|
Marknaden stängd -
Nasdaq Stockholm
18.00.00 2026-10-15
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 70,20 SEK | −0,57 % |
|
−0,43 % | −6,77 % |
| 10-14 | Affärsvärlden pekar ut fyra köpvärda preferens- och D-aktier – Sagax och NP3 på listan | FW |
| 10-08 | Stigande oljepris tyngde Stockholmsbörsen, OMXS30-index sjönk 0,8 procent | FW |
| Börsvärde | 7,4 md 745 mn 663 mn 615 mn 560 mn 1,06 md 70,75 md 1,07 md 2,89 md 36,84 md 2,79 md 2,73 md 118 md | P/E-tal 2026 * |
10,8x | P/E-tal 2027 * | 5,81x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 24,01 md 2,42 md 2,15 md 2 md 1,82 md 3,43 md 230 md 3,49 md 9,39 md 120 md 9,07 md 8,87 md 384 md | EV / Försäljning 2026 * |
10,9x | EV / Försäljning 2027 * | 10,6x |
| Fri-Float |
25,17 % | Avkastning 2026 * |
3,22 % | Avkastning 2027 * | 3,44 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Nasdaq Stockholm
| FPAR D | Fördröjd | |
CBOE
| Realtid | ||
CBOE
| Realtid |
| 1 dag | −0,57 % | ||
| 1 vecka | −0,43 % | ||
| Pågående månad | −0,85 % | ||
| 1 månad | −1,40 % | ||
| 3 månader | −0,71 % | ||
| 6 månader | −5,90 % | ||
| Pågående år | −6,77 % |
| 1 vecka | 69,7 | 71,8 | |
| 1 månad | 69,3 | 71,8 | |
| Pågående år | 66,2 | 76,7 | |
| 1 år | 66,2 | 78,7 | |
| 3 år | 46,5 | 79,4 | |
| 5 år | 46,2 | 85,8 | |
| 10 år | 46,2 | 95 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 49 | 2026-04-22 | |
Daniel Gerlach
DFI | Finansdirektör/CFO | 50 | 2009-01-01 |
Julia Graflund
SAM | Försäljning & Marknadsföring | - | 2025-06-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Peter Carlsson
CHM | Ordförande | 72 | - |
| Direktör/Styrelseledamot | 63 | 2015-01-01 | |
Cecilia Vestin
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 49 | 2019-04-25 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,57 % | −0,43 % | - | - | 729 mn | ||
| −0,18 % | −5,22 % | +105,76 % | +845,77 % | 63,25 md | ||
| −1,02 % | −0,37 % | +11,48 % | +27,15 % | 39,65 md | ||
| −1,25 % | +1,01 % | +3,58 % | −1,28 % | 27,66 md | ||
| 0,00 % | −0,52 % | −17,99 % | +57,24 % | 27,43 md | ||
| +3,99 % | +2,64 % | +9,00 % | +79,27 % | 26,01 md | ||
| +2,80 % | +3,85 % | −8,50 % | +32,11 % | 24,22 md | ||
| −3,44 % | −13,38 % | −7,24 % | +151,17 % | 19,35 md | ||
| −1,04 % | −3,30 % | +19,36 % | +8,13 % | 19,78 md | ||
| −0,28 % | −2,58 % | −31,71 % | −62,06 % | 19,56 md | ||
| Genomsnitt | −0,10 % | −1,84 % | +9,31 % | +126,39 % | 29,66 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,03 % | −1,66 % | +23,98 % | +227,85 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 2,19 md 221 mn 197 mn 182 mn 166 mn 313 mn 20,99 md 319 mn 859 mn 10,93 md 828 mn 811 mn 35,12 md | 2,27 md 229 mn 204 mn 189 mn 172 mn 325 mn 21,75 md 330 mn 890 mn 11,33 md 859 mn 841 mn 36,4 md |
| Nettoinkomst | 539 mn 54,29 mn 48,34 mn 44,82 mn 40,85 mn 76,96 mn 5,16 md 78,37 mn 211 mn 2,69 md 204 mn 199 mn 8,63 md | 866 mn 87,16 mn 77,6 mn 71,95 mn 65,58 mn 124 mn 8,28 md 126 mn 339 mn 4,31 md 327 mn 320 mn 13,86 md |
| Netto Skuld | 16,61 md 1,67 md 1,49 md 1,38 md 1,26 md 2,37 md 159 md 2,41 md 6,5 md 82,73 md 6,27 md 6,14 md 266 md | 16,67 md 1,68 md 1,49 md 1,38 md 1,26 md 2,38 md 159 md 2,42 md 6,52 md 82,99 md 6,29 md 6,16 md 267 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-15 | 70,20 kr | −0,57 % | 9 211 |
| 2026-10-14 | 70,60 kr | −0,42 % | 15 951 |
| 2026-10-13 | 70,90 kr | +0,28 % | 4 114 |
| 2026-10-12 | 70,70 kr | −0,84 % | 12 190 |
| 2026-10-09 | 71,30 kr | +0,85 % | 5 545 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
- Börsen
- Aktier
- FPAR A Aktie
- FPAR D Aktie
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















