|
Marknaden stängd -
NYSE
22.00.02 2026-08-28
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 76,43 USD | −3,24 % |
|
−6,11 % | −31,59 % |
| 08-06 | ESAB: Lägre justerat resultat i andra kvartalet trots ökad omsättning – justerar prognosen för 2026 | MT |
| 08-06 | ESAB Corporation, Q2 2026 Earnings Call, Aug 06, 2026 |
| Börsvärde | 4,75 md 4,09 md 3,84 md 3,5 md 6,6 md 454 md 6,62 md 45,55 md 17,77 md 229 md 17,84 md 17,45 md 760 md | P/E-tal 2026 * |
19,9x | P/E-tal 2027 * | 12,7x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 6,68 md 5,76 md 5,4 md 4,93 md 9,28 md 639 md 9,31 md 64,05 md 24,99 md 322 md 25,09 md 24,54 md 1 069 md | EV / Försäljning 2026 * |
2,17x | EV / Försäljning 2027 * | 1,87x |
| Fri-Float |
93,51 % | Avkastning 2026 * |
0,56 % | Avkastning 2027 * | 0,61 % |
Senaste Transkript : ESAB Corporation
| 1 dag | −3,24 % | ||
| 1 vecka | −6,11 % | ||
| Pågående månad | −11,67 % | ||
| 1 månad | −10,70 % | ||
| 3 månader | −17,31 % | ||
| 6 månader | −37,17 % | ||
| Pågående år | −31,59 % |
| 1 vecka | 75,83 | 83,2 | |
| 1 månad | 75,83 | 99,89 | |
| Pågående år | 75,83 | 137,42 | |
| 1 år | 75,83 | 137,42 | |
| 3 år | 61,43 | 137,42 | |
| 5 år | 32,12 | 137,42 | |
| 10 år | 32,12 | 137,42 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Shyam Kambeyanda
CEO | Verkställande Direktör | 55 | 2016-05-01 |
R. Jones
DFI | Finansdirektör/CFO | 56 | 2026-05-07 |
Mark Barbalato
IRC | Investor Relations Kontakt | - | 2021-07-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Melissa Cummings
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 50 | 2022-03-23 |
Shyam Kambeyanda
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 55 | 2022-04-04 |
Mitchell Rales
CHM | Ordförande | 69 | 2022-04-04 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-07 | Räkenskapsår | Styrelseledamot | 3 000 | 0,0049% | ||
| 26-06-30 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 330 | 0,0005% | ||
| 26-06-30 | Kostnadsfri | Ordförande | 596 | 0,0010% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −3,24 % | −6,11 % | −33,75 % | +5,93 % | 4,75 md | ||
| −1,67 % | +1,09 % | +17,42 % | +47,93 % | 15,53 md | ||
| −2,64 % | −3,61 % | +133,90 % | +291,86 % | 13,41 md | ||
| −2,75 % | −2,81 % | +125,69 % | +123,11 % | 3,14 md | ||
| +1,10 % | +2,59 % | +15,63 % | +42,94 % | 3,14 md | ||
| −3,40 % | +4,29 % | +102,43 % | +221,34 % | 1,79 md | ||
| +1,73 % | +6,87 % | −13,31 % | −17,14 % | 1,07 md | ||
| +1,09 % | −0,77 % | +19,87 % | +11,46 % | 992 mn | ||
| +0,25 % | +3,40 % | +39,18 % | +67,36 % | 812 mn | ||
| +0,96 % | +1,45 % | −32,94 % | +5,69 % | 735 mn | ||
| Genomsnitt | −0,86 % | +1,77 % | +37,41 % | +80,05 % | 4,54 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,85 % | +0,92 % | +56,11 % | +124,65 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 3,08 md 2,65 md 2,49 md 2,27 md 4,28 md 294 md 4,29 md 29,52 md 11,52 md 149 md 11,56 md 11,31 md 493 md | 3,38 md 2,91 md 2,73 md 2,49 md 4,69 md 323 md 4,7 md 32,35 md 12,62 md 163 md 12,67 md 12,4 md 540 md |
| Nettoinkomst | 242 mn 209 mn 196 mn 179 mn 336 mn 23,14 md 337 mn 2,32 md 905 mn 11,68 md 909 mn 889 mn 38,73 md | 380 mn 328 mn 307 mn 281 mn 529 mn 36,36 md 530 mn 3,65 md 1,42 md 18,36 md 1,43 md 1,4 md 60,87 md |
| Netto Skuld | 1,93 md 1,66 md 1,56 md 1,42 md 2,68 md 185 md 2,69 md 18,51 md 7,22 md 93,15 md 7,25 md 7,09 md 309 md | 1,57 md 1,35 md 1,27 md 1,16 md 2,18 md 150 md 2,19 md 15,05 md 5,87 md 75,76 md 5,9 md 5,77 md 251 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-28 | 76,43 US$ | −3,24 % | 859 297 |
| 2026-08-27 | 78,99 US$ | −3,94 % | 553 287 |
| 2026-08-26 | 82,23 US$ | +2,20 % | 478 488 |
| 2026-08-25 | 80,46 US$ | +1,53 % | 506 928 |
| 2026-08-24 | 79,25 US$ | −2,64 % | 710 906 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















