|
Marknaden stängd -
Nasdaq
22.00.00 2026-09-01
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 56,89 USD | +4,12 % |
|
+0,30 % | +29,80 % |
| 08-31 | Exelixis vinner i hovrätten i patentmål mot MSN Laboratories | MT |
| 08-06 | Exelixis, Inc., Q2 2026 Earnings Call, Aug 05, 2026 |
| Börsvärde | 14,1 md 12,16 md 11,44 md 10,42 md 19,59 md 1 338 md 19,7 md 135 md 52,63 md 681 md 52,92 md 51,78 md 2 257 md | P/E-tal 2026 * |
17,6x | P/E-tal 2027 * | 14,5x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 13,35 md 11,52 md 10,83 md 9,87 md 18,56 md 1 267 md 18,66 md 128 md 49,85 md 645 md 50,13 md 49,04 md 2 137 md | EV / Försäljning 2026 * |
5,23x | EV / Försäljning 2027 * | 4,3x |
| Fri-Float |
98,15 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
Senaste Transkript : Exelixis, Inc.
| 1 dag | +4,12 % | ||
| 1 vecka | +0,30 % | ||
| Pågående månad | +4,12 % | ||
| 1 månad | +7,28 % | ||
| 3 månader | +13,15 % | ||
| 6 månader | +29,12 % | ||
| Pågående år | +29,80 % |
| 1 vecka | 53,43 | 56,97 | |
| 1 månad | 49,97 | 56,97 | |
| Pågående år | 39,71 | 57,57 | |
| 1 år | 33,76 | 57,57 | |
| 3 år | 18,64 | 57,57 | |
| 5 år | 14,87 | 57,57 | |
| 10 år | 10,04 | 57,57 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 65 | 2010-07-22 | |
| Finansdirektör/CFO | 58 | 2015-07-15 | |
Dana Aftab
COO | Verksamhetschef | 63 | 2016-02-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 70 | 2004-02-01 | |
George Poste
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 82 | 2004-08-01 |
| Ordförande | 77 | 1998-01-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-10 | Försäljning | Styrelseledamot | −9 812 | 0,0039% | ||
| 26-06-01 | Försäljning | Direktör | −9 812 | 0,0039% | ||
| 26-06-01 | Försäljning | Styrelseledamot | −3 925 | 0,0016% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +4,12 % | +0,30 % | +52,03 % | +150,18 % | 14,1 md | ||
| −0,25 % | −4,10 % | +38,38 % | +92,61 % | 68,21 md | ||
| +1,26 % | −0,02 % | +48,09 % | +88,97 % | 64,25 md | ||
| −0,25 % | −1,92 % | −10,72 % | +436,70 % | 26,54 md | ||
| +0,33 % | −10,61 % | +1,95 % | −16,27 % | 25,61 md | ||
| +1,35 % | +0,56 % | +31,42 % | −18,48 % | 19,88 md | ||
| −6,09 % | −12,08 % | +226,11 % | +375,00 % | 17,13 md | ||
| +0,65 % | −5,28 % | −1,12 % | +534,90 % | 14,93 md | ||
| −0,24 % | +5,18 % | +23,04 % | +190,97 % | 12,45 md | ||
| +0,42 % | −6,91 % | +275,58 % | +195,92 % | 11,69 md | ||
| Genomsnitt | +0,13 % | −4,22 % | +68,47 % | +203,05 % | 27,48 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,21 % | −3,38 % | +51,66 % | +160,25 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 2,55 md 2,2 md 2,07 md 1,89 md 3,55 md 242 md 3,57 md 24,49 md 9,53 md 123 md 9,58 md 9,38 md 409 md | 2,9 md 2,5 md 2,35 md 2,14 md 4,03 md 275 md 4,05 md 27,83 md 10,83 md 140 md 10,89 md 10,65 md 464 md |
| Nettoinkomst | 821 mn 708 mn 666 mn 607 mn 1,14 md 77,89 md 1,15 md 7,87 md 3,06 md 39,62 md 3,08 md 3,01 md 131 md | 1,01 md 873 mn 821 mn 748 mn 1,41 md 96,08 md 1,41 md 9,71 md 3,78 md 48,87 md 3,8 md 3,72 md 162 md |
| Netto Skuld | −744 mn −642 mn −604 mn −550 mn −1,03 md −70,66 md −1,04 md −7,14 md −2,78 md −35,94 md −2,8 md −2,73 md −119 md | −1,62 md −1,4 md −1,32 md −1,2 md −2,26 md −154 md −2,27 md −15,57 md −6,06 md −78,34 md −6,09 md −5,96 md −260 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-01 | 56,89 US$ | +4,12 % | 2 413 531 |
| 2026-08-31 | 54,64 US$ | +0,35 % | 2 246 348 |
| 2026-08-28 | 54,45 US$ | −1,47 % | 1 486 617 |
| 2026-08-27 | 55,26 US$ | −1,50 % | 1 489 697 |
| 2026-08-26 | 56,10 US$ | −1,09 % | 1 816 723 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















