0,51 % | −14,90 % | - | 5,35 md | ||
| 0,00 % | −0,77 % | −12,24 % | +1,57 % | 2,19 md | ||
| 0,00 % | 0,00 % | −34,18 % | −71,89 % | 1,01 md | ||
| 0,00 % | +1,22 % | −13,84 % | −10,12 % | 626 mn | ||
| +2,66 % | +4,89 % | −13,65 % | −6,08 % | 548 mn | ||
| +0,99 % | −1,31 % | +46,60 % | +80,84 % | 371 mn | ||
| +0,44 % | −0,15 % | −4,40 % | −8,44 % | 282 mn | ||
| −2,52 % | +0,81 % | +16,28 % | +13,64 % | 214 mn | ||
| Genomsnitt | +0,15 % | +0,31 % | −2,69 % | +2,24 % | 3,77 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,27 % | −2,87 % | +11,22 % | −1,63 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 4,21 md 5,71 md 4,92 md 4,62 md 7,94 md 546 md 7,97 md 54,78 md 21,37 md 276 md 21,46 md 20,99 md 914 md | 2,1 md 2,85 md 2,45 md 2,3 md 3,96 md 272 md 3,97 md 27,29 md 10,65 md 137 md 10,69 md 10,46 md 456 md |
| Nettoinkomst | 113 mn 153 mn 132 mn 124 mn 213 mn 14,64 md 214 mn 1,47 md 573 mn 7,39 md 575 mn 563 mn 24,51 md | 98,5 mn 134 mn 115 mn 108 mn 186 mn 12,76 md 186 mn 1,28 md 499 mn 6,44 md 501 mn 491 mn 21,37 md |
| Netto Skuld | 514 mn 697 mn 600 mn 563 mn 968 mn 66,58 md 971 mn 6,68 md 2,61 md 33,61 md 2,62 md 2,56 md 111 md | 414 mn 562 mn 484 mn 454 mn 781 mn 53,71 md 783 mn 5,39 md 2,1 md 27,11 md 2,11 md 2,06 md 89,9 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-28 | 179,00 GBX | +0,56 % | 1 738 381 |
| 2026-08-27 | 178,00 GBX | −0,89 % | 1 409 548 |
| 2026-08-26 | 179,60 GBX | +0,50 % | 2 396 101 |
| 2026-08-25 | 178,70 GBX | −0,17 % | 1 482 913 |
| 2026-08-24 | 179,00 GBX | −0,22 % | 923 805 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















