|
Marknaden stängd -
Euronext Paris
17.55.00 2026-09-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 56,50 EUR | −1,14 % |
|
−7,22 % | +16,62 % |
| Börsvärde | 2,88 md 3,33 md 2,71 md 2,47 md 4,61 md 315 md 4,65 md 32,08 md 12,45 md 161 md 12,52 md 12,25 md 529 md | P/E-tal 2026 * |
37,5x | P/E-tal 2027 * | 26,9x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 3,04 md 3,52 md 2,86 md 2,61 md 4,87 md 332 md 4,91 md 33,87 md 13,14 md 170 md 13,22 md 12,93 md 558 md | EV / Försäljning 2026 * |
5,64x | EV / Försäljning 2027 * | 4,85x |
| Fri-Float |
68,96 % | Avkastning 2026 * |
0,64 % | Avkastning 2027 * | 0,87 % |
Senaste Transkript : Exosens
| 1 dag | −1,14 % | ||
| 1 vecka | −7,22 % | ||
| Pågående månad | −2,67 % | ||
| 1 månad | −1,22 % | ||
| 3 månader | −15,10 % | ||
| 6 månader | −9,31 % | ||
| Pågående år | +16,62 % |
| 1 vecka | 55,9 | 60,4 | |
| 1 månad | 55,9 | 67 | |
| Pågående år | 48,4 | 74 | |
| 1 år | 36,2 | 74 | |
| 3 år | 16,84 | 74 | |
| 5 år | 16,84 | 74 | |
| 10 år | 16,84 | 74 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Jérôme Cerisier
CEO | Verkställande Direktör | 53 | 2016-09-01 |
| Finansdirektör/CFO | 53 | 2022-04-01 | |
| Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2022-07-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Jérôme Cerisier
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 53 | - |
Brigitte Geny
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | - |
Jean-Hubert Vial
CHM | Ordförande | 56 | - |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-04-14 | HLD Associés SA
| Försäljning | Företag | 1 765 673 | 3,4664% | |
| 26-04-14 | HLD Associés SA
| Försäljning | Företag | 484 327 | 0,9508% | |
| 26-03-23 | Försäljning | Verkställande direktör | 45 000 | 0,0883% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −1,14 % | −7,22 % | +46,75 % | - | 3,37 md | ||
| −0,48 % | −5,73 % | +19,73 % | +188,43 % | 344 md | ||
| −2,13 % | −4,52 % | +26,60 % | +132,71 % | 277 md | ||
| +0,67 % | −3,99 % | +33,55 % | +570,47 % | 164 md | ||
| −2,38 % | −4,49 % | +16,66 % | +18,60 % | 126 md | ||
| −1,45 % | −3,32 % | +12,17 % | +60,83 % | 99,8 md | ||
| −1,46 % | −5,27 % | +10,97 % | +97,27 % | 77,27 md | ||
| −1,71 % | −3,45 % | −11,22 % | +20,25 % | 75,71 md | ||
| +0,98 % | −2,49 % | −37,64 % | +339,32 % | 58,42 md | ||
| −1,10 % | −4,87 % | - | - | 48,89 md | ||
| Genomsnitt | −1,02 % | −3,38 % | +13,06 % | +178,48 % | 127,3 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,05 % | −3,41 % | +17,07 % | +190,18 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 539 mn 624 mn 507 mn 462 mn 864 mn 58,99 md 871 mn 6,01 md 2,33 md 30,16 md 2,34 md 2,29 md 99,07 md | 614 mn 712 mn 579 mn 527 mn 986 mn 67,28 md 993 mn 6,85 md 2,66 md 34,4 md 2,67 md 2,62 md 113 md |
| Nettoinkomst | 80,35 mn 93,14 mn 75,69 mn 68,97 mn 129 mn 8,8 md 130 mn 896 mn 348 mn 4,5 md 350 mn 342 mn 14,78 md | 108 mn 126 mn 102 mn 92,93 mn 174 mn 11,86 md 175 mn 1,21 md 469 mn 6,06 md 471 mn 461 mn 19,91 md |
| Netto Skuld | 160 mn 186 mn 151 mn 137 mn 257 mn 17,52 md 259 mn 1,78 md 693 mn 8,96 md 697 mn 681 mn 29,43 md | 102 mn 118 mn 95,79 mn 87,28 mn 163 mn 11,13 md 164 mn 1,13 md 440 mn 5,69 md 443 mn 433 mn 18,7 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-02 | 56,50 € | −1,14 % | 62 971 |
| 2026-09-01 | 57,15 € | −1,55 % | 75 173 |
| 2026-08-31 | 58,05 € | −1,11 % | 91 061 |
| 2026-08-28 | 58,70 € | −1,76 % | 43 297 |
| 2026-08-27 | 59,75 € | +0,17 % | 50 139 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















